skip navigation | text only | accessibility | site map
STREET ARTS IN THE PARK

STREET ARTS IN THE PARK

Come spend the day with a cast of eclectic characters and astounding artists in Yards Park for the festival's day-long closing day event "Street Arts in the Park."

This event has already closed.
Please use the event calendar to search for current events.

About

Look Both Ways: Street Arts Across America
STREET ARTS IN THE PARK

NOTE: This FREE event, no tickets required, is NOT at the Kennedy Center.

Venue: Yards Park, Entrances at 3rd, 4th, & Water Streets, SE
Date:    Saturday, May 12, 12–6 p.m.

Arrival Plaza
The Sweet Heaven Kings--12–12:30 p.m.
Bread & Puppet Theater Band--1–1:30 p.m.
Greenbelt S.I.T.Y. Stars--3–3:30 p.m.
Lesole's Dance Project--5–5:30 p.m.
 
The Great Lawn
Rob Torres--12–12:30 p.m. & 4–4:45 p.m.
Acrobuffos--1–1:30 p.m. & 5–5:45 p.m.
T'ai Chi--1:30–2 p.m.
Jonathan Burns--2–2:45 p.m.
The Red Trouser Show--2:45–3:15 p.m.
Yoga with Daniel Hickman of Silk Road Yoga--3:15–3:45 p.m.
 
Under the Bridge
Happenstance Theater--12–12:45 p.m. & 3–3:30 p.m.
Bert the Nerd--1–1:30 p.m. & 4–4:30 p.m.
Yaron Goshen's Israeli Street Orchestra--1:30–2 p.m. & 3:30–4 p.m.
Swami Yomahmi--2–2:30 p.m. & 5–5:30 p.m.
"Saw Lady"--2:30–3 p.m. & 4:30–5 p.m.
 
The Overlook
Zumba Lessons with Tanya Owens Nuchols--1–1:30 p.m.
Dance Exchange: Moving Field Guides--1:30–2 p.m. & 3–3:30 p.m.
Capoeira Lessons with International Capoeira Angola Foundation--2:15–2:45 p.m.
South African Dance Lessons with Lesole's Dance Project--4-4:30 p.m.
 
The Boardwalk
The Red Trouser Show--12–12:30 p.m.
The Sweet Heaven Kings--1:30–2:15 p.m.
Nick Cave with Lesole's Dance Project--2:45–3:15 p.m.
Jonathan Burns--3:30–4 p.m.
Greenbelt S.I.T.Y. Stars--4:30–5:15 p.m.
Samba Lessons with Zezeh Brazil--5:30–6 p.m.
 
Lumber Shed Plaza
Mutts Gone Nuts--12:45–1:30 p.m. & 4–4:30 p.m.
Rob Torres--2:15–2:45 p.m.
The Red Trouser Show--5–5:30 p.m.
 
East Lawn
The Midnight Circus--12–12:45 p.m., 1:30–2:15 p.m., & 4:30–5:15 p.m.
Bread & Puppet Theater--3–4 p.m.
 
WORKSHOPS
Hat-Making with Nana Projects, Juggling Ball Craft with the National Children's Museum, Juggling Workshops with Michael Rosman and Moira Lee--12 p.m., 2 p.m., 4 p.m., Workshop Area
Nana Projects Processions--1 p.m., 3 p.m., 4:30 p.m., Workshop Area
Edwin Fontánez's Washington Chalk Festival--12–6 p.m., 4th & Water Streets
 
ROVING ARTISTS
Bread & Puppet Theater--12–12:30 p.m., 5–6 p.m.
Jonathan Burns--12–1 p.m.
"Saw Lady,"--12–1 p.m.
Valeska Maria Populoh--12–1 p.m., 2–3 p.m., 4–5 p.m.
Karen Beriss--12:30–1:30 p.m., 2:30–3:30 p.m., 4:30–5:30 p.m.
Mouth Monster--1–2 p.m., 3–4 p.m., 5–6 p.m.
Happenstance Theatre--1:30–2:30 p.m., 4:30–5:30 p.m.
Bert the Nerd--2:30–3:30 p.m.
Acrobuffos--3–4 p.m.
Swami Yomahmi--3–4 p.m.
Entomo--4–4:15 p.m.

Images


This event has already closed.

Please use the event calendar to search for current events.

All events and artists subject to change without prior notice.