skip navigation | text only | accessibility | site map
The Kennedy Center Activity Report

for

District of Columbia


The following represent those individuals, their respective companies and cities of origin that
participate in the Kennedy Center and its activities and oversight.


BOARDS/LEADERSHIP

Board of Trustees
The governing and leadership group composed of 36 members appointed by the President of the United States and 23 ex officio members who serve as designated by Act of Congress.

2011 Mr. Vincent C. Gray
Washington, DC

Member Ex Officio
2011 The Honorable Nick J. Rahall, II
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 Ms. Adrienne Arsht
Washington, DC

Treasurer
2010 The Honorable Anne Duncan
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 The Honorable John Boehner
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 The Honorable Barbara Boxer
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 The Honorable Thad Cochran
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 The Honorable Kent Conrad
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 The Honorable Rosa DeLauro
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 The Honorable Dianne Feinstein
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 The Honorable Hillary Rodham Clinton
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 The Honorable James Inhofe
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 The Honorable Kathleen Sebelius
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 Mrs.Kathleen Kruse
Washington, DC

Assistant Secretary
2010 The Honorable Mitch McConnell
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 The Honorable John Mica
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 The Honorable Nancy Pelosi
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 The Honorable Harry Reid
Washington, DC

Member Ex Officio
2010 Dr. Condoleezza Rice
Washington, DC

Trustee
2010 Jean Kennedy Smith
Washington, DC

Secretary
2009 Mrs. Wilma E. Bernstein
Washington, DC

Trustee
2009 Dr. James H. Billington
Washington, DC
Dr. Billington serves on the Education Programming Committee.

Member Ex Officio
2009 The Honorable Nancy G. Brinker
Washington, DC

Trustee
2009 Dr. G. Wayne Clough
Secretary, Smithsonian Institution
Washington, DC

Member Ex Officio
2009 Mr. Kenneth M. Duberstein
Washington, DC

Honorary Trustee
2009 Mrs. Alma Gildenhorn
Washington, DC
Mrs. Gildenhorn is Co-Chairman of the Development Committee and also serves on the Executive Committee.

Honorary Trustee
2009 Mr. Jonathan Jarvis
Director, National Park Service
Washington, DC

Member Ex Officio
2009 Mr. James A. Johnson
Washington, DC

Chairman Emeritus
2009 Mr. Michael M. Kaiser
President, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Washington, DC

President
2009 Mrs. Victoria Reggie Kennedy
Washington, DC

Trustee
2009 Ms. Maria Kersten
The Kennedy Center
, DC

General Counsel
2009 Mr. James V. Kimsey
Washington, DC
Mr. Kimsey serves on the Executive, Nominating, and Honorary Trustees Evaluation Committees.

Trustee
2009 The Honorable Melvin R. Laird
Washington, DC

Honorary Trustee
2009 Norman Y. Mineta
Washington, DC

Trustee
2009 Mr. Robert Frank Pence
Washington, DC

Trustee
2009 Mr. Earl A. Powell, III
Washington, DC

Member Ex Officio
2009 Mr. David M. Rubenstein
Co-founder and Managing Director, The Carlyle Group
Washington, DC

Chairman
2009 Mr. James D. Wolfensohn
Washington, DC

Chairman Emeritus
Community Advisory Board
A 40-member group representing the District of Columbia, Maryland and Virginia who advise and assist The Kennedy Center in its mission to serve the local area.

2011 Ms. Carole Zawatsky
CEO, Washington DC Jewish Community Center
Washington, DC

Member
2010 Reverand Nolan Williams, Jr.
NEWorks Productions
Washington, DC

Member
2009 Mario Acosta-Velez
President, MAVC Strategic Consulting
Washington, DC

Member
2009 Ms. Susan Au Allen
President & CEO, US Pan Asian American Chamber of Commerce
Washington, DC
Committees: Government Liaison

Member
2009 Ms. Elizabeth Brown
Director of Corporate Relations, Bureau of National Affairs
Washington, DC
Commttees: Programming

Member
2009 Dr. Marilyn Tyler Brown
Director, Cathedral Scholars Program, National Cathedral
Washington, DC
Committees: Education (Co-chair), Nominating

Member
2009 Mr. John T. Butler
President, Archbishop Carrroll High School
Washington, DC

Member
2009 Ms. Sandy Hoa Dang
Executive Director, LEAD
Washington, DC

Member
2009 Jack Garrity
Executive Director, Asia Society Washington Center
Washington, DC

Member
2009 Mr. Matt Gerson
Vivendi Universal
Washington, DC

Member
2009 Mr. Anthony E. Gittens
Executive Director, DC Commission on the Arts and Humanities
Washington, DC

Member
2009 Mrs. Rhoda Glickman
Washington, DC

Member
2009 Glen S. Howard
Senior Vice President & General Counsel, Fannie Mae Foundation
Washington, DC

Member
2009 Ms. Jennifer Lawson
Washington, DC
Committees: Programming

Member
2009 Ms. Debra L. Lee
President & Chief Operating Officer, BET Holdings
Washington, DC
Committees: Programming

Member
2009 Mr. Abel Lopez
GALA Hispanic Theatre
Washington, DC
Committees: Nominating, Programming

Member
2009 Mr. C. Payne Lucas, Sr.
Washington, DC
Committees: Nominating

Member
2009 Mr. Ken Ludwig
Washington, DC
Committees: Marketing

Member
2009 Mrs. Eleanor Merrill
Arnold, DC
Committees: Marketing

Member
2009 Ms. Beatriz Otero
Executive Director, CentroNia
Washington, DC

Member
2009 Dr. Betty Ann Ottinger
Director, The Windsor Foundation
Washington, DC
Committees: Programming

Member
2009 Jennifer Cove Payne
President, Cultural Alliance of Greater Washington
Washington, DC

Member
2009 David M. Petrou
Washington, DC

Member
2009 Mr. Anthony T. Podesta
Podesta.com
Washington, DC

Member
2009 Rory L. Pullens
Principal and CEO, Duke Ellington School of the Arts
Washington, DC

Member
2009 Ms. Andrea Roane Skehan
News Anchor, Eyewitness News, WUSA-TV Channel 9
Washington, DC
Committees: Executive, Nominating

Co-Chairman
2009 The Honorable Carol L. Schwartz
Council Member, D. C. Council
Washington, DC
Committees: Education (Co-chair), Nominating

Member
2009 Mr. Alec Simpson
Assistant Director, DC Commission on the Arts & Humanities
Washington, DC
Committees: Government Liaison (Co-chair), Nominating

Member
2009 Ms. Rano Singh
Washington, DC

Member
2009 Mr. Riley Temple
Washington, DC

Member
2009 Mr. Douglas H. Wheeler
Washington, DC
Committees: Education

Member
Kennedy Center Circles Board
A 40-member advocacy board whose mission is to increase participation in The Kennedy Center Circles which help fund all Kennedy Center programs and educational activities.

2010 Mrs. Elissa G. Baly
Washington, DC

Member
2010 Mrs. Heidi Curley Kline
Washington, DC

Member
2010 Ms. Jenny Craig Wallace
Washington, DC

Member
2009 The Honorable Martin Frost
Washington, DC

Co-Chairman
2009 Barbara Cooper
Washington, DC

Member
2009 Dr. Nancy B. Cummings
Washington, DC

Member
2009 Lynn Holec
Washington, DC

Member
2009 Mr. and Mrs. Caleb King (Gretchen)
Washington, DC

Member
2009 Mr. and Mrs. Gerald Lang
Washington, DC
Mr. Lang was Circles Board Vice Chair FY05 and FY06. Is Co-Chair for FY07 and FY08.

Member
2009 Celia J. Maxwell, MD
Assistant VP for Health Sciences, Howard University
Washington, DC

Member
2009 The Honorable William F. McSweeny
Washington, DC

Co-Chairman
2009 Mrs. Jean G. Oliver
Washington, DC

Member
2009 George Andrew Rose
Washington, DC

Member
2009 Dr. William E. Stone
Washington, DC

Member
Kennedy Center Corporate Fund Board
A partnership composed of the nation's most distinguished leaders who help to secure funding in support of The Kennedy Center's arts education programs.

2011 Mr. James A. Johnson
Perseus, LLC
Washington, DC

Vice Chairman
2010 Ms. Adrienne Arsht
Chairman Emerita, TotalBank
Washington, DC

Vice Chairman
2009 Mr. Wayne Berman
Managing Director, Ogilvy Government Relations
Washington, DC

Vice Chairman
2009 Mr. H. Lawrence Culp, Jr.
President and CEO, Danaher Corporation
Washington, DC

Vice Chairman
2009 Ms. Debra L. Lee
Chairman and Chief Executive Officer, BET Networks
Washington, DC

Vice Chairman
2009 Mr. R. Bruce McLean
Chairman, Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP
Washington, DC

Vice Chairman
2009 Mr. David M. Rubenstein
Founding Partner and Managing Director, The Carlyle Group
Washington, DC

Vice Chairman
2009 Dr. Paul G. Stern
Co-Founder & Partner, Claris Capital
Washington, DC

Vice Chairman
Kennedy Center International Committee on the Arts
An advisory board comprised of arts advocates from America and overseas who support international programming at The Kennedy Center as well as provide a conduit for the international exchange of information about the arts.

2009 Ambassador & Mrs. Stuart Bernstein
Washington, DC

Member
2009 Mr. and Mrs. Michael Connors
Washington, DC

Member
2009 The Honorable and Mrs. Joseph Gildenhorn
Washington, DC
Mrs. Gildenhorn serves as Board of Trustees Liaison.

Member
2009 Ms. Helen Lee Henderson
Washington, DC

Member
2009 Mr. James A. Johnson and Ms. Maxine Isaacs
Washington, DC

Member
2009 Mr. and Mrs. Robert P. Kogod
Washington, DC

Member
2009 Mr. and Mrs. Thomas F. McLarty, III
Washington, DC

Member
2009 Mr. and Mrs. Mandell Ourisman
Washington, DC

Member
2009 Mr. and Mrs. Robert Pence
Washington, DC

Member
2009 Mr. and Mrs. Phillips S. Peter
Washington, DC

Member
2009 Ms. Michelle Smith
Washington, DC

Member
2009 Mr. and Mrs. James D. Wolfensohn
Washington, DC

Member
Kennedy Center Washington Committee on the Arts
An advisory board of Washington-area arts supporters who share knowledge of the Center’s local outreach and education programs with significant regional audiences and constituencies as needed, while enjoying exclusive benefits in recognition of each member’s philanthropic support and significant relationship to the Kennedy Center.

2010 Mr. and Mrs. Mark Russell
Washington, DC

Member
2009 Ms. Nancy B. Bryant
Washington, DC

Member
2009 Dr. Deborah Rose and Dr. Jan Stolwijk
Beltsville, DC

Member
National Committee for the Performing Arts
A national advisory board whose members provide important support for The Kennedy Center through their leadership and advocacy in their home community as well as financial support. The NCPA has raised over $9 million for national arts education.

2010 Mrs. Ludmila Cafritz
Wasington, DC

Member
2010 Mr. Ben Gupta
Washington, DC

Member
2009 Mr. Robert Wiss Corby
Washington, D.C., DC

Member
2009 Mr. Robert B. Ourisman
Washington, DC

Member
National Symphony Orchestra National Trustees
A 50-member advisory board from around the Nation and overseas who are counselors and patrons of the NSO.

2009 Mr. Michael F. Brewer
Washington, DC

Member
2009 Mr. Donald Elliott
Washington, DC

Member
2009 Ms. Jessine A. Monaghan
Washington, DC
Summer Music Institute, Programs and Outreach Committee

Vice President
NSO Association Board of Directors
A governing body comprised of important civic, corporate and philanthropic leaders in the Washington, D.C. community who act as advocates for the National Symphony Orchestra and are dedicated to the promotion of artistic excellence and growth through personal financial support as well as obtaining contributions from others.

2011 Mr. R. Leslie Deak
Washington, DC

Director
2010 Mr. Roel C. Campos
Washington, DC

Director
2010 Ms. Susan B. Hepner
Washington, DC

Director
2010 Ms. Maria Trujillo Lans
Washington, DC

Director
2010 The Honorable Doris O. Matsui
Washington, DC

Director
2009 Mr. Norman Bernstein
Washington, DC

Director
2009 Mr. Michael F. Brewer
Washington, DC

Director
2009 Mrs. Jane Lipton Cafritz
Washington, DC

Director
2009 Mrs. Gabriela Febres-Cordero de Moreno
Washington, DC

Director
2009 Mr. Lawrence P. Fisher, II
Washington, DC

Treasurer
2009 Mrs. Nancy M. Folger
Washington, DC

Director
2009 Mr. J. Edward Fowler
Washington, DC
Lifetime Director

Director
2009 The Honorable Barbara H. Franklin
Washington, DC

Director
2009 Mrs. John W. Hechinger, Sr.
Washington, DC

Director
2009 Mrs. Ann D. Jordan
Washington, DC

Director
2009 Mr. James V. Kimsey
Washington, DC

Director
2009 Dr. Steven Knapp
Washington, DC

Director
2009 Ms. Melissa A. Moss
Washington, DC

Director
2009 Mr. Mandell J. Ourisman
Washington, DC

Director
2009 Ms. Patricia B. Sagon
Washington, DC

Director
2009 Mr. Roger W. Sant
Washington, DC

Vice Chairman
2009 The Honorable Leonard L. Silverstein
Washington, DC

Director
2009 Mr. Raymond Whiteman
Washington, DC

Director
2009 Mr. John C. Wohlstetter
Washington, DC

Director
President's Advisory Committee on the Arts
A national advisory board appointed by the President of the United States to serve as "Ambassadors for the Arts" on behalf of The Kennedy Center to their home states and communities and who support the Center's national education and outreach programs.

2010 Ms. Sylvia Davis
Washington, DC

Member
VSA Arts Affiliated Organizations
Creating a society where people with disabilities can learn through, participate in, and enjoy the arts.

2010 Ambassador Jean Kennedy Smith
Washington, DC
Founder

Chairman
EDUCATION

Accessibility
This initiative ensures that all performances and events at The Kennedy Center are accessible to visitors and guests with disabilities and assists other organizations and individuals throughout the United States in establishing or improving access for people with disabilities to all aspects of the cultural arts.

2013 Amanda Beck
Ford's Theatre Society
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disability Conference

Organization
2010 Sharon C. Park
Associate Director, Architectual History and Historic Preservation, Smithsonian Institution
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disability Conference

Organization
2010 Kevin Blackerby
Development Officer/Accessibility Coordinator, Smithsonian Institution, Center for Folklife and Cultural Heritage
Washington, DC
2010 Leadership Exchange in Arts and Disability Conference

Organization
2009 Rita Tehan
n/a, n/a
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Vicki Toye
Audio Visual Services Supervisor, National Gallery of Art
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Day Williams Al-Mohamed
Sr. Legislative and Federal Affairs Officer, American Psychological Association
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Carol Wilson
Assistant Chair of Education, Smithsonian American Art Museum
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Mendi Wingfeld
Employee Development Training Specialist, National Gallery of Art
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Beth Ziebarth
Director of Accessibility, Smithsonian Institution Accessibility Programs
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Andrew Pekarik
Program Analyst, Office of Policy and Analysis, Smithsonian Institution
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Bayne Rector
Disaster Preparedness Manager, Smithsonian Institution
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Janice Rosen
Librarian, Library Services for the Deaf Community, District of Columbia Public Library
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Lynn Russell
Head of Education, National Gallery of Art
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Betty Siegel
Director of Accessibility, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Jessica Swanson
Accessibility Program Coordinator, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Thuy Le
Affiliate Services Coordinator, VSA Arts
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Liz McCloskey
Manager, VSA Arts
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Bruce A. McFarlane, Sr.
Deputy Director, Emergency Preparedness Initiative, National Organization on Disability
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Elizabeth Merritt
Founding Director, American Association of Museums
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Stephen Notes
Director of Ticket Operations, Studio Theatre
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Lee Page
Associate Advocacy Director, Paralyzed Veterans of America
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Don Glass
Director of Evaluation, VSA Arts
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disabiity

Organization
2009 Kelly Goode
EEO Officer, National Gallery of Art
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Katherine Guernsey
Director of Education & Outreach, United States Internationall Council on Disabilities
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Tessa Hauptman
Accessibility Program Assistant, John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Eve Hill, Esq.
Senior Vice President, Burton Blatt Institute
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Tabitha Jacques
Education Assistant, Natonal Postal Museum
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Hugh Colston, Jr.
Audio Visual System Specialist, National Gallery of Art
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Sally Conway
Director of ADA Technical Assistance and Mediation Program, U.S. Dept. of Justice,Civil Rights Div.,Disability Rights Section
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Christopher Corrigan
Library Associate, DC Public Library
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Eric Eldritch
ADA Coordinator, Library of Congress
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disabiity

Organization
2009 Jewel Fears
Manager, Studio Theatre
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 George Forrest
Safety and Health Specialist, John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Washington, DC
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Lorena Baines
Education Assistant for High School Programs, National Gallery of Art
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Peg Blechman
Compliance Specialist, U.S. Access Board
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Gilma Cockram
Manager, Ticket and Box Office Operations, The George Washington University
Washington, DC
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2008 Ms. Katherine Copeland
Affiliate Services Manager, VSA Arts
Washington, DC
LEAD-August 2008

Participant
2008 Ms. Venetia Demson
Chief Adaptive Services, D.C. Public Library
Washington, DC
LEAD-August 2008

Participant
2008 Ms. Krista Flores
Program Specialist, Smithsonian Institution
Washington, DC
LEAD-August 2008

Participant
2008 Ms. Eve Hill
Director, Office of Disability Rights
Washington, DC
LEAD-August 2008

Participant
2008 Jenelle Mullen
Kennedy Institute
Washington, DC
EEI intern

Student
2008 Ms. Catharine McNally
Accessibility Programs, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Washington, DC
LEAD-August 2008

Participant
2008 Ms. Betty Siegel
Director of Accessibility, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Washington, DC
LEAD-August 2008

Participant
2008 Ms. Jessica Swanson
Accessibility Programming, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Washington, DC
LEAD-August 2008

Participant
2008 Mr. John Wodatch
Chief, Disability Rights Section
Washington, DC
LEAD-August 2008

Participant
2008 Ms. Beth Ziebarth
Director of Accessibility, Smithsonian Institution
Washington, DC
LEAD-August 2008

Participant
2007 Solomon Halie Selassie
Audience Services Manager, Studio Theatre
Washington, DC

Participant
2007 Steven Notes
Director of Ticket Operations, Studio Theatre
Washington, DC

Participant
2007 Carolyn Hays
Audience Services Manager, Washington NationalOpera
Washington, DC

Participant
2007 Alison Combes
Deputy Director, The Washington Chorus
Washington, DC

Participant
2003 National Gallery of Art
Washington, DC
Internship (CAI) grant awardee 2001-2002

Organization
American College Theatre Festival
A national competition, awards program and theater education program for colleges and their students.

2009 Stephen Spotswood
The Catholic University of America
Washington, D.C., DC

School
Capacity Building Program
An assembly of managers and directors from theaters, dance companies and music ensembles that are "of color" who will work collectively to strengthen their respective positions in their communities through a program of information exchange with Kennedy Center Management.

2012 Sara Cormeny
Board President, Constellation Theatre Company
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Heidi Kline
Circles Board Member, Kennedy Center
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Denise Hart
Executive Director, The Performing Arts Training Studio
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Christina Haire
Board Member, Sitar Arts Center
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Saree Ruffin Pitt
Board Member, Sitar Arts Center/Corcoran Gallery of Art
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Sheila Hennessey
Board Member, The Inkwell
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Joachim Roski
Board Member, Vocal Arts DC
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Mark Chalfant
Artistic & Executive Director, Washington Improv Theater
Washington DC, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Charlotte Cameron
Executive Committee/Board Member, Washington Performing Arts Society/Mclean project for the Arts
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Melissa Houghton Melissa Houghton
Executive Director, Women in Film & Video
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Pete Miller
Board President, Woolly Mammoth Theatre Company
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Anne Keiser
Immediate Past Board Chair/Artistic Director, Choral Arts Society of Washington
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Debra Kraft
Executive Director, Choral Arts Society of Washington
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Suzanne Laporte
Executive Director, Compass
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Sally Sloan
Board Member, Compass
Washington, DC
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2011 Carlo Perlo
Founder/Director, Dance Place
Washington, DC
Capacity Building Next Generation Arts Spaces

Organization
2010 DeEtte Mitchell
Fine Arts Director, Academy for Learning Through the Arts Public Charter School
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Joyce Muis-Lowery
Executive Director, Art Enables
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Victoria Gau
Artistic Director and Conductor, Capital City Symphony
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Jill Strachan
Executive Director, Capitol Hill Arts Workshop
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Alison Combes
Executive Director, Cathedral Choral Society
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Goldie Deane
Academy Director, Words, Beats, and Life
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Paige Mandel
Assistant Academy Director, Words, Beats, and Life
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Ashton Wingate
Marketing Director, Words, Beats, and Life
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Kathleen Mitchell
President, Washington Sayoyards
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Courtney Baker-Oliver
Executive Director, Washington Youth Choir
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Aaron Heinsman
Director of the Annual Fund, Woolly Mammoth Theatre Company
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Jeff Hermann
Managing Director, Woolly Mammoth Theatre Company
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Simone Jacobson
Cipher Director, Words, Beats, and Life
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Mazi Mutafa
Executive Director, Words, Beats, and Life
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Jane Coyne
Associate Director, Theatre Lab School of the Dramatic Arts
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Victoria Reis
Director, Transformer Inc.
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Marcus Eisenberg
Executive Director, Washington Bach Consort
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Dianne Peterson
Executive Director, Washington Chorus
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Mark Chalfant
Artistic & Executive Director, Washington Improv Theater
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Thpher Bellavia
Managing Director, Washington Improv Theater
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Linda Murray
Artistic Director, Solas Nua
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Dan Brick
Producing Director, Solas Nua
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Ysaye Barnwell
President of Board, Sweet Honey in the Rock
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Marcus Kyd
Artistic Director, Taffety Punk Theatre Company
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Edmund Fleet
Executive Director, THEARC (Building Bridges Across the River)
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Janet Stone
Director of Development & Marketing, THEARC (Building Bridges Across the River)
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Randy Baker
Artistic Director, Rorschach Theatre
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Jenny McConnell Frederick
Artistic Director, Rorschach Theatre
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 L. Lawrence Riccio
President & CEO, School for the Arts in Learning (SAIL) & WVSA Arts Connection
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Gertrude Saleh
Ex-Official Board Member, Serenity Players
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Ed Spitzberg
Executive Director, Sitar Arts Center
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Regie Cabico
Artistic Director, Sol & Soul
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Nicola Daval
Administrator, League of Washington Theatres
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Ben Johnson
Director of Development, Life Pieces to Masterpieces
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Maru Montero
Artistic Director, Maru Montero Dance Company
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Rita Jackson
President/Executive Director, Northeast Performing Arts Group
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Jessica Neely
Executive Director, PEN/Faulkner Foundation
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Marget Maurer
Executive Director, Project Create
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 B. Stanley
Executive Director, District of Columbia Arts Center
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Helanius Wilkins
Founder & Artistic Director, EDGEWORKS Dance Theater
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Valerie Branch
Executive Assistant/Office Manager, EDGEWORKS Dance Theater
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Linda Levy Grossman
Executive Director, Helen Hayes Awards
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Douglas Yeuell
Executive Director, Joy of Motion Dance Center
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Polly Thibodeau
Director of Development, Joy of Motion Dance Center
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Kaitlyn McCrystal
Marketing Manager, Dance Place
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Shannon Quinn
Outreach Coordinator, Dance Place
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Peter DiMuro
Project Director, Dance/Metro DC
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Cynthia L. Gertsten
Interim Executive Director, DC Arts and Humanities Education Collaborative
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Anne Ashmore-Hudson
Chair, DC Commission on the Arts and Humanities
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Ava Spece
Executive Director, DC Youth Orchestra Program
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Cara Pomponio
Development Director, Cultural Development Corporation
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Linda Donovan-Harper
Executive Director, Cultural Tourism DC
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Daniel Phoenix Singh
President & Artistic Director, Dakshina/Daniel Phoenix Singh Dance Company
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Deborah Riley
Director, Dance Place
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Carla Perlo
Founder & Director, Dance Place
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Allie Sevy
Individual Giving Assistant, Dance Place
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Debra Kraft
Executive Director, Choral Arts Society of Washington
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Amy Moore
Development and Business Manager, Choral Arts Society of Washington
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 G. Byron Peck
Founder/Artistic Director, City Arts
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Erin Bryan
Program Manager, City Arts
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Alexandra Nowakowski
Executive Director, CityDance Ensemble
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Allison Stockman
Artistic Director, Constellation Theatre Company
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Kathleen Mitchell
President, Washington Savoyards
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Courtney Baker-Oliver
Executive Director, Washington Youth Choir
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Aaron Heinsman
Director of the Annual Fund, Woolly Mammoth Theatre Company
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Jeff Herrmann
Managing Director, Woolly Mammoth Theatre Company
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Mazi Mutafa
Executive Director, Words, Beats and Life
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Simone Jacobson
Cipher Director, Words, Beats and Life
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Jane A. Coyne
Associate Director, Theatre Lab School of the Dramatic Arts
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Victoria Reis
Director, Transformer Inc.
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Marcus Eisenberg
Executive Director, Washington Bach Consort
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Dianne Peterson
Executive Director, Washington Chorus
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Mark Chalfant
Artistic & Executive Director, Washington Improv Theater
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Topher Bellavia
Managing Director, Washington Improv Theater
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Linda Murray
Artistic Director, Solas Nua
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Dan Brick
Producting Director, Solas Nua
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Ysaye Barnwell
President of the Board, Sweet Honey in the Rock
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Marcus Kyd
Artistic Director, Taffety Punk Theatre Company
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Edmund C. Fleet
Executive Director, THEARC (Building Bridges Across the River)
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Janet Stone
Director of Development and Marketing, THEARC (Building Bridges Across the River)
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Randy Baker
Artistic Director, Rorshach Teatre
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Jenny McConnell Frederick
Artistic Director, Rorshach Theatre
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 L. Lawrence Riccio
President & CEO, School for the Arts in Learning (SAIL) & WVSA
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Gertrude J. Saleh
Ex-Official Board Member, Serenity Players
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Ed Spitzberg
Executive Director, Sitar Arts Center
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Regie Cabico
Artistic Director, Sol & Soul
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Nicola Daval
Administrator, League of Washington Theatres
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Ben Johnson
Director of Development, Life Pieces to Masterpieces
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Maur Montero
Artistic Director, Maru Montero Dance Company
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Rita Jackson
President/Executive Director, Northeast Performing Arts Group
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Jessica Neely
Executive Director, PEN/Faulkner Foundation
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Marget VH Maurer
Executive Director, Project Create
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 B. Stanley
Executive Director, District of Columbia Arts Center
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Helanius Wilkins
Founder & Artistic Director, Edgeworks Dance Theater
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Valerie Branch
Executive Assistant/Office Manager, Edgeworks Dance Theater
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Linda Levy Grossman
Executive Director, Helen Hayes Awards
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Douglas Yeuell
Executive Director, Joy of Motion Dance Center
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Polly Thibodeau
Director of Development, Joy of Motion Dance Center
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Kaitlyn McCrystal
Marketing Manager, Dance Place
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Shannon Quinn
Outreach Coordinator, Dance Place
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Peter DiMuro
Project Director, Dance Metro DC
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Cynthia L. Gertsten
Interim Executive Director, DC Arts and Humanities Education Collaborative
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Anne Ashmore-Hudson
Chair, DC Commission on the Arts and Humanities
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Ava Spece
Executive Director, DC Youth Orchestra Program
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Cara Pomponio
Development Director, Cultural Development Corporation
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Linda Donovan-Harper
Executive Director, Cultural Tourism DC
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Daniel Phoenix Singh
President & Artistic Director, Dakshina/Daniel Phoenix Singh Dance Company
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Deborah Riley
Director, Dance Place
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Carla Perlo
Founder & Director, Dance Place
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Allie Sevy
Individual Giving Assistant, Dance Place
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009
Capitol Hill Arts Workshop
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009
Cathedral Choral Society
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009
American Dance Institute
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009
Choral Arts Society of Washington
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009
City Arts
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Allison Stockman
Artistic Director, Constellation Theatre Company
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Goldie Deane
Academy Director, Words, Beats, and Life
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Paige Mandel
Assistant Academy Director, Words, Beats, and Life
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Ashton Wingate
Marketing Director, Words, Beats, and Life
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009
Academy for Learning Through the Arts Public Charter School
Washington, DC
2009-10 DC Local Capacity Building Program

Organization
2009
Art Enables
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009
Capital City Symphony
Washington, DC
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Rebecca Rorke
Director of Programs, Kirov Academy of Ballet of Washington DC
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Barbara Santos
Chair, Board of Directors, Citydance Ensemble, Inc.
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Molly Singer
Board Member, Capitol Hill Arts Workshop
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Kelly Tesfaye
Board Member, The Twins Jazz Foundation
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Dionne Maria Tyus
Accenture
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Judith Ward
Circles Board Member, John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Debby Mcginn
Vice President, Sewall-Belmont House & Museum
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Alexandra Migoya
Board Member, Citydance Ensemble, Inc.
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Marla Moffet
Citydance Ensemble, Inc.
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Amit Patel
Manager, Nonprofit Group, Accenture
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Patrick Riordan
Board President, Keigwin And Company, Inc.
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Constance Rhind Robey
President, Rhind Consulting
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Shailee Diwanji
n/a, Williams & Connolly, LLP
Washington, DC
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Marc Eisenberg
Executive Director, Washington Bach Consort
Washington, DC
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Martha Ellison
Chair, Board of Directors, Vocal Arts Society
Washington, DC
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Page Harrington
Executive Director, Sewall-Belmont House & Museum
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Lisa Mascolo
Managing Director, Accenture
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Elizabeth McCluskey
Board Member, Capitol Hill Arts Workshop
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 William Wears
Executive Director, Vocal Arts Society
Washington, DC
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Amy Ballard
Board Member, Fessenden Ensemble
Washington, DC
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Michael Beard
Executive Director, Kirov Academy of Ballet of Washington D.C.
Washington, DC
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Love-Leigh Beasley
Director, Twins Jazz Foundation
Washington, DC
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Rupa Bhojraj
Business Consultant, Accenture
Washington, DC
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Michael Cantacuzene
Trustee & Board Secretary, Hillwood Museum & Gardens
Washington, DC
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Mr. Dana Tai Soon Burgess
Founding Artistic Director, Dana Tai Soon Burgess & Co
Washington, DC
2008/2009 Culturally Specific Participants

Participant
2009 Ms. Nicole Hollander
Company Manager, Dana Tai Soon Burgess & Co
Washington, DC
2008/2009 Culturally Specific Participants

Participant
2009 Mr. Claude Elliott
Deputy Director, Step Afrika!
Washington, DC
2008/2009 Culturally Specific Participants

Participant
2009 Mr. C. Brian Williams
Founding Director, Step Afrika!
Washington, DC
2008/2009 Culturally Specific Participants

Participant
2009 Nancy Bryant
Washington, DC

Member
2008 Mr. Dana Tai Soon Burgess
Founding Artistic Director, Dana Tai Soon Burgess & Co
Washington, DC
08-09 Culturally Specific

Participant
2008 Ms. Leslie Whipkey
Board Member, Dumbarton Concerts
Washington, DC
Board Member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Rhona Wolfe Friedman
Board Member and Vice Chair, DC Commission on the Arts & Humanities
Washington, DC
Board Member Participants-October 2008

Participant
2008 Mr. Daniel Silver
Board member, Vocal Arts Society
Washington, DC
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Mr. Ed Spitzberg
Executive Director, Sitar Arts Center
Washington, DC
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Jill Strachan
Executive Directory, Capital Hill Arts Workshop
Washington, DC
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Sheri Ratick Stroud
Board Member, Women in Film & Video, DC Chapter
Washington, DC
Board Member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Leslie Tullio
Board Member, Sitar Arts Center
Washington, DC
Board Member Participants-October 2008

Participant
2008 Mr. Mark Weinstein
Executive Director, Washington National Opera
Washington, DC
Board Member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Loretta Neumann
President, Takoma Theatre Conservancy
Washington, DC
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Nancy O'Hara
Treasurer, Wagner Society of Washington, DC
Washington, DC
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Mr. Bill Pullen
Board Member, Sitar Arts Center
Washington, DC
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Mr. Charles Reifel
Interem Executive Director, Washington Bach Consort
Washington, DC
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Carolyn Sagatov
Board Member, Journeyman Theater Ensemble
Washington, DC
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Christina Hussey Schoux
Board Member, In Series
Washington, DC
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Bellavia Topher
Managing Director, Washington Improv Theater
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Kathleen Mitchell
President, Washington Savoyards
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Ann Norton
Executive Director, Washington Stage Guild
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Megan Cheek
Executive Director, Washington Youth Choir
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Aaron Heinsman
Director of the Annual Fund, Woolly Mammoth Theatre Company
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Mazi Mutafa
Executive Director, Words, Beats, and Life
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Elizabeth Raymond
Campaign Associate, THEARC (Building Bridges Across the River)
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Jane Coyne
Associate Director, Theatre Lab School of the Dramatic Arts
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Addie Johnson
Development & Special Events Coordinator, Transformer Inc.
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Charles Reifel
Interim Executive Director, Washington Bach Consort
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Dianne Peterson
Executive Director, Washington Chorus
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Mark Chalfant
Artistic & Executive Director, Washington Improv Theater
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Regie Cabico
Artistic Director, Sol & Soul
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Linda Murray
Artistic Director, Solas Nua
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Dan Brick
Producing Director, Solas Nua
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Ysaye Barnwell
President of Board, Sweet Honey in the Rock
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Marcus Kyd
Artistic Director, Taffety Punk Theatre Company
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Edmund Fleet
Executive Director, THEARC (Building Bridges Across the River)
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Marget Maurer
Executive Director, Project Create
Washington, DC
2008-2009 Capacity Building Program

Participant
2008 Randy Baker
President/Artistic Director, Rorschach Theatre
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Jenny McConnell Frederick
Artistic Director, Rorschach Theatre
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 L. Riccio
President & CEO, School for the Arts in Learning (SAIL) & WVSA Arts Connection
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Gertrude Saleh
Executive Director, Serenity Players
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Ed Spitzberg
Executive Director, Sitar Arts Center
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Nicola Daval
Administrator, League of Washington Theatres
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Ben Johnson
Director of Development, Life Pieces to Masterpieces
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Cristina Calderon
Executive Director, Maru Montero Dance Company
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Jack Walton
Executive Director, Master Chorale of Washington
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Rita Jackson
President/Executive Director, Northeast Performing Arts Group
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Jessica Neely
Executive Director, PEN/Faulkner Foundation
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Ms. Shannon Davis
Board President, Washington Bach Consort
Washington, DC
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Ms. Kelley Gallagher
Board member, Captial City Symphony
Washington, DC
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Ms. Charlotte Hollister
Board Member, Jane Franklin Dance
Washington, DC
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Mr. Larry Huffman
Board Member, The In Series
Washington, DC
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Mr. Eric Magwood
Board Member, Capital City Symphony
Washington, DC
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Polly Thibodeau
Diriector of Development, Joy of Motion Dance Center
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 B. Stanley
Executive Director, District of Columbia Arts Center
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Helanius Wilkins
Founder & Artistice Director, EDGEWORKS Dance Theater
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Valerie Branch
Executive Assistant/Office Manager, EDGEWORKS Dance Theater
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Kathy Jankowski
Director of Special Projects, Harman Family Foundation
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Linda Grossman
Executive Director, Helen Hayes Awards
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Douglas Yeuell
Executive Director, Joy of Motion Dance Center
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Deborah Riley
Director, Dance Place
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Carla Perlo
Founder & Director, Dance Place
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Peter DiMuro
Project Director, Dance/Metro DC
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Varissa McMickens
Executive Director, DC Arts and Humanities Education Collaborative
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Anne Ashmore-Hudson
Chair, DC Commission on the Arts and Humanities
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Ava Space
Executive Director, DC Youth Orchestra Program
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Alexandra Nowakowski
Executive Director, City Dance Ensemble
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Dorothy Marschak
Founder and President, Community Help in Music Education (CHIME)
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Allison Stockman
Artistic Director, Constellation Theatre Company
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Cara Pomponio
Development Director, Cultural Development Corporation
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Linda Donovan-Harper
Executive Director, Cultural Tourism DC
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Daniel Singh
President & Artistic Director, Dakshina/Daniel Phoenix Singh & Co.
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Victoria Gau
Artistic Director and Conductor, Capital City Symphony
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Jill Strachan
Executive Director, Capitol Hill Arts Workshop
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Scott Fortier
Artistic Director, Catalyst Theater Company
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Bilding Program

Participant
2008 Alison Combes
Executive Director, Cathedral Choral Society
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Debrra Kraft
Executive Director, Choral Arts Society of Washington
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 G. Peck
Founder/Artistic Director, City Arts
Washingon, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Ms. Nicole Hollander
Company Manager, Dana Tai Soon Burgess & Co.
Washington, DC
08-09 Culturally Specific

Participant
2008 Mr. Claude Elliot
Deputy Director, Step Afrika
Washington, DC
08-09 Culturally Specific

Participant
2008 Mr. C. Brian Williams
Founding Director, Step Afrika
Washington, DC
08-09 Culturally Specific

Participant
2008 DeEtte Mitchell
Fine Arts Director, Academy for Learning through the Arts Public Charter School
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Jan Michaels
Development Director, American Dance Institute
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Joyce Muis-Lowery
Executive Director, Art Enables
Washington, DC
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2007 Regie Cabico
Sol & Soul
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Mark Chalfant
Executive and Artistic Director, Washington Improv Theater
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Megan Cheek
Executive Director, Washington Youth Choir
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Alison Combes
Executive Director, Cathedral Choral Society
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Jayne Coyne
Associate Director, The Theatre Lab School of the Dramatic Arts
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Edmund C. Fleet
The Arc (Building Bridges Across the River)
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 jenny McConnell Frederick
Director of the Annual Fund, Woolly Mammoth Theatre Company
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Linda Levy Grossman
Executive Director, The Helen Hayes Awards
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Rita Jackson
President/Executive Director, Northeast Performing Arts Group
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Kathy Jankowski
Director of Special Projects, The Harman Family Foundation
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Ben Johnson
Director of Development, Life Pieces to Masterpieces
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Debra L. Kraft
Executive Director, The Choral Arts Society of Washington
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Dorothy Marschak
Founder and President, Community Help in Music Educatioin (CHIME)
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Robert Massey
Executive Director, Washington Bach Consort
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Marget VH Maurer
Executive Director, Project Create
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Varissa L. McMickens
Executive Director, DC Arts and Humanities Education Collaborative
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Paul Douglas Michnewicz
Theater Alliance
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Patricia E. Mitchell
Head of School, Academy for Learning Through the Arts Public Charter School
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Joyce A. Muis-Lowery
Art Enables
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Mazi Mutafa
Executive Director, Words, Beats, and Life
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Ann Norton
Executive Director, The Washington Stage Guild
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Alexandria Nowakowski
Executive Director, CityDance Ensemble
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Chip Patterson
Executive Director, DC Creative Writing Workshop
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Carla Perlo
Dance Place
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Cara Pomponio
Development Director, Cultural Development Corporation
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Elizabeth Raymond
Campaign Associate, The ARC (Building Bridges Across the River)
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Victoria Reis
Executive Director, Transformer, Inc.
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Larry Riccio
President, School for the Arts in Learning (SAIL)
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Deborah Riley
Dance Place
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Gertrude J. Saleh
Executive Director, Serenity Players
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Ed Spitzberg
Executive Director, Sitar Arts Center
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 B. Stanley
Executive Director, District of Columbia Arts Center
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Jill P. Strachan
Executive Director, Capitol Hill Arts Workshop
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Helanius J. Wilkins
EDGEWORKS Dance Theater
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Douglas Yeuell
Executive Director, Joy of Motion Dance Center
Washington, DC
Local Capacity Building Program

Participant
2005 Step Afrika!
Washington, DC

Participant
2004 Dana Tai Soon Vurgess and Company
Wahington, DC

Participant
2003 Dana Tai Soon Burgess
Washington, DC

Participant
2003 Lincoln Theatre
Washington, DC

Participant
2002 African Continuum Theatre Company
Washington, DC

Participant
2002 Dance Institute of Washington
Washington, DC

Participant
Community Partnerships
A program which provides high quality arts education activities, arts-based curricula, performances and professional development to students, teachers, community groups and individuals in the greater Washington, D.C. area that supports school-based partnerships.

2012
Duke Ellington School of the Arts
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 2 2011-12 School Year

Trustee
2012
Arts and Technology Academy
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 7 2011-12 School Year

Participant
2012
Columbia Heights Educational Campus
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 1 2011-12 School Year

Participant
2012
Garfield Elementary School
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 8 2011-12 School Year

Participant
2012
Hearst Elementary School
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 3 2011-12 School Year

Participant
2012
Ludlow-Taylor Elementary School
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 6 2011-12 School Year

Participant
2012
Sousa Elementary School
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 7 2011-12 School Year

Participant
2012
Takoma Education Center
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative 2011-12 School Year

Participant
2012
Tyler Elementary School
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 6 2011-12 School Year

Participant
2012
Wilson Senior High School
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 3 2011-12 School Year

Participant
2012
Friendship Public Charter School - Woodridge Campus
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 5 2011-12 School Year

Participant
2012
Miner Elementary School
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 6 2011-12 School Year

Participant
2012
Nalle Elementary School
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 7 2011-12 School Year

Participant
2012
Paul Public Charter School
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 4 2011-12 School Year

Participant
2012
School Without Walls Senior High School
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 2 2011-12 School Year

Participant
2012
Seaton Elementary School
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 2 2011-12 School Year

Participant
2012
Simon Elementary School
Washington, DC
DC Partnership Schools Inititative Ward 8 2011-12 School Year

Participant
2011
Arts & Technology Academy (Ward 7)
Washington`, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Columbia Heights Educational Campus (Ward 1)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Duke Ellington School of the Arts (Ward 2)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Friendship Public Charter School - Blow Pierce Junior Academy (Ward 6)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Simon Elementary School ( Ward 8)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Wilson Senior High School
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Kelly Miller Middle School (Ward 7)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Miner Elementary School (Ward 6)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Nalle Elementary School (Ward 7)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Paul Public Charter School (Ward 4)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
School Without Walls Senior High School (Ward 2)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Seaton Elementary School (Ward 2)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Friendship Public Charter School - Chamberlain Elementary (Ward 5)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Friendship Public Charter School - Collegiate Academy (Ward 7)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Friendship Public Charter School - Southeast Elementary Academy (Ward 8)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Friendship Public Charter School - Woodridge Elementary and Middle (Ward 6)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Hardy Elementary School (Ward 2)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011
Hearst Elementary School (Ward3)
Washington, DC
Kennedy Center D.C. Partnership Schools 2010-2011 School Year

School
2011 Jahneen Watson
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III/IV

Student
2011 Machijah Persaud
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2011 Bonita Bell
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Nolanda Graves-Wade
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Charity McMillan
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Chy'Neka Prince
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Jefferey Witherspoon
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Olivia Mackell
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II/III

Student
2011 Savannah Cranford
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Devon Louis
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Maleehah Cash
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III/IV

Student
2011 Stephen Galberth
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III/IV

Student
2010 Machijah Persaud
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Jahneen Watson
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Jefferey Witherspoon
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Elaine Bowers
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Stephen Galberth
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Dabney Gilbert
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Nolanda Graves-Wade
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Kyah King
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Devon Louis
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Mark Malcom
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Matthew Malcom
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Seth Malcom
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Sarah Malcom
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Charity McMillan
Dance Theatre of Harlem
Washington, DC
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kelsye Little
Washington, DC
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Paulina Lopez-Santos
Washington, DC
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Devon Louis
Washington, DC
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Sarah Malcom
Washington, DC
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Seth Malcom
Washington, DC
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Mark Malcom
Washington, DC
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Matthew Malcom
Washington, DC
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Kiva McGhee
Washington, DC
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Emory Verstraete
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Robert Verstraete
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kiani Ward
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Reidency

Student
2009 Daryan Ware
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Jahneen Watson
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Resiency

Student
2009 Lenai Wilkerson
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Lashmi Premysler
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Danielle Riley
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Ngozi Robinson
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Ariel Smith
Washington, DC
2008-09 Dance Theate of Halem Residency

Student
2009 Kristin Smith
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Sasha Smith
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Mark Malcom
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Matthew Malcom
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kiva McGhee
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Charity McMillan
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Jada Miles
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Machijah Persaud
Washington, DC
2008-09 Dance theatre of Harlem Residency

Student
2009 Ariya Lawson
Wahington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kelsye Little
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Paulina Lopez-Santos
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Arthur Jones
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kyah King
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Dijon Kirkland
Washiington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Michael Jackson
Washington, DC
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Arthur Jones
Washington, DC
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Kyah King
Washington, DC
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Dijon Kirkland
Washington, DC
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Ariya Lawson
Washington, DC
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 DaJoun Williams
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Sharnice Willis
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Jefferey Witherspoon
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Whitney Woods
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Ramona Yun
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Sarah Malcom
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Seth Malcom
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009
Arts and Technology Academy Public Charter School
Washington, DC
On Location Artist: Mambo Sauce, Go-Go Group

Participant
2008 Olivia Burgess
Washington, DC
Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Chandler Baxter
Washington, DC
Kennedy Center's Dance Theatre of Harlen Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Elaine Bowers
Washington, DC
Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Antonia Brown
Washington, DC
Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Ivana Grace Fairley
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Blair
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Ananda Gonzalez
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 India Gonzalez
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Nolanda Graves-Wade
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Kyah King
Washington, DC
The Kennedy Center of Harlem's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Arlya Lawson
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Devon Louis
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Seth Malcom
Bolling AFB, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Mark Malcom
Bolling AFB, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Jada Miles
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Machijah Persaud
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Lakshmi Premysler
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Ngozi Robinson
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Emory Verstraete
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Robert Verstraete
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Jahneen Watson
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 DeJuon Williams
Washington, DC
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2003
US Air Force Band Brass Quintet
Bolling AFB, Washington, DC
Appeared in The Kennedy Center's Holiday Celebration in December of 2000

Participant
Michael Jackson
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
Devon Louis
Washington, DC
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
Dance


2009 Chandler Baxter
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Elaine Bowers
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Samantha Figgins
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Blair Galiber
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Daria Gilbert
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Dabney Gilbert
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 India Gonzalez
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Ananda Gonzalez
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Antonia Brown
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Olivia Burgess
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Taylor Collier
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Yao Dyson
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Ivana Grace Fairley
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Jenelle Figgins
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Nolanda Graves-Wade
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Ta'Quan Howie
Washington, DC
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2008 Charity McMillan
Washington, DC
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Jada Miles
Washington, DC
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Machijah Persaud
Washington, DC
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Lakshmi Premysler
Washiington, DC
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Kiani Ward
Washington, DC
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Jahneen Watson
Washington, DC
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Ariya Lawson
Washington, DC
08-09 dth residencyy

Student
2008 Devon Louis
Washington, DC
08-09 dth residency

Student
2008 Sarah Malcom
Boeing AFB, DC
08-09 dth residency

Student
2008 Seth Malcom
Bolling AFB, DC
08-09 dth residency

Student
2008 Mark Malcom
Bolling AFB, DC
08-09 dth residency

Student
2008 Matthew Malcom
Bolling AFB, DC
08-09 dth residency

Student
2008 Elaine Bowers
Washington, DC
08-09 dth residency

Student
2008 Raymond Brown
Washington, DC
08-09 dth residency

Student
2008 Ivana Grace Fairley
Washingtonn, DC
08-09 dth residency

Student
2008 Blair Galiber
Washington, DC
08-09 dth residency

Student
2008 Kyah King
Washington, DC
08-09 dth residency

Student
2008 DaJoun Williams
Washington, DC
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Jefferey Witherspoon
Washington, DC
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Whitney Woods
Washington, DC
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
DeVos Institute of Arts Management Internship
College juniors, seniors and students who have not been out of school more than two years have the opportunity to intern in a specific department of The Kennedy Center.

2011 Lauren Collette
Washington, DC
Fall Intern

Student
2011 Sidique Rivers
Washington, DC
Fall Intern

Student
2010 Katie Mire
Washington, DC
2010 Fall Internship

Student
2010 Simone Goncalves Perszyk
Washington, DC
2010 Fall Internship

Student
2010 Blake Jones
American University
Washington, DC
Winter/Spring Interns

Student
2010 Allegra Markson
Georgetown University
Washington, DC
Winter/Spring Interns

Student
2009 Tate Strickland
Washington, DC
Summer Intern

Student
2009 Jessica Wechter
Washington, DC
Summer Intern

Student
2008 Cecille Chen
George Washington University
Washington, DC
Summer 2008 intern

Student
2008 Kaitlin Hitchings
Catholic University of America
Washington, DC
Summer 2008 intern

Student
2008 Andrea Klotzsche
American University
Washington, DC
Summer 2008 intern

Student
2006 Joanne Johnson
Washington, DC

Participant
2005 James Coles
Washington, DC

Participant
2005 Karyn Garvin
Washington, DC

Participant
2005 Emily Schmidt
Washington, DC

Participant
2004 Jema Newman
Washington, DC

Participant
2004 Ann Clayton
Washington, DC

Participant
2004 Adelaide B. Dunnan
Washington, DC

Participant
2004 Kara D. Kandel
Washington, DC

Participant
2004 Caroline A. Mandler
Washington, DC

Participant
2004 Ann E. Norris
Washington, DC

Participant
2003 Kendra Gaines
Washington, DC

Participant
2003 Damian Johnson
Washington, DC

Participant
2003 Claudia Bocock
Washington, DC

Participant
2003 Andre Barcus
Washington, DC

Participant
2003 Claudia Bocock
Washington, DC
W/S EEI intern in PAFE/YFP

Participant
2003 Kendra Gaines
Washington, DC
W/S 2003 EEI intern in Edu/Registration

Participant
2003 Damian Johnson
Washington, DC

Participant
2002 Joshua Rosenbloom
Washington, DC

Participant
2002 Lee Sheen
Washington, DC
Fall 2002 Development - Grants and Sponsorships intern

Participant
Events for Students
Live and satellite-based programs which are designed for high school and college-level students to participate in and develop a better understanding of the performing arts.

2012 Ignacio Toral
Washington, DC
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Tomoha Terada
Washington, DC
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Julie Treleaven
Washington, DC
Alternate for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Aleksey Babayev
Washington, DC
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Richard Foggio
Washington, DC
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Ayaka Fujii
Washington, DC
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Aaron Hilton
Washington, DC
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Saki Kagawa
Washington, DC
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2011 Ryan Nussear
Washington, DC
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Tatum Shoptaugh
Washington, DC
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Shenny Wang
Washington, DC
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Vivian Wang
Washington, DC
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Saori Yamashita
Washington, DC
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Carinthia Bank
Washington, DC
Master Class Alternate for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Minseo Cha
Washington, DC
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Megan Amanda Ehrlich
Washington, DC
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Richard Foggio
Washington, DC
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Ayaka Fujii
Washington, DC
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 SeHyun Jin
Washington, DC
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Dong Woo Kim
Washington, DC
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Kyle Anne Bell
Washington, DC
Master Class Alternate for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Aleksey Babayev
Washington, DC
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Leo Clarke
Washington, DC
Finalist 2009-10 Ballet Class series

Student
2010 Matthew Ebert
Washington, DC
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Megan Amanda Ehrlich
Washington, DC
Alternate 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Tatum Shoptaugh
Washington, DC
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Shenny Wang
Washington, DC
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Vivian Wang
Washington, DC
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Saori Yamashita
Washington, DC
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Carinthia Bank
Washington, DC
Alternate for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Kyle Anne Bell
Washington, DC
Alternate for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Megan Amanda Ehrlich
Washington, DC
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Richard Foggio
Washington, DC
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Ayaka Fujii
Washington, DC
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 SeHyun Jin
Washington, DC
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Dong Woo Kim
Washington, DC
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Ryan Nussear
Washington, DC
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Melissa Robinson
Washington, DC
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Anna Severson
Washington, DC
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Chiharu Yamamoto
Washington, DC
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Patricia Zhou
Washington, DC
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Aleksey Babayev
Washington, DC
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Minseo Cha
Washington, DC
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Greta Elizondo
Washington, DC
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Meredith Harrill
Washington, DC
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Trevor Hayden
Washington, DC
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Daphne His
Washington, DC
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Mei Kotani
Washington, DC
Alternate 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Andrew Pontius
Washington, DC
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2009 Matthew Ebert
Washington, DC
Ballet Master Class

Student
2009 Greta Elizondo
Washington, DC
Ballet Master Class

Student
2009 Meredith Harrill
Washington, DC
Ballet Master Class

Student
2009 Trevor Hayden
Washington, DC
Ballet Master Class

Student
2009 Daphne His
Washington, DC
Ballet Master Class

Student
2009 Andrew Pontius
Washington, DC
Ballet Master Class

Student
2009 Melissa Robinson
Washington, DC
Ballet Master Class

Student
2009 Anna Severson
Washington, DC
Ballet Master Class

Student
2009 Chiharu Yamamoto
Washington, DC
Ballet Master Class

Student
2009 Patricia Zhou
Washington, DC
Ballet Master Class

Student
2009 Megan Amanda Ehrlich
Washington, DC
Ballet Master Class

Student
2009 Mei Kotani
Washington, DC
Ballet Master Class

Student
2009 Katia Raj
Washington, DC
Ballet Master Class

Student
2009 Leo Clarke
Washingrton, DC
Ballet Master Class

Student
2008 Nana Yamatani
Washington, DC
08-09 Master class alternate

Student
2008 Hayoun Chun
Washington, DC
08-09 Master class student

Student
2008 Melissa Robinson
Washington, DC
08-09 Master class student

Student
2008 Emily Pihlaja
Washington, DC
08-09 Master class student

Student
2008 Jessica Phillips
Washington, DC
08-09 Master class student

Student
2008 Ta'Quan Howie
Washington, DC
08-09 Master class alternate

Student
2008 Anne-Elise Duss
Washington, DC
08-09 Master class alternate

Student
2008 Kiryung Kim
Washington, DC
08-09 Master class student

Student
2008 Saya Tanishiki
Washington, DC
08-09 Master class student

Student
2008 Carina Brown
Washington, DC
08-09 Master class student

Student
2008 Caroline Bird
Washington, DC
08-09 Master class student

Student
2008 Alexa Tuzil
Washington, DC
08-09 Master class student

Student
2008 Sara Michelle Murawski
Washington, DC
08-09 Master class student

Student
2008 Simon Wexler
Washington, DC
08-09 Master class student

Student
2008 Andrew Pontius
Washington, DC
08-09 Master class student

Student
2008 Ana Lejava
Washington, DC
08-09 Master class student

Student
2007 Julianne Deitz
Washington D.C., DC

Student
2007 Jenelle Figgins
Washington D.C., DC

Student
2007 Samantha Figgins
Washington D.C., DC

Student
2007 Amy Hollinger
Washington D.C., DC

Student
2007 Sae-Hyun Kwon
Washington D.C., DC

Student
2007 Kristin Mitchell
Washington D.C., DC

Student
2007 Takashi Okita
Washington D.C., DC

Student
2007 Hinako Sakuraoka
Washington D.C., DC

Student
2007 Amanda Sao Clemente
Washington D.C., DC

Student
2007 Hye-Jee Shin
Washington D.C., DC

Student
2003 Helen Mulkeen
Ludlow-Taylor Elementary
Washington, DC
Distance Learning

School
Exploring Ballet with Suzanne Farrell
An intensive three-week summer program for intermediate to advanced students aged 14 to 18 which is directed by one of America's most recognized prmia ballerinas.

2013 Aaron Hilton
Washington, DC

Student
Jazz


2010 Nathan Jolley
Peabody Conservatory of Music
Washington, DC
2010 Betty Carter's Jazz Ahead, the music residency program

Student
Jazz Ahead


2008 Sophia Tobin
Washington, DC
Jazz Ahead 2008 - opera

Student
KCACTF Festival
A Web-based arts and education network that provides educators with resources for teaching in, through and about the arts: http://artsedge.kennedy-center.org.

2008 Stephen Servene
Washington, DC
Selected by audition

Artist
2008 Hillary Tidman
Washington, DC
Selected by audition

Artist
2007 Stephen Serene
Washington, DC
Selected by audition

Student
2007 Hillary Tidman
Washington, DC
Selected by audition

Student
2006 Hakeem Bilal
Washington, DC
local student

Artist
2003 Gloria Alston
Teacher, Johnson Junior High School
Washington, DC
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Mary Jane Ayers
Teacher, Duke Ellington School of the Arts
Washington, DC
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Susan Born-Ozment
Teacher, Oyster Bilingual Elementary School
Washington, DC
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Charles Feeser
Teacher, Duke Ellington School of the Arts
Washington, DC
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Paula Segal
Teacher, Duke Ellington School of the Arts
Washington, DC
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Janet Banks Simpson
Teacher, Randle Highlands Middle School
Washington, DC
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Betty Williams
Teacher, Ron Brown Middle School
Washington, DC
Teachers Advisory Council Member

Teacher
Kennedy Center Alliance for Arts Education Network
A network of state-based organizations that works to infuse the arts into the education system of their state.

2009
Kennedy Center Education Department
Washington, DC
2009-10 Kennedy Center Alliance for Arts Education Network

Organization
2009 Ms. Barbara Shepherd
Director of National Partnerships, The Kennedy Center
Washington, DC
2009 Network Leadership Committee

Participant
2008 Ms. Barbara Shepherd
Director of Naional Partnerships, The Kennedy Center
Washington, DC
2008 Network Leadership Committee

Participant
Kennedy Center Fellowships
A comprehesive management-training program for highly qualified individuals who aspire to manage performing arts institutions and arts service organizations.

2012 Claire Huschle
Washington, DC
Class of 2011/2012

Participant
2012 Joshua Kohn
Washington, DC
Class of 2011/2012

Participant
2011 Claire Huschle
Washington, DC
Class of 2011/2012

Participant
2011 Joshua Kohn
Washington, DC
Class of 2011/2012

Participant
2011 Augustus Hayes Heagerty
Washington, DC
Kenan Fellow, KCACTF, 2010-11 Season

Participant
2007 Jana Nelhybel
, DC

Participant
2007 Jana Nelhybel
Washington, DC

Participant
2004 Lisa Richards
Washington, DC

Participant
Millennium Stage
Free performances are presented every day at 6:00 p.m. in The Kennedy Center's Grand Foyer.

2012 Alma Tropicalia
Washington, DC

Artist
2012 WPAS Feder String Competition
Washington, DC

Artist
2012 WPAS Men and Women of the Gospel Mass Choir
Washington, DC

Artist
2012 Young Artists of the Laurel Fund
Washington, DC

Artist
2012 Tabi Bonney
Washington, DC

Artist
2012 The Sweater Set
Washington, DC

Artist
2012 Tumbo Music and Dance Productions LLC
Washington, DC

Artist
2012 WPAS Artist: Reverb presents Black History in Harmony
Washington, DC

Artist
2012 WPAS Capitol Jazz
Washington, DC

Artist
2012 WPAS Children of the Gospel Choir
Washington, DC

Artist
2012 Metro's Got Talent!
Washington, DC

Artist
2012 Monique Holt
Washington, DC

Artist
2012 Nathan and Noble Jolley
Washington, DC

Artist
2012 National Gallery of Art String Quartet
Washington, DC

Artist
2012 Smooth and Easy Performing Arts Dance Troupe
Washington, DC

Artist
2012 Sweet Heaven Kings of the United House of Prayer
Washington, DC

Artist
2012 Leo Alexander Manzari
Washington, DC

Artist
2012 Levine School of Music Big Band
Washington, DC

Artist
2012 Life, Rhythm, Move Project
Washington, DC

Artist
2012 Lucky Dub
Washington, DC

Artist
2012 Maimouna Youssef
Washington, DC

Artist
2012 Mario Hernandez
Washington, DC

Artist
2012 Funk Ark
Washington, DC

Artist
2012 Gotta Swing
Washington, DC

Artist
2012 Greater Mount Calvary Holy Church
Washington, DC

Artist
2012 Holly Bass
Washington, DC

Artist
2012 Human Landscape Dance
Washington, DC

Artist
2012 John Thomas Manzari
Washington, DC

Artist
2012 Duke Ellington School of the Arts Show Choir
Washington, DC

Artist
2012 Embassy of Serbia presents Dragana del Monaco
Washington, DC

Artist
2012 Eric Felten Jazz Orchestra
Washington, DC

Artist
2012 Faction of Fools Theater Company, Inc.
Washington, DC

Artist
2012 Frederic Yonnet
Washington, DC

Artist
2012 French American Cultural Foundation
Washington, DC

Artist
2012 Dance Place
Washington, DC

Artist
2012 Dance/Metro DC
Washington, DC

Artist
2012 DC Got Talent
Washington, DC

Artist
2012 DC Youth Orchestra
Washington, DC

Artist
2012 DC Youth Orchestra Young Virtuosi
Washington, DC

Artist
2012 Dr. Mickey Thomas Terry
Washington, DC

Artist
2012 Amy K. Bormet
Washington, DC

Artist
2012 Asheru of Boondocks
Washington, DC

Artist
2012 Catholic University of America Musical Theatre
Washington, DC

Artist
2012 Catholic University of America Piano Department
Washington, DC

Artist
2012 Christylez Productions
Washington, DC

Artist
2012 City Dance Ensemble
Washington, DC

Artist
2011 Blues Alley Big Band Jam Performance
Washington, DC
Conservatory Project, 4/24/2011

Artist
2007 Blues Alley Youth Orchestra
Blues Alley Youth Orchestra, PAFE
Washington, D.C., DC

Artist
2007 City Dance Ensemble: Jungle Book
City Dance Ensemble, PAFE
Washington, D.C., DC

Artist
2007 The Duology Band
The Duology Band, PAFE
Washington, D.C., DC

Artist
2007 The Navy Commodores
The Navy Commodores, PAFE
Washington, D.C., DC

Artist
2007 NSO Prelude
National Symphony Orchestra, PAFE
Washington, D.C., DC

Artist
2007 NSO Youth Fellows
National Symphony Orchestra Youth Fellows, PAFE
Washington, D.C., DC

Artist
2007 Paul Michel
Paul Michel, PAFE
Washington, D.C., DC

Artist
2007 Shakespeare Theater Company
Shakespeare Theater Company, PAFE
D.C., DC

Artist
2007 Smithsonian Jazz Masterworks Orchestra
Smithsonian Jazz Masterworks Orchestra, PAFE
Washington, D.C., DC

Artist
2007 Tommy Cecil Quartet
Tommy Cecil Quartet, PAFE
Washington, D.C., DC

Artist
2003 257th Army Band
Washington, DC

Artist
2003 Carla & Company
Washington, DC

Artist
2003 City Dance Ensemble
Washington, DC

Artist
2003 CityDance Ensemble
Washington, DC

Artist
2003 DC Writers' Corps
Washington, DC

Artist
2003 DC Writers' Corps
Washington, DC

Artist
2003 Edwin Ortiz y Su Orquesta La Romana
Washington, DC

Artist
2003 Frederic Yonnet
Washington, DC

Artist
2003 Fulbright Scholars
Washington, DC

Artist
2003 Giants of Sound
Washington, DC

Artist
2003 Groove Gumbo
Washington, DC

Artist
2003 Metropolitan Baptist Music Ministry
Washington, DC

Artist
2003 The Moonlighters
Washington, DC

Artist
2003 Mosaic Quintet
Washington, DC

Artist
2003 Opera House Orchestra Musicians
Washington, DC

Artist
2003 Opera House Orchestra Musicians
Washington, DC

Artist
2003 Opera House Orchestra Musicians
Washington, DC

Artist
2003 Pan American Symphony Orchestra
Washington, DC

Artist
2003 Pan American Symphony Orchestra
Washington, DC

Artist
2003 Sonia Pessoa
Washington, DC

Artist
2003 Peter Cook
Washington, DC

Artist
2003 Playright's Forum (Musical Wing)
Washington, DC

Organization
2003 Rick Whitehead Trio
Washington, DC

Artist
2003 Robert Lighthouse
Washington, DC

Artist
2003 Robin Bullock
Washington, DC

Artist
2003 Salon Orchestra of Washington
Washington, DC

Artist
2003 Smithsonian center for Folklife and Cultural Heritage
Washington, DC

Organization
2003 The Shakespeare Theatre
Washington, DC

Artist
2003 Tsunami Theatre
Washington, DC

Artist
2003 Tsunami Theatre
Washington, DC

Artist
2003 United Nations High Commissioner for Refugees
Washington, DC

Organization
2003 Washington Opera Young Artist Program
Washington, DC

Artist
2003 Washington Opera Camp for Kids/Institute for Young Singers
Washington, DC

Artist
2003 Washington Opera Insight Lecture Series
Washington, DC

Artist
2003 Young Artists of the Laurel Fund
Washington, DC

Artist
2003 Young Playwrights Theater
Washington, DC

Artist
2003 Young Playwrights Theater
Washington, DC

Organization
Music


2003
Vaughn Nark Quintet
Washington, DC
Appeared in The Kennedy Center's Millennium Stage Series in August of 2000

Participant
NSO Education
Programs which offer an introduction to symphonic music to children and their families as well as furthering the musical education of young musicians. Programs include specially designed concerts, training programs for talented young musicians and other outreach projects.

2009 Zahra Ahmed
Washington DC, DC
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Taylor Young
Washington D.C., DC
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Hillary Tidman
Washington D.C., DC
NSO Summer Music Institute 2009 - flute

Student
2004 Kristin Green
Young Soloists' Competition/College Division
Washington, DC
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Sphia Vastek
Young Soloists Competition/High School Division
Washington, DC
Selected as finalist in live audition

Participant
NSO Youth Fellowship Program
An orchestral training program for high school music students interested in pursuing orchestral music as a career

2011 Zahra Ahmed
Washington, DC
NSO Youth Fellows 2011-Flute

Student
2011 Kristina Winiarski
Washington, DC
NSO Youth Fellows 2011-cello

Student
2011 Taylor Young
Washington, DC
NSO Youth Fellows 2011-violin

Student
2010 Zahra Ahmed
Washington, DC
2009-2010 NSO Youth Fellows

Student
2010 Taylor Young
Washington, DC
2009-2010 NSO Youth Fellows

Student
2009 Zahra Ahmed
, DC

Student
2009 Taylor Young
Washington, DC

Student
2006 Benz Marston-Duglio
Washington, DC
Selected by live audition

Participant
2006 Stephen Serene
Washington, DC
selected by live audition

Participant
NSO Youth Soloists' Competition
A competition designed to encourage and foster the development of high school musicians. The winner performs as a soloist with the NSO.

2008 Amy Fetherolf
Washington, DC
National Young Artist Division

Artist
Partners in Education
The Performing Arts Centers and Schools is a program which works with cultural organizations and schools throughout the nation to expand their education programs with a primary focus on the education of teachers.

2010
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
, DC

Participant
2009
John F. Kennedy Center for the Performing Arts
, DC
Partnership Teams

Participant
Professional Development for Teachers
Since 1976 The Kennedy Center has developed and refined professional learning programs for teachers in partnership with area school systems. The program builds teachers' knowledge of the arts and develops their abilities for teaching in, through and about the arts. The program set out to examine how a sustained professional learning program in arts integration based on national, state, and local standards and best practices in professional learning could yield changes across an entire school in the way teachers teach and the way students learn. The program also set out to examine how collaborative professional learning models in arts integration would affect the school culture—moving teachers away from isolation and toward an interactive and supportive community of learners.

2110 Aliza Arenson
Fellow, Kennedy Center
Washington, DC
Changing Education through the Arts Conference

Participant
2110 Stephanie Kilpatrick
Drama Teacher, National Presbyterian School
Washington, DC
Changing Education through the Arts Conference

Participant
2013 Laura Krentel
2nd Grade Teacher, National Presbyterian School
Washington, DC
Arts Integration Conference

Participant
2013 Cait Post
2nd Grade Teacher, National Presbyterian School
Washington, DC
Arts Integration Conference

Participant
2012 Jackie Snowden
CETA Coordinator, Lafayette Elementary School
Washington, DC
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Lynn Main
Principal, Lafayette Elementary School
Washington, DC
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2011 Vanessa Buono
School Programs Manager, Shakespeare Theatre Company
Washington, DC
2011 Changing Education Through the Arts

Participant
2011 Vanessa Buono
Schools Program Manager, Shakespeare Theatre Company
Washington, DC
Changing Education Through Arts Conference 2011

Participant
2011 Shavonney White
Program and Management Analyst, Department of Education
Washington, DC
2011 Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Shavonney White
Program and Management Analyst, Department of Education
Washington, DC
2011 Changing Education Through the Arts

Participant
2011 Doug Herbert
Special Assistant, Department of Education
Washington, DC
2011 Changing Education Through the Arts

Participant
2011 Diane C. Austin
Department of Education
Washington, DC
2011 Changing Education Through the Arts

Participant
2011 Justis Tuia
Arts Program Manager, Department of Education
Washington, DC
2011 Changing Education Through the Arts

Participant
2011 Alexandra Bolden
Summer Intern, U.S. Department of Education
Washington, DC
2011 Changing Education Through the Arts

Participant
2011 Cynthia J. Waller
Program Specialist, Department of Education
Washington, DC
2011 Changing Education Through the Arts

Participant
2011 Doug Herbert
Special Assistant, Department of Education
Washington, DC
2011 Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Diane C. Austin
Department of Education
Washington, DC
2011 Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Justis Tuia
Arts Program Manager, Department of Education
Washington, DC
2011 Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Alexandra Bolden
Summer Intern, U.S. Department of Education
Washington, DC
2011 Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Cynthia J. Waller
Program Specialist, Department of Education
Washington, DC
2011 Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2003 Blanche Hammond
Coordinator Fine Arts/Humanities Community, Cardoza Senior High School
Washington, D.C., DC
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors DCPS

School
2003 Content Specialist
District of Columbia Public Schools
Washington, D.C., DC
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Father Joseph Sileo
Director of Professional Development, Archdiocese of Washington
Washington, D.C., DC
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Fine Arts Department Chairman
Duke Ellington School of the Arts
Washington, D.C., DC
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors DCPS

School
2003 Dr. William Griffin
Assistant Superintendent, Archdiocese of Washington
Washington, D.C., DC
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Paula Sanderlin Dorosti
Visual Art Content Specialist, DCPS
Washington, D.C., DC
Member of Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
Summer Music Institute
A four-week festival of orchestral and chambermusic for young people ages 15 to 21 at The Kennedy Center. The Institute consists of orchestral and chamber music coached by NSO musicians, conducting and master classes, private lessons with NSO musicians and additional enrichment sessions.

2008 Stephene Serene
Washington, DC
NSO Youth Fellow

Artist
2008 Hillary Tidman
Washington, DC
NSO Youth Fellow

Artist
2007 Hakeem Bilal
Washington, DC
Young Artist of Color

Artist
2007 Destiny Hoyle
Washington, DC
Local invited

Artist
2003 Eric Wheeler
Washington, DC
NSO Youth Fellowship Program Graduate

Artist
2002 Ramaesh Bhagirat
Washington, DC
local student

Artist
2002 Eric Wheeler
Washington, DC
local student

Artist
2001 Ramaesh Bhagirat
Washington, DC
local student

Artist
Theater for Young Audiences
An initiative which creates, commissions, produces, presents and tours performances for young people and their families both locally and nationally.

2012
INTERSECTIONS Festival-Atlas Performing Arts Center
Washington, DC
Locomotion March 10

Organization
2011
The Kennedy Center's Family Theater
Washington, DC
Knuffle Bunny: A Cautionary Musical December 17-January 8, 2012

Organization
2010
Atlas theater
Washington, DC
Nobody's Perfect - February 13

Organization
2009
Atlas Theater
Washington, DC
Chasing George Washington

Organization
2008
Step Afrika!
Washington, DC

Artist
2008
Atlas Performing Arts Center
Washington, DC
The Phantom Tollbooth

Other
2007 Kennedy Center, Terrace Theater
Washinton, DC

Organization
2006 Kennedy Center, Terrace Theater
Washington, DC

Organization
2005
Step Afrika!
Washington, DC
Step Afrika!

Artist
2005
Balafon West African Dance Ensemble
Washington, DC
Balafon West African Dance Ensemble

Artist
2003 Open House, Kennedy Center
Washington D.C., DC
Imagination Celebration on Tour: The Emperor's New Clothes

Participant
2003 Terrace Theater, Kennedy Center
Washington D.C., DC
Imagination Celebration on Tour: The Emperor's New Clothes

Participant
2002 Jerome Hariston
Playwright, Kennedy Center
Washington, DC
New Visions/New Voices festival participant

Participant
2002 Ricardo Khan
Director, Kennedy Center
Washington, DC
New Visions/New Voices festival participant

Participant
2002 Terrace Theater, The Kennedy Center
Washington D.C., DC
Imagination Celebration on Tour: The Nightingale

Participant
2001 Terrace Theater, The Kennedy Center
Washington D.C., DC
Imagination Celebration on Tour: Lilly's Purple Plastic Purse

Participant
2000 Bob Devin Jones
Director, Kennedy Center
Washington, DC
New Visions/New Voices festival participant

Participant
2000 The Kennedy Center
Washington D.C., DC
Imagination Celebration on Tour: Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Participant
2000 Mark Medoff
Playwright, Kennedy Center
Washington, DC
New Visions/New Voices festival participant

Participant
1999 Catholic University
Washington D.C., DC
Imagination Celebration on Tour: Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Participant