skip navigation | text only | accessibility | site map
The Kennedy Center Activity Report

for

Maryland


The following represent those individuals, their respective companies and cities of origin that
participate in the Kennedy Center and its activities and oversight.


BOARDS/LEADERSHIP

Board of Trustees
The governing and leadership group composed of 36 members appointed by the President of the United States and 23 ex officio members who serve as designated by Act of Congress.

2013 Frank F. Islam
Potomac, MD

Trustee
2011 Norma Lee Funger
Potomac, MD

Trustee
2010 The Honorable Norman Y. Mineta
, MD

Trustee
2009 Mrs. William N. Cafritz
Bethesda, MD

Honorary Trustee
2009 Mrs. Donna G. Marriott
Bethesda
Washington, MD

Trustee
2009 The Honorable Leonard L. Silverstein
Bethesda, MD

Honorary Trustee
Community Advisory Board
A 40-member group representing the District of Columbia, Maryland and Virginia who advise and assist The Kennedy Center in its mission to serve the local area.

2009 Patty Perkins Andringa
Bethesda, MD

Member
2009 Mrs. Mary K. Bush
Bush International, Inc.
Chevy Chase, MD

Member
2009 Ms. Liz Lerman
Artistic Director, Liz Lerman Dance Exchange
Takoma Park, MD

Member
2009 Ms. Rose Powhatan
Columbia, MD

Member
2009 Ms. Barbara D. Tannenbaum
Chevy Chase, MD

Member
2009 Ms. Mira Yang
Rockville, MD

Member
Kennedy Center Circles Board
A 40-member advocacy board whose mission is to increase participation in The Kennedy Center Circles which help fund all Kennedy Center programs and educational activities.

2010 Ms. Cathy McCulloch
Chevy Chase, MD

Member
2010 Ms. Dottie Mergner
Bethesda, MD

Member
2010 Ms. LaTaunya D. Howard
Upper Marlboro, MD

Member
2010 John and Martha Schwieters
Annapolis, MD

Member
2009 Paul and Diane Bieri
College Park, MD

Member
2009 Ted and Joan Gindes
Potomac, MD

Member
2009 Ms. Shirley Jacobs
Chevy Chase, MD
Shirley was Vice-Chair in FY07 and FY08.

Member
2009 Dr. Linda K. Stillman
Potomac, MD

Member
2009 Mr. & Mrs. Edward L. Stull (Carmen)
Brookville, MD

Member
Kennedy Center Corporate Fund Board
A partnership composed of the nation's most distinguished leaders who help to secure funding in support of The Kennedy Center's arts education programs.

2010 Mr. Douglas J. Donatelli
Chairman and CEO, First Potomac Realty Trust
Bethesda, MD

Vice Chairman
2008 Mr. Albert Small
President, Southern Engineering Corporation
Bethesda, MD

Vice Chairman
Kennedy Center International Committee on the Arts
An advisory board comprised of arts advocates from America and overseas who support international programming at The Kennedy Center as well as provide a conduit for the international exchange of information about the arts.

2009 The Honorable and Mrs. Melvyn J. Estrin
Bethesda, MD

Member
2009 Mr. and Mrs. Morton Funger
Potomac, MD

Member
2009 Mr. and Mrs. Carl S. Gewirz
Bethesda, MD

Member
2009 Mr. and Mrs. Jack Kay
Chevy Chase, MD

Member
2009 Mr. David M. Rubenstein
Bethesda, MD

Member
2009 Mrs. Jeanne Weaver Ruesch
Chevy Chase, MD

President
2009 Dr. and Mrs. Paul G. Stern
Potomac, MD

Member
Kennedy Center Washington Committee on the Arts
An advisory board of Washington-area arts supporters who share knowledge of the Center’s local outreach and education programs with significant regional audiences and constituencies as needed, while enjoying exclusive benefits in recognition of each member’s philanthropic support and significant relationship to the Kennedy Center.

2009 William B. and Sonnie Dockser
Bethesda, MD

Member
2009 Mr. and Mrs. Edward M. Downey
Potomac, MD

Member
2009 Dr. Gerald and Kay Fischer
Bethesda, MD

Member
2009 Ted and Joan Gindes
Potomac, MD

Member
2009 Betsy Sley Grossman
Potomac, MD

Member
2009 Dr. Mark Epstein and Amoretta Hoeber
Potomac, MD

Member
2009 Gordon F. and Jocelyn B. Linke
Bethesda, MD

Member
2009 John and Dottie Mergner
Bethesda, MD

Member
National Committee for the Performing Arts
A national advisory board whose members provide important support for The Kennedy Center through their leadership and advocacy in their home community as well as financial support. The NCPA has raised over $9 million for national arts education.

2010 Ms. Andrea Stern Ferris
Potomac, MD

Member
2010 Ms. Liz Lavette Shorb
Chevy Chase, MD

Member
2009 Mrs. Deborah Epstein
Potomac, MD

Member
2009 Mrs. Norma Lee Funger
Potomac, MD

Member
2009 Mrs. Susan Small Savitsky
Bethesda, MD

Member
2009 Mrs. Shirley Small
Bethesda, MD

Member
National Symphony Orchestra National Trustees
A 50-member advisory board from around the Nation and overseas who are counselors and patrons of the NSO.

2009 Ms. Carolyn J. Kaplan
Potomac, MD

Member
NSO Association Board of Directors
A governing body comprised of important civic, corporate and philanthropic leaders in the Washington, D.C. community who act as advocates for the National Symphony Orchestra and are dedicated to the promotion of artistic excellence and growth through personal financial support as well as obtaining contributions from others.

2010 Ms. Joan Bialek
Rockville, MD

Director
2010 Mr. Robert S. Feinberg
Bethesda, MD

Secretary
2010 Mrs. Ann B. Friedman
Bethesda, MD

Director
2010 Mrs. Susan Hayes Long
Derwood, MD

Member Ex Officio
2010 Mrs. Irene Pollin
Bethesda, MD

Director
2010 Mrs. Martha Schwieters
Annapolis, MD

Director
2009 Ms. Lynda Carter Altman
Potomac, MD

Director
2009 Mrs. Patricia P. Andringa
Bethesda, MD

Director
2009 Mrs. Howard M. Bender
Bethesda, MD

Director
2009 Mr. George Crowley
Chevy Chase, MD

Director
2009 Mr. John K. Delaney
Potomac, MD
Also, the Chairman of the Nominating Committee

Director
2009 Mrs. Ann B. Friedman
Bethesda, MD

Executive Committee
2009 Mrs. Norma Lee Funger
Potomac, MD

Director
2009 Mr. Austin H. Kiplinger
Poolesville, MD

Director
2009 Mrs. Pat Monroe
Potomac, MD

Director
2009 Mrs. Jeanne Weaver Ruesch
Chevy Chase, MD

Director
2009 The Honorable and Mrs. Leonard L. Silverstein
Bethesda, MD

Director
2009 Mrs. Tina B. Small
Bethesda, MD
Community Development

Vice President
2009 Dr. Paul G. Stern
Potomac, MD

Chairman
2009 Mr. H. Thomas Watkins
Rockville, MD

Director
2006 Mr. Albert H. Small
Bethesda, MD

Director
EDUCATION

Accessibility
This initiative ensures that all performances and events at The Kennedy Center are accessible to visitors and guests with disabilities and assists other organizations and individuals throughout the United States in establishing or improving access for people with disabilities to all aspects of the cultural arts.

2013 Alida Anderson
Associate professor, Specail education school of education
8505 Timber Hill Ln, MD
Intersections arts and specail education conference

Organization
2013 mary Sellers
Program Drirector, St Johns community services school program
2201 Wisconsin ave NW c120 washington dc, MD
intersection arts and specail education conference

Organization
2013 Katherine Berry
Direcitoral Canidate and research Assistant, The George Washington University
3333 Wissconsin Avenue Nw appartment 103 washington DC 20016, MD
Intersection arts and specail education conference

Organization
2013 Beverly farrar
management and program analyst, U.S department of education
400 maryland avenue sw washington dc 20202, MD
intersection arts and specail education conference

Organization
2013 Tracy Gray
Managing researcher, air
1000 thomas jefferson street NW Washington DC 20007, MD
intersection arts and specail education conference

Organization
2013 Edith Harvey
Director improvemrent programs, office of innovation and improvement/US department of education
4863 colorado Ave Nw washington Dc 20011, MD
intersection arts and specail education conference

Organization
2013 Denise Kaw
specail education teacher, friendship public charter schools
645 Milwaukee place SE washington place 20032, MD
intersection arts and specail education conference

Organization
2013 Ermyn King
Coordinator, Walter Reed national military Medical Center
#211 gaithersberg, MD
intersection arts and specail education conference

Organization
2013 laurie MacGillvray
professor, university of Memphis/us department of education
5108 brookhaven ct Oxon hill MD 20745, MD
intersection arts and specail education conference

Organization
2013 ahley McBride
project officer, national dance education organization
8609 second Ave silver spring 20910, MD
intersection arts and specail education conference

Organization
2013 Kristin Nagy
program coordinator, bridges public chatter school
4301 38th street NW washington DC 20016, MD
intersection arts and specail education conference

Organization
2010 Meredith Beck
Bethesda, MD
2010 Fall Internship

Student
2010 Toya Danielle Brown
Waldorf, MD
2010 Fall Internship

Student
2010 Alicia Grace Katrice Eddington
Takoma Park, MD
2010 Fall Internship

Student
2010 Lorena Baines
Museum Educator, National Gallery of Art
Landover, MD
2010 Leadership Exchange in Arts and Disability Conference

Organization
2010 Eric Eldritch
College Park, MD
2010 Leadership Exchange in Arts and Disability Conference

Organization
2010 Justin Brown
Quest: Arts for Everyone
Lanham, MD
2010 Leadership Exchange in Arts and Disability Conference

Organization
2010 Kevin Dyels
Quest: Arts for Everyone
Lanham, MD
2010 Leadership Exchange in Arts and Disability Conference

Organization
2009 Lynn Coughlin
Assistant Manager Front of House, Clarice Smith Performing Arts Center
College Park, MD
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Mary Lou Fisher
Greenbelt, MD
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Lindsay Jacks
Volunteer Coordinator, CENTERSTAGE
Baltimore, MD
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Joy Johnson
Patron Services Manager, Clarice Smith Performing Arts Center
College Park, MD
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Yolanda Rice
Group Sales Coordinator, CENTERSTAGE
Baltimore, MD
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Miles Robinson
Sound Engineer and Designer, n/a
North Beach, MD
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Scott Wilford
Head of Adult Programs, Education Division, National Gallery of Art
Landover, MD
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Sally Shelburne
Lecturer, National Gallery of Art
Landover, MD
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Charm Smith
n/a, n/a
Ellicott City, MD
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Sally A. Van de Water
Program Associate, Fold and Traditional Arts/ADA Coordinator, Mid Atlantic Arts Foundation
Baltimore, MD
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Marian Vessels
Director, DBTAC: Mid-Atlantic ADA Center
Rockville, MD
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Michael Watson
House Manger, Everymand Theatre
Baltimore, MD
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2008 Daniela Collao
Montgomery County Public Schools
Germantown, MD
EEI intern

Student
2008 Ellaree Ledwell
Kennedy Institute
Cheverly, MD
EEI intern

Student
2008 Russell LeFurgy
CSC
Rockville, MD
EEI intern

Student
2008 Katrina Lyon
Maryland Div. Of Rehabilitation Services
, MD
EEI intern

Student
2008 Mr. Justin Brown
Cultural Access Programming, Sign Language Associates
Silver Spring, MD
LEAD-August 2008

Participant
2008 Mr. Kevin Dyels
Cultural Access Programming, Sign Language Associates
Silver Spring, MD
LEAD-August 2008

Participant
2008 Mr. Miles Robinson
North Beach, MD
LEAD-August 2008

Participant
Michelle Armstrong
Program Manager, US Department of Education
400 maryland Avenue, sw washington DC 20202, MD
Intersections arts and specail educatiion conference

Organization
Tamela Aldridge
Regional Director, Only make believe inc
2007 vermont avenue NW washington DC 20001, MD
Intersection arts and specail eduction conference

Organization
Diane Austin
AEMDD & KC program Manager, US department of education
3205 Grainsville ST se washington DC 20020, MD
Internsections arts and specail education conference

Organization
American College Theatre Festival
A national competition, awards program and theater education program for colleges and their students.

2011
Towson University
Towson, MD
January 11-15, 2011, Region II

School
2010 Catherine Peterson
Towson University
Baltimore, MD
KCACTF National Festival

School
2009 Catherine Peterson
Towson University
Baltimore, MD
KCACTF National Festival

School
2009 Catherine Peterson
Towson University
Baltimore, MD

School
2007 Anne Arundel Community College
Arnold, MD

School
2007 Coppin State University
Baltimore, MD

School
2007 McDaniel College
Westminster, MD

School
2007 Prince George's Community College
Largo, MD

School
2007 Salisbury University
Salisbury, MD

School
2007 The Community College of Baltimore County
Baltimore, MD

School
2007 Towson University
Towson, MD

School
2007 United States Naval Academy
Annapolis, MD

School
Capacity Building Program
An assembly of managers and directors from theaters, dance companies and music ensembles that are "of color" who will work collectively to strengthen their respective positions in their communities through a program of information exchange with Kennedy Center Management.

2012 Suzan Jenkins
CEO, Arts and Humanities Council of Mongomery County
Silver Spring, MD, MD
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Erica Leatham
President-Elect, Arts and Humanities Council of Mongomery County
Silver Spring, MD, MD
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Amy Marshall
Managing Director, Olney Theatre Company
Olney, MD, MD
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Laura Forman
Board of Trustees, Round House Theatre
Bethesda, MD, MD
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Julia Schiptsova
Director, Tango Element
Baltimore, MD, MD
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2010 Jen Michaels
Development Director, American Dance Institute
Rockville, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Pamela Bjerknes
Co-Founder/Director, American Dance Institute
Rocville, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Janine Tursini
Executive Director, Arts for the Aging
Bethesda, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Sovan Tun
President, Cambodian Buddhist Society
Silver Spring, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Joan Burns
Executive Director, Class Acts Arts
Silver Spring, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Lorna Green
Executive Director, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Malika Coletta
Artistic Director, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Adam Grise
Music Director, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Kay Darr
Grant Writer, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Victor Provost
Executive Assistant, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Cheryl Derricotte
Executive Director, Gateway Community Development Corporation
N. Brentwood, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Kathy Jankowski
Director of Special Projects, Harman Family Foundation
Poolesville, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Jane Hirshberg
Managing Director & CEO, Liz Lerman Dance Exchange
Takoma Park, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Becky Kemper
Producing Artistic Director, Maryland Shakespeare Festival
Frederick, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Catherine Aselford
Development Manager, Pyramid Atlantic
Silver Spring, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Timothy McCarty
President/Artistic Director, Quest: Arts for Everyone
Lanham, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Jenny Frederick
Artistic Director, Round House Theatre, Inc
Bethesda, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Blake Robison
Producing Artistic Director, Round House Theatre, Inc.
Bethesda, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Amy Selco
Director of Development, Round House Theatre, Inc.
Bethesda, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Victoria Moss
Artistic Director, Tappers with Attitude, Inc.
Silver Spring, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Cynthia Word
Founder & Artistic Director, Word Dance Theater
Bethesda, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2010 Brooke Kidd
Executive and Artistic Director, World Arts Focus at Joe's Movement Emporium
Mount Rainier, MD
DC Local capacity Building Program

Organization
2009 Andrea Galloway
Board Member, WFC Foundation For Excellence in Art Education
Owings Mills, MD
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Amy Kincaid
Founder and Director, Change Matters
Takoma Park, MD
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Cheryl Nkeba
N/A, Mitchellville Community School of The Arts
Mitchellville, MD
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Bradford Watkins
Producing Director, Olney Theatre Center
Olney, MD
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009
Arts for the Aging
Bethesda, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009
Cambodian Buddhist Society
Silver Spring, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Joan Burns
Executive Director, Class Acts Arts
Silver Spring, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Lorna Green
Executive Director, Cultural Academy for Excellence
Mitchelville, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Malika Coletta
Artistic Director, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Adam Grise
Music Director, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Kay Darr
Grant Writer, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Victor Provost
Executive Assistant, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Cheryl Derricotte
Executive Director, Gateway Community Development Corporation
N. Brentwood, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Kathy Jankowski
Director of Special Projects, Harman Family Foundation
Poolesville, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Jane Hirshberg
Managing Director & CEO, Liz Lerman Dance Exchange
Takoma Park, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Becky Kemper
Producing Artistic Director, Maryland Shakespeare Festival
Frederick, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Catherine Aselford
Development Manager, Pyramid Atlantic
Silver Spring, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Timothy McCarty
President/Artistic Director, Quest: Arts for Everyone
Lanham, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Blake Robison
Producing Artistic Director, Round House Theatre, Inc.
Bethesda, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Amy Selco
Director of Development, Round House Theatre, Inc.
Bethesda, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Lance Tucker
Director of Marketing and PR, Round House Theatre, Inc.
Bethesda, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Victoria V. Moss
Artistic Director, Tappers With Attitude
Silver Spring, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Cynthia Word
Founder & Artistic Director, Word Dance Theater
Bethesda, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Brooke Kidd
Executive and Artistic Director, World Arts Focus at Joe's Movement Emporium
Mount Rainier, MD
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Ms. Kibibi Ajanku
Executive Director, Sankofa Dance Theater
Baltimore, MD
2008/2009 Culturally Specific Participants

Participant
2008 Ms. Kibibi Ajanku
Executive Directory, Sankofa Dance Theater
Baltimore, MD
08-09 Culturally Specific

Participant
2008 Janine Tursini
Executive Director, Arts for the Aging
Bethesda, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Sovan Tun
President, Cambodian Budhist Society
Silver Spring, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Joan Burns
Executive Director, Class Acts Arts
Silver Spring, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Lorna Green
Executive Director, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Malika Steel
Program Developer, Music, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Adam Grise
Music Director, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Kay Darr
Grant Writer, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Tonya Jordan
Program Officer, Arts & Culture, Gateway Community Development Corporation (Gateway CDC)
N. Brentwood, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Mr. John Maphis
Board Secretary, Ward Museum of Wildfowl Art
Salisbury, MD
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Mr. Ernest Matthews
Board of Director, Community Players of Salisbury
Salisbury, MD
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Mr. Vaughn Meglan
Board Member, Weinberg Center for the Arts, Inc.
Frederick, MD
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Anna Mullis
Executive Director, Worcester County Arts Council
Berlin, MD
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Mr. Brad Watkins
Board Vice President of Events, Arts and Humanities Council of Montgomery County
Silver Spring, MD
Board Member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Sharon Benchoff
Presidentq, Community Players of Salisbury
Salisbury, MD
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Ms. Lora Bottinelli
Director, Ward Museum of Wildfowl Arts
Salisbury, MD
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Mr. Paul Carroll
Director of Music, St. Louis Church
Clarksville, MD
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Mr. James Gillespie
Executive Director, Salisbury Wicomico Arts Council
Salisbury, MD
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Ms. Bonnie Hammerschlag
Board Member, Round House Theatre
Bethesda, MD
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Mr. Tom Hehman
Director, Wicomico Public Library
Salisbury, MD
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Mr. Peter Jackson
Board Chair, Salisbury Symphony Orchestra
Salisbury, MD
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Ms. Jacqueline Manger
Board Secretary, Arts and Humanities Council of Montgomery County
Silver Spring, MD
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Jane Hirshberg
Managing Director & CEO, Liz Lerman Dance Exchange
Takoma Park, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Becky Kemper
Producing Artistic Director, Maryland Shakespeare Festival
Frederick, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Catherine Aselford
Grant Writer, Pyramid Atlantic
Washington, MD
2008-2009 Capacity Building Program

Participant
2008 Timothy McCarty
President/Artistic Director, Quest: Arts for everyone
Lanhan, MD
2008-2009 Capacity Building Program

Participant
2008 Blake Robison
Producing Artistic Director, Round House Theatre, Inc.
Bethesda, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Victoria Moss
Artistic Director, Tappers with Attitude, Inc.
Washington, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Cynthia Word
Founder & Artistic Director, Word Dance Theater
Glen Echo, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Brooke Kidd
Executive and Artistic Director, World Arts Focus at Joe's Movement Emporium
Mount Rainier, MD
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2007 Joan Burns
Executive Director, Class Act Arts
Silver Spring, MD
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Nick Francis
Executive Director, The Gateway Community Development Corporation
North Brentwood, MD
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Lorna Green
Executive Director, Cultural Academy for Excellence
Mitchellville, MD
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Jane Hirshberg
Managing Director and CEO, Dance Exchange
Takoma Park, MD
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Brooke Kidd
Executive and Artistic Director, World Arts Focus at Joe's Movement Emporium
Mount Rainier, MD
Local Capacity Building Progrm

Participant
2007 Timothy McCarty
President, Quest: Arts for Everyone
Lanham, MD
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Jonathan Morris
American Composers Forum Washington DC Chapter
Mount Rainer, MD
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Victoria V. Moss
Tappers with Attitude
Silver Spring, MD
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Zhu Chu Shan
Executive Director, Washington Chu Shan Chinese Opera Institute
Silver Spring, MD
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Charlotte Sommers
Development Director, Pyramid Atlantic
Silver Spring, MD
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Sovan Tun
President, The Cambodian Buddhist Society
Silver Spring, MD
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Janine Tursini
Arts for the Aging
Bethesda, MD
Local Capacity Building Program

Participant
2004 Sankofa Dance Theatre
Baltimore, MD

Participant
2003 Sankofa Dance Theater
Baltimore, MD

Participant
Community Partnerships
A program which provides high quality arts education activities, arts-based curricula, performances and professional development to students, teachers, community groups and individuals in the greater Washington, D.C. area that supports school-based partnerships.

2011 Olivia Boykin
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Nailah Chambers
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Charlize Cramer
California, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Gabrielle Cramer
California, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Caroline Daley
California, MD
Dance Theater of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Makayla Davis
Mitchellville, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Ki'Noni Galloway
Temple Hills, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Dilara Gibb
Great Mills, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Janae Gordon
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Korie Gwynn
Glenn Dale, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Lindsay Harris
Silver Spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Genevieve Jecrois
Silver Spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Alexis Johnson
Silver Spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Zoe McLain
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Jasmine Melak
Beltsville, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Stefani Murray
Clarksburg, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Amiya Ross
Baltimore, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Kayla Zimmerman
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Paige Atchison
Glenn Dale, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Gabrielle Carter
Silver Spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Morganne Edwards
Silver Spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Isabella-Marie Estes
Darnestown, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Shahnise Evans
Largo, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Naomi Felix Aldebol
Silver Spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Julia Heisler
Hollywood, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Isabelle Lopez
Leonardtown, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Angelica Manley
Upper Marlboro, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Tristen Matthews
Fort Washington, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Trenea McKissic
Temple Hills, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Alexandra Miller
Silver Spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Kendall Payton
Silver Spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Michaela West
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Mary Williams
Hollywood, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Christina Wirth
Lexington Park, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Laila Franklin
Silver Spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II/III

Student
2011 Hannah Villanueva Bush
Oxon Hill, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II/III

Student
2011 Daniel Artis
Capital Heights, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Zakiyaah Barbour
Bladensburg, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Kemba Barnes
Forestville, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Briana Bryant
Upper Marlboro, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Kaila Carter
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Jennifer Dillow
California, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Nia Hutchinson
Temple Hills, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Miranda Jacobs
Baltimore, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Jared Kelly
Suitland, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Cache Melvin
Perry Hall, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Courtney Robinson
Temple Hills, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Ca'lynn Scruggs
Baltimore, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Dominique Stanfield
Fort Washington, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Laticia Timmons
Baltimore, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Rachel Warren
Upper Marlboro, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Alanna Daley
California, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III/IV

Student
2011 Taylor Dawson
Germantown, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III/IV

Student
2011 Caitlin Wheeler
Gaithersburg, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III/IV

Student
2011 Lenai Wilkerson
Fort Washington, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III/IV

Student
2011 Brittany Ballentine
Baltimore, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2011 Jazz Bynum
Silver Spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2011 Jillian Carter
College Park, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2011 Breanna Conway-Kenner
Lanham, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2011 Olivia Cox
Baltimore, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2011 Stephanie Crockett
Baltimore, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2011 Keenan English
Randallstown, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2011 Samara Green
Potomac, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2011 Sierra Jones
Fort Washington, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2011 Alexis Miller
Laurel, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2011 Alisha Peek
Fort Washington, MD
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2010 Chloe Armstrong
Columbia, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Darius Atkins
Clinton, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Brittany Ballentine
Baltimore, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Kemba Barnes
Forestville, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Olivia Boykin
Bowie, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Caroline Brigham
California, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Erika Bruce
Mechanicsville, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Briana Bryant
Upper Marlboro, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Jazz Bynum
Silver Spring, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Jillian Carter
College Park, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Gabrielle Carter
Silver Spring, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Nailah Chambers
Bowie, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Abriona Cherry
Clinton, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Lara Chubb
Leonardtown, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Madisyn Clark
Upper Marlboro, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Alyssa Cohen
District Heights, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Stephanie Crockett
Baltimore, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Alanna Daley
California, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Morganne Edwards
Silver Spring, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Keenan English
Randallstown, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Aliyah Etheridge
Landover, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Naomi Felix Aldebol
Silver Spring, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Genevieve Ferris
Ellicott City, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Oliva Garner
Waldorf, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Bria Gerald
Burtonsville, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Ashante Green
Fort Washington, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Julia Heisler
Hollywood, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Laura Helbling
APO AE, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Diamond Houston-Ebron
Capital Heights, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Nia Hutchinson
Temple Hills, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Genevieve Jecrois
Silver Spring, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Alexis Johnson
Silver Spring, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Sierra Jones
Fort Washington, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Jared Kelly
Suitland, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Isabelle Lopez
Leonardtown, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Alexis Miller
Laurel, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Eli Miller
Silver Spring, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Katherine Minchey
California, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Farah Muhammad
Burtonsville, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Asia Nicholson
Mitchellville, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Natalia Noyes
Greenbelt, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Kendall Payton
Silver Spring, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Alisha Peek
Fort Washington, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Erica Powe
Upper Marlboro, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Amiya Ross
Baltimore, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Angela Ruiz
Upper Marlboro, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Amir Sanders
Owings Mills, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Julia Smith
Brandywine, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Naiya Speight-Leggett
Clinton, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Laticia Timmons
Baltimore, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 George Vargas
Grasonville, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Rachel Warren
Upper Marlboro, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Micah Washington
Ellilcott City, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Deja Washington
Laurel, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Caitlin Wheller
Gaithersburg, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Christina Wirth
Lexington Park, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2010 Kayla Zimmerman
Bowie, MD
2009-2010 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Tenaja Jennings
Clinton, MD
2008-09 Dance Theatrer of Harlem Residency

Student
2009 Monica Johnson
Upper Marlboro, MD
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Sierra Jones
Upper Marlboro, MD
2008-09 Dance Theater of Harlen Residency

Student
2009 Camille Jones
Silver Spring, MD
2008-09 Dance Theater of Harlen Residency

Student
2009 Victoria Jones
Hyattsville, MD
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Jared Kelly
Suitland, MD
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Allegra Curtis
Upper Marlboro, MD
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Edwin Lee, Jr.
Seat Pleasant, MD
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Elayna Lopez
College Park, MD
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Isabelle Lopez
Leonardtown, MD
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Angelica Manley
Laurel, MD
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Chiesa Mason
Upper Marlboro, MD
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Nurney Mason II
Bowie, MD
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Tristen Matthews
Fort Washington, MD
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Diara McDougal
Accokeek, MD
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Camille Workman
Columbia, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Tenaja Jennings
Clinton, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Monica Johnson
Upper Marlboro, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Sierra Jones
Fort Washington, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Camille Jones
Silver spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Victoria Jones
Hyattsville, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Jared Kelly
Suitland, MD
2008-09

Student
2009 Allegra Kirksey-Curtis
Upper Marlboro, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Edwin Lee, Jr.
Seat Pleasant, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Elayna Lopez
College Park, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Isabelle Lopez
Leonardtown, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Angelica Manley
Laurel, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Chiesa Mason
Upper Marlboro, MD
2008-09 Dance theatre of Harlem Residency

Student
2009 Nurney Mason, ll
Bowie, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Tristen Matthews
Fort Washington, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Diara McDougal
Accokeek, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Taylor McTootle
Laurel, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Cache Melvin
baltimore, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Alexandra Miller
Silver Spring, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Alexis Miller
Laurel, MD
2008-09 Dance Theatre of Halem Residency

Student
2009 Rachel Minchey
Califonia, MD
2008-09 Dance Theatre of Halem Residency

Student
2009 Katherine Minchey
Califonia, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Farah Muhammad
Burtonsville, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Rachel Murree
Solomons, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Shadia Musa
Bowie, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Asia Nicholson
Mitchellville, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Grace Paglierani
Valley Lee, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Autumn Parker
Beltsville, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Logan Paschall
Baltimore, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Alisha Peek
Clinton, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Aidaa Peerzada
Glendale, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Angelita Pollard
Upper Malboro, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Damoni Pollard
Upper Malboro, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Harmony Porter
Lanham, MD
2008-09 Dance Theatre of harlem Residency

Student
2009 Erica Powe
Upper Malboro, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Chy'Neka Prince
Brandywine, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Olivia Richadson-Cole
Pikesville, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Courtney obinson
Upper Maryland, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Emily rodgers
Baltimore, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Angela Ruiz
Upper Marlboro, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Amir Sanders
Owings Mills, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Brianna Scott
Laurel, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kyle Seeley
Montgomery Village, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Ashley Small
Accokeek, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Angelique Smith
Accokeek, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Amber Smith
Fort Washington, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Naiya Speight-Leggett
Clinton, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Reidency

Student
2009 Donte Spinner
Rockville, MD
2008-09 Dance Theatre of Halem Residency

Student
2009 Jasmine Taper
Silver Spring, MD
2008-09 Dance Theatre of Halem Residency

Student
2009 Kennedy Taylor
Greenbelt, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kaila Thompson
Waldorf, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kaila Thompson
Waldorf, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Laticia Timmons
Baltimore, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kandice Upshur
Oxon Hill, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem

Student
2009 George Vargas
Grasonville, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Rachel Warren
Upper Marlboro, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Bridgette Wathren
Leonardtown, MD
2008-09 Dance Theatre of Halem Residency

Student
2009 Jiamond Watson
Fort Washington, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Caitlin Wheeler
Gaithersburg, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Samanth Willians
Lanham, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Jazmin Williams
Temple Hills, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Bria Williams
Clinton, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009
Benjamin Foulois Creative and Performing Arts Academy
Suiteland, MD
On Location :Spotlight on Your Community during (Nov 2- Nov 19)

School
2008 Christina Wirth
Lexington Park, MD
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2008 Melissa Pratt
Rockville, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Anja Aniere
Rockville, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Darius Ray Atkins
Clinton, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Jazz Bynum
Silver Spring, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Kalia Carter
Bowie, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Jillian Carter
Bowie, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Progam

Student
2008
Clinton, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program.

Student
2008 Zakiyaah Barbour
Bladensburg, MD
Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Jaida Brooks
Mitchellville, MD
Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Briana Bryant
Upper Marlboro, MD
Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residence Program

Student
2008 Lara Chubb
Leonardtown, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Courtney Correll
Upper Marlboro, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlen Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Stephanie Crockett
Baltimore, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Alanna Daley
California, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Margaret Daly
Hollywood, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Morgan Dowell
Randallstown, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlen Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Nyah Drummond
Bowie, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Naomi Felix
Silver Spring, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Taylor Fikes
Bowie, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Davione Gordon
Fort Washington, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Ashante Green
Fort Washington, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Kayla Harley
Riverdale, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Chelsea Harrison
Hyattsville, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Julia Isabel Heisler
Hollywood, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Carolina Heisler
Hollywood, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Jasmine Hester
Fort Washiington, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Makaela Jackson
Glenn Dale, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Monica Johnson
Upper Marlboro, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Sierra Noelle Jones
Fort Washington, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Victoria Jones
Hyattsville, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Jared Kelly
Suitland, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Elayna Lopez
College Park, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Isabelle Lopez
Leoonardtown, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Angelica Manley
Laurel, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professonal Residency Program

Student
2008 Tristen Matthews
Camp Springs, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residence Program

Student
2008 Diara McDougal
Accokeek, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residence Program

Student
2008 Taylor McTootle
Laurel, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residence Program

Student
2008 Alexis Miller
Laurel, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Katherine Minchey
California, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Rachel Minchey
California, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Rachel Murree
Solomons, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Grace Paglierani
Valley Lee, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Damoni Pollard
Upper Marlboro, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Harmony Porter
Lanham, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professioanl Residency Program

Student
2008 Erica Powe
Upper Marlboro, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Angela Ruiz
Upper Marlboro, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Amir Sanders
Owings Mills, MD
The Kennedy Center's Dance Thetre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Mykia Sharp
Baltimore, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Ashley Small
Accokeek, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Amber Smith
Fort Washington, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Jasmine Taper
Silver Spring, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 George Vargas
Grasonville, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Rachel Warren
Upper Marlboro, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Jiamond Watson
Fort Washington, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Caitlin Wheeler
Gaithersburg, MD
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
Dance


2009 Abigail Albers
Leonardtown, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Gabrianna Andrews
Rockville, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Anja Aniere
Rockville, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Darius Atkins
Clinton, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Chelsea Atkinson
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Brittany Ballentine
Baltimore, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Zakiyaah Barbour
Bladensburg, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kemba Barnes
Forestville, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Nardia Boodoo
Cockeysville, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Audrea Bose
Leonardtown, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Rebekah Brand
Great Mills, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Caroline Brigham
California, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Briana Brown
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Dymonde Brown
Huntington, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Tyler Brown
Owings Mills, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Briana Bryant
Upper Marlboro, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Malik Burnett
Upper Marlboro, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Shawndrica Bynum
Mt. Ranier, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Jazz Bynum
Silver Spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Grace Callahan
Patuxent River, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Jillian Carter
College Park, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kaila Carter
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Sydney Casser-Schiff
Bethesda, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Lara Chubb
Leonardtown, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Alicia Colson
Seabrook, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Mary Shea Converse
Tall Timbers, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Breanna Conway
Lanham, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Jordan Copeland
Upper Marlboro, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Courtney Correll
Upper Marlboro, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Stephanie Crockett
Baltimore, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Alanna Daley
California, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Margaret Daly
Hollywood, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kaitlin Davin
Columbia, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Taylor Dawson
Germantown, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Morgan Dowell
Randallstown, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Nyah Drummond
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Peri Ellis
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Keenan English
Randallstown, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Camille English
Silver Spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Aliyah Etheridge
Landover, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kimberly Faure
Rockville, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Naomi Felix
Silver Spring, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Taylor Fikes
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Laila Franklin
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Davione Gordon
Fort Washington, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Ashante Green
Fort Washington, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Raena Hargrave
Waldorf, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kayla Harley
Bowie, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Chelsea Harrison
Hyattsville, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Julia Isabel Heisler
Hollywood, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Carolina Heisler
Hollywood, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Laura Helbling
Callaway, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Jasmine Hester
Fort Washington, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Cydney Hill
Upper Marboro, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Makaela Jackson
Glenn Dale, MD
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2008 Abigail Albers
Leonardtown, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Anja Aniere
Rockville, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Brittany Ballentine
Baltimore, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Darius Atkins
Cinton, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Zakiyaah Barbour
Bladensburg, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Kemba Barnes
Forestville, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Olasade Barnes
Forestville, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Rebekah Brand
Washington, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Caroline Brigham
California, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Tyler Brown
Owings Mills, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Dymonde Brown
Huntington, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Briana Bryant
Upper Marlboro, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Jazz Bynum
Silver Spring, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Grace Callahan
Patuxent River, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Kaila Carter
Bowie, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Jillian Carter
College Park, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Lara Chubb
Leonardtown, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Mary Shea Converse
Tall Timbers, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Jordan Copeland
Upper Marlboro, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Stephanie Crockett
Baltimore, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Alanna Daley
California, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Margaret Daly
Hollywood, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Taylor Dawson
Germantown, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Keenan English
Randallstown, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Aliyah Ethridge
Landover, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Naomi Felix
Silver Spring, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Taylor Fikes
Bowie, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Laila Franklin
Bowie, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Davione Gordon
Fort Washington, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Ashante Green
Fort Washington, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Laura Helbling
Callaway, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Makaela Jackson
Glenn Dale, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Tenaja Jennings
Clinton, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Monica Johnson
Upper Marlboro, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Sierra Moelle Jones
Fort Washington, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Jared Kelly
Suitland, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Allegra Kirksey-Curtis
Upper Marlboro, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Isabelle Lopez
Leonardtown, MD
08-09 dth residency

Student
2008 Angelica Manley
Laurel, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Tristen Matthews
Bowie, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Taylor McTootle
Laurel, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Alexis Miller
Laurel, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Katherine Minchey
California, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Farah Muhammad
Burtonsville, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Rachel Murree
Solomons, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Asia Nicholson
Mitchellville, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Grace Paglierani
Valley Lee, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Logan Paschall
Baltimore, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Harmony Porter
Lanham, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Erica Powe
Upper Marlboro, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Domonique Reed
Sinver Spring, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Angela Ruiz
Upper Marlboro, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Amir Sanders
Owings Mills, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Amber Smith
Fort Washington, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Naiya Speight-Leggett
Clinton, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Jasmine Taper
Silveer Spring, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Laticia Timmons
Baltimore, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 George Vargas
grasonville, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Rachel Warren
Upper Marlboro, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Bridgette Wathen
Leonardtown, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Bria Williams
Clinton, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Christina Wirth
Lexington Park, MD
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
DeVos Institute of Arts Management Internship
College juniors, seniors and students who have not been out of school more than two years have the opportunity to intern in a specific department of The Kennedy Center.

2012 Thomas W. Friel
Rockville, MD
Retail Operations Intern

Student
2012 Michael W. Gaskins
Bowie, MD
Jazz Programing Intern

Student
2012 Talika R. Penny
District Heights, MD
Education, Group Sales, and Human Resources Intern

Student
2012 Heather R. Weiss
Silver Spring, MD
Document Center Intern

Student
2012 Renee Nyack
Silver Spring, MD
Winter/Spring, Sumer, Fall Intern

Student
2011 Scott Eric Beland
White Plains, MD
2011 Winter/Spring Intern

Student
2011 Alessandra Eshal Brown
Waldorf, MD
2011 Winter/Spring Intern

Student
2011 Christophe Edward Bulbulia
Kensington, MD
2011 Winter/Spring Intern

Student
2011 Elizabeth E. Keniston
Arnold, MD
2011 Winter/Spring Intern

Student
2011 Michael John Smith
Millersville, MD
2011 Winter/Spring Intern

Student
2011 Jenifer Alison Wilson
Silver Spring, MD
2011 Winter/Spring Intern

Student
2011 Scott Beland
White Plains, MD
Spring Intern

Student
2011 Alessandra Brown
Waldorf, MD
Spring Intern

Student
2011 Christophe Bulbulia
Kensington, MD
Spring Intern

Student
2011 Elizabeth Keniston
Arnold, MD
Spring Intern

Student
2011 Michael Smith
Millersville, MD
Spring Intern

Student
2011 Jenifer Wilson
Silver Spring, MD
Spring Intern

Student
2011 Brayden Downing
Chevy Chase, MD
Summer Intern

Student
2011 Meredith Tierney
Silver Spring, MD
Summer Intern

Student
2011 Kiana Barber
Cheverly, MD
Fall Intern

Student
2011 Samantha Furman
Kensington, MD
Fall Intern

Student
2011 Ethan Joseph
Chevy Chase, MD
Fall Intern

Student
2011 Michael Kahane
Bethesda, MD
Fall Intern

Student
2011 Sara Ross
Baltimore, MD
Fall Intern

Student
2010 Allison Elise Bucca
Baltimore, MD
2010 Fall Internship

Student
2010 Kelly Hilliard
College Park, MD
2010 Fall Internship

Student
2010 Norah Ann Quinn
Towson, MD
2010 Fall Internship

Student
2010 Heidi Baumbach
University of Maryland
College Park, MD
2009-2010 Winter/Spring Interns

Student
2010 Sareena Brown Thomas
Montgomery College
Takoma Park, MD
2009-2010 Winter/Spring Interns

Student
2010 Deyman Wade
The Harbor School
Annapolis, MD
2009-2010 Winter/Spring Interns

Student
2009 Malori Fuchs
Baltimore, MD
winter/spring 2009 internships

Participant
2009 Joanna Frezzo
Silver spring, MD
winter/ spring 2009 internship

Participant
2009 Malori Fuchs
Baltimore, MD
Winter/Spring Intern

Student
2009 Joanna Frezzo
Silver Spring, MD
Winter/Spring Intern

Student
2009 Rachel Wyle
Rockville, MD
Winter/Spring Intern

Student
2009 Lauren McGrath
North Bethesda, MD
Summer Intern

Student
2009 Dominique Thaxton
Cheltenham, MD
EEI Intern

Student
2009 Faith Rice
Mitchellville, MD
EEI Intern

Student
2009 Capri Rice
Waldorf, MD
Fall Intern

Student
2009 Theresa Hubbard
Laurel, MD
Fall Intern

Student
2009 Rebecca Potter
Halethorpe, MD
Fall Intern

Student
2009 Malori Fuchs
Baltimore, MD
2009 Winter/Spring internship

Participant
2009 Kpamma Frezzp
Silver Spring, MD
2009 Winter/Spring intern

Participant
2009 Rachel Wyle
Rockville, MD
2009 Winter/Spring internship

Participant
2008 Carissa Huizenga
University of Maryland
College Park, MD
Summer 2008 intern

Student
2008 Lauren McGrath
Johns Hopkins University
Baltimore, MD
Summer 2008 intern

Student
2007 Odele Hayag
Camp Springs, MD

Participant
2007 Jennifer I Arauzo-Ramirez
Olney, MD

Participant
2007 Sarah B. McGhee
Derwood, MD

Participant
2007 Nadia L. Abouraya
Silver Spring, MD

Participant
2006 Wei-Cheng Chen
North Potomac, MD

Participant
2006 Barbara Ricketts
Silver Spring, MD

Participant
2005 Baldwin Koroma
Gaithersburg, MD

Participant
2005 Jennifer Cole
Bowie, MD

Participant
2005 Sonja Thoms
Edgewater, MD

Participant
2004 Steve Ho
Hyattsville, MD

Participant
2004 Megan Cooper
Rockville, MD

Participant
2004 Nicholas A. Bredie
Chevy Chase, MD

Participant
2004 Deidre A. Byrne
Silver Spring, MD

Participant
2004 Cassandra Domser
Westminster, MD

Participant
2004 Jessica K. Jackson
Fort Washington, MD

Participant
2004 Michael Ann Mullikin
Easton, MD

Participant
2004 Alan B. Ross
College Park, MD

Participant
2004 Amy L. Schumacher
Gaithersburg, MD

Participant
2004 Derrick L. Wang
Cockeysville, MD

Participant
2004 Tamika K. Washington
Upper Marlboro, MD

Participant
2003 Andre Barcus
Oxon Hill, MD

Participant
2003 Patrick Cabrero
Gaithersburg, MD

Participant
2003 Patrick Cabrera
Gaithersburg, MD

Participant
2003 Anna Dobrowolski
Rockville, MD
W/S 2003 intern in NSO Ops

Participant
2002 J. P. Illarramendi
Bethesda, MD

Participant
2002 Megan Cramer
Bethesda, MD
Fall 2002 Friends of the Kennedy Center Volunteers intern

Participant
2002 Sylvia Kalley
Silver Spring, MD
Fall 2002 Development - Major Gifts intern

Participant
2001 Tahlia Taylor
Silver Spring, MD

Participant
Events for Students
Live and satellite-based programs which are designed for high school and college-level students to participate in and develop a better understanding of the performing arts.

2012 Anna Beeman
Bethesda, MD
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Elena Danos
Silver Spring, MD
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Ellie Dotson
Tracy's Landing, MD
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Ellen Grocki
Damascus, MD
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Deanna Pearson
Chevy Chase, MD
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Minori Sakita
Bethesda, MD
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Kimberly Thompson
Poolesville, MD
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Emilie Forest
Columbia, MD
Alternate for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2011 Grace Chang
Baltimore, MD
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Alexandra Farber
Bethesda, MD
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Ellen Grocki
Damascus, MD
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Ayaka Mizuno
Bethesda, MD
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Deanna Pearson
Chevy Chase, MD
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Minori Sakita
Bethesda, MD
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Kimberly Thompson
Poolesville, MD
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Beila Ungar
Bethesda, MD
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Grace Chang
Baltimore, MD
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Alexandra Farber
Bethesda, MD
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Ellen Grocki
Damascus, MD
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Ayaka Mizuno
Bethesda, MD
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Deanna Pearson
Chevy Chase, MD
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Minori Sakita
Bethesda, MD
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Kimberly Thompson
Poolesville, MD
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Beila Ungar
Bethesda, MD
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Charlotte Barnett
Bethesda, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Grace Chang
Baltimore, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Alexandra Farber
Bethesda, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Emily Ukiko Hashiguchi
Mount Airy, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Colleen Kerwin
Glenwood, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Deanna Pearson
Chevy Chase, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Porsha Putney
Upper Marlboro, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Mary Mackenzie Rawls
Rockville, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Rebecca Ross
Ellicott City, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Micah Saviet
Cheverly, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Courtney Spears
Columbia, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Alexis Staley
Randallstown, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Beila Ungar
Bethesda, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 George Vargas
Grasonville, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Madeleine Garcia Welsh
Columbia, MD
2009-2010 Ballet Class series

Student
2009 Grace Chang
Baltimore, MD
Ballet Master Class

Student
2009 Madeleine Garcia Welsh
Columbia, MD
Ballet Master Class

Student
2009 Charlotte Barnett
Bethesda, MD
Ballet Master Class

Student
2009 Alexandra Farber
Bethesda, MD
Ballet Master Class

Student
2009 Emily Ukiko Hashiguchi
Mount Airy, MD
Ballet Master Class

Student
2009 Colleen Kerwin
Glenwood, MD
Ballet Master Class

Student
2009 Deanna Pearson
Chevy Chase, MD
Ballet Master Class

Student
2009 Porsha Putney
Upper Marlboro, MD
Ballet Master Class

Student
2009 Mary Mackenzie Rawls
Rockville, MD
Ballet Master Class

Student
2009 Rebecca Ross
Ellicott City, MD
Ballet Master Class

Student
2009 Micah Saviet
Cheverly, MD
Ballet Master Class

Student
2009 Courtney Spears
Columbia, MD
Ballet Master Class

Student
2009 Alexis Staley
Randallstown, MD
Ballet Master Class

Student
2009 Beila Ungar
Bethesda, MD
Ballet Master Class

Student
2009 George Vargas
Grasonville, MD
Ballet Master Class

Student
2008 Jane Morgan
Annapolis, MD
08-09 Master Class Student

Student
2008 Daniel Cook Smigen-Rothkopf
Silver Spring, MD
08-09 Master Class Student

Student
2008 Sarah Chang
Potomac, MD
08-09 Master class student

Student
2008 Alexandra Farber
Bethesda, MD
08-09 Master class student

Student
2008 Mackenzie Rawls
Rockville, MD
08-09 Master class student

Student
2008 Charlotte Lanning
Silver Spring, MD
08-09 Master class student

Student
2008 Bella Ungar
Bethesda, MD
08-09 Master class student

Student
2008 Sierra N. Jones
Ft. Washington, MD
08-09 Master class student

Student
2008 Ashley Byers
Annapolis, MD
08-09 Master class student

Student
2008 George Vargas
Grasonville, MD
08-09 Master class alternate

Student
2008 Rachel E. Cockerham
Kingsville, MD
08-09 Master class alternate

Student
2007 Meggan Childs
Silver Spring, MD

Student
2007 Stephanie Crockett
Baltimore, MD

Student
2007 Peter DeLameter
Myersville, MD

Student
2007 Lilian DiPiazza
Silver Spring, MD

Student
2007 Sarah Hicks
Columbia, MD

Student
2007 Charlotte Lanning
Silver Spring, MD

Student
2007 Kelly Mann
Germantown, MD

Student
2007 Anna McKinnon
Chevy Chase, MD

Student
2007 Margaret Naylor
Clarksville, MD

Student
2003 Barbara Gailunas
Chesapeake High
Baltimore, MD
Distance Learning

School
2002 Cathy Scarborough
Seneca Academy
Darnestown, MD
Visiting Artists Program

School
2002 Rene Schecker
Smith Jewish Day School
Rockville, MD
Visiting Artists Program

School
Exploring Ballet with Suzanne Farrell
An intensive three-week summer program for intermediate to advanced students aged 14 to 18 which is directed by one of America's most recognized prmia ballerinas.

2013 Sydney Colopy
Germantown, MD

Student
2013 Jarod Curley
Frederick, MD

Student
2010 Nathaniel Dorr
Silver Spring, MD
2010 Participant

Student
2010 Ellen Grocki
Damascus, MD
2010 Participant

Student
2010 George Vargas
Grasonville, MD

Student
2009 Nathaniel Dorr
Silver Spring, MD

Student
2009 Colleen Kerwin
Glenwood, MD

Student
2009 Daniel Smigen-Rothkopf
Silver Spring, MD

Student
2009 George Vargas
Grasonville, MD

Student
2008 Mr. Nathaniel Dorr
Silver Spring, MD
Participants-July 2008

Student
2008 Ms. Dana Kristine Jacobson
Glenelg, MD
Participant-July 2008

Student
2008 Mr. Daniel Smigen-Rothkopf
Silver Spring, MD
Participants-July 2008

Student
2008 Nathaniel Dorr
Silver Spring, MD

Student
2008 Dana Kristine Jacobson
Glenelg, MD

Student
2008 Daniel Smigen-Rothopf
Silver Spring, MD

Student
2007 Dana Jacobson
Glenelg, MD

Student
2007 Charlotte Lanning
Silver Spring, MD

Student
2006 Erik Hoffman
Sharpsburg, MD

Student
2003 Daniel Applebaum
Potomac, MD

Student
2003 Joseph Bunn
Suitland, MD

Student
Jazz


2004 Bill Heid
Bethesda, MD
Dept. of State - Kennedy Center Jazz Ambassador 2004

Participant
2004 Marlon Winder
Baltimore, MD
Betty Carter's Jazz Ahead residency 2004

Participant
2004 Jacob Yoffee
Baltimore, MD
Betty Carter's Jazz Ahead residency 2004

Participant
KCACTF Festival
A Web-based arts and education network that provides educators with resources for teaching in, through and about the arts: http://artsedge.kennedy-center.org.

2008 Lee Fan
Potomac, MD
Selected by audition

Artist
2008 Jordan Hamilton
Upper Marlboro, MD
Selected by audition

Artist
2008 Julia Henderson
Leonardtown, MD
Selected by audition

Artist
2008 Max Li
North Potomac, MD
Selected by audition

Artist
2008 Sylvia Lim
Potomac, MD
Selected by audition

Artist
2008 Chuma Ogunwole
Millersville, MD
Selected by audition

Artist
2008 Erin Snedecor
Crofton, MD
Selected by audition

Artist
2008 Lucia Woo
Rockville, MD
Selected by audition

Artist
2007 Lee Fan
Potomac, MD
selected by audition

Student
2007 Jordan Hamilton
Upper Marlboro, MD
Selected by audtion

Student
2007 Julia Henderson
Leonardtown, MD
Selected by audtion

Student
2007 Sylvia Lim
Potomac, MD
Selected by audtion

Student
2007 Chuma Ogunwole
Millersville, MD
Selected by audtion

Student
2007 Michael Sinni
Germantown, MD
Selected by audition

Student
2007 Erin Snedecor
Crofton, MD
Selected by audition

Student
2007 Lucia Woo
Rockville, MD
Selected by audition

Student
2006 Candice Amato
Darnestown, MD
local student

Artist
2006 Jeffrey Chu
Gaithersburg, MD
local student

Artist
2006 Mo Elinsky
Bethesda, MD
local student

Artist
2006 Michelle Ko
Germantown, MD
NSO Youth Fellow

Artist
2006 Max Li
North Potomac, MD
local student

Artist
2006 Heidi Littman
Silver Spring, MD
local student

Artist
2006 Chuma Ogunwole
Millersville, MD
local student

Artist
2006 Martin Piazza
Potomac, MD
local student

Artist
2006 Hoorig Poochikian
Potomac, MD
local student

Artist
2006 Ron Shalom
Potomac, MD
local student

Artist
2006 Eugene Shyu
North Potomac, MD
local student

Artist
2004 Katie Fitzgibbon
Rockville, MD
Local student

Artist
2004 Heather Gunther
Germantown, MD
Local student

Artist
2004 Andrew Horrigan
Woodbine, MD
NSO Youth Fellow

Artist
2004 Alexis Lanz
Columbia, MD
NSO Youth Fellow

Artist
2004 Sang-Woo Moon
Gaithersburg, MD
NSO Youth Fellow

Artist
2004 Dario Olachea
Rockville, MD
NSO Youth Fellow

Artist
2004 Claudio Olachea
Rockville, MD
NSO Youth Fellow

Artist
2004 Martin Piazza
Potomac, MD
Local student

Artist
2004 Joy Rowland
Fort Washington, MD
Local student

Artist
2004 Brian Shyu
North Potomac, MD
Local student

Artist
2004 Eugene Shyu
North Potomac, MD
Local student

Artist
2004 Jonathan Song
Columbia, MD
Local student

Artist
2004 David Spencer
Rockville, MD
Local student

Artist
2004 Megan Travers
Derwood, MD
Local student

Artist
2004 Dinia Yeo
Gaithersburg, MD
Local student

Artist
2003 Carla Arnold
Teacher, Sligo Middle School
Silver Spring, MD
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Mary Beth Bauernschub
Teacher, Kingsford Elementary
Mitchellville, MD
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Carolyn Callaghan
Teacher, Indian Creek School
Crownsville, MD
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Susan Denvir
Teacher, Rockledge Elementary School
Bowie, MD
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Lillian Hasko
Teacher, Bel Pre Elementary School
Silver Spring, MD
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Jayne Karsten
Teacher, The Key School
Annapolis, MD
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Lori Jemil Miller
Teacher, Thomas Pullen Arts Magnet School
Landover, MD
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Leslie Thomas
Teacher, Thomas Pullen Arts Magnet School
Landover, MD
Teachers Advisory Council Member

Teacher
1997 Stephanie Matthews
Oxon Hill, MD
Young Artist of Color

Artist
Kennedy Center Alliance for Arts Education Network
A network of state-based organizations that works to infuse the arts into the education system of their state.

2010
Arts Education in Maryland Schools Alliance
Baltimore, MD

Organization
2009 Mr. John Ceschini
Executive Director, Arts Education in Maryland Schools Alliance
Baltimore, MD
2009 Kennedy Center Alliance for Arts Education Network-Member

Participant
2009 Mr. Brad Dunnells
Director of Development, Arts Education in Maryland Schools Alliance
Baltimore, MD
2009 Kennedy Center Alliance for Arts Education Network-Member

Participant
2009 Ms. Janice Webber
Program Director, Arts Education in Maryland Schools Alliance
Baltimore, MD
2009 Kennedy Center Alliance for Arts Education Network-Member

Participant
2008 Mr. John Ceschini
Executive Director, Arts Education in Maryland Schools Alliance
Baltimore, MD

Participant
2008 Mr. Brad Dunnells
Director of Development, Arts Education in Maryland Schools Alliance
Baltimore, MD

Participant
2008 Ms. Janice Webber
Program Director, Arts Education in Maryland Schools Alliance
Baltimore, MD

Participant
2007 John Ceschini
Executive Director, Arts Education in Maryland Alliance
Baltimore, MD

Organization
2007 Brad Dunnells
Development and Program Associate, Arts Education in Maryland Schools
Baltimore, MD

Organization
2007 Barbara Liess
Principal, Kensington Parkwood Elementary School
Kensington, MD
2006-2007 KCAAEN Creative Ticket Award Natinal School of Distinction

Winner
2007 Janice Webber
Program Director, Arts Education in Maryland Schools
Baltimore, MD

Organization
Kennedy Center Fellowships
A comprehesive management-training program for highly qualified individuals who aspire to manage performing arts institutions and arts service organizations.

2011 Sunshine Deffner
Bethesda, MD
2010-11-Season

Participant
2011 Johnathan Alexander
Upper Marlboro, MD
Kenan Fellow, KCACTF, 2010-11 Season

Participant
2010 Sunshine Deffner
Bethesda, MD
2010-2011 Fellowship

Student
Millennium Stage
Free performances are presented every day at 6:00 p.m. in The Kennedy Center's Grand Foyer.

2012 Cheick Hamala Diabate Ensemble
Adelphi, MD

Artist
2012 Afro Bop Alliance
Annapolis, MD

Artist
2012 Alicia Ward
Baltimore, MD

Artist
2012 Charles Covington Jazz Trio
Baltimore, MD

Artist
2012 University of Maryland, Baltimore Campus Wind Ensemble
Baltimore, MD

Artist
2012 Empresarios Musica
Bethesda, MD

Artist
2012 Robert Redd
Bethesda, MD

Artist
2012 Ted Garber
Bethesda, MD

Artist
2012 Harwich Royal British Legion Brass Band
Boyds, MD

Artist
2012 Osman Kivrak and Teri Lazar
Bryan's Road, MD

Artist
2012 Project Natale
Burtonsville, MD

Artist
2012 John and Susie Beatty Competition for Classical Guitar
Chevy Chase, MD

Artist
2012 Claudia Chudacoff
College Park, MD

Artist
2012 Coming of Age
College Park, MD

Artist
2012 University of Maryland School of Theatre, Dance, and Perform
College Park, MD

Artist
2012 Delores Williams
Columbia, MD

Artist
2012 Tom Williams
, MD

Artist
2012 Joan DeVee Dixon
Frostburg, MD

Artist
2012 Mid-Atlantic Jazz Orchestra
Frostburg, MD

Artist
2012 Radoslav Kvapil
Frostburg, MD

Artist
2012 Vladimir Fridman
Gaithersburg, MD

Artist
2012 Gamelan Wrhatnala
Germantown, MD

Artist
2012 Kenny Wesley
Hyattsville, MD

Artist
2012 La Leyanda
Hyattsville, MD

Artist
2012 The Playground
Hyattsville, MD

Artist
2012 Rafrechi
Jessup, MD

Artist
2012 Cultural Academy for Excellence's Positive Vibrations
Mitchellville, MD

Artist
2012 DC Choro
Mt. Rainier, MD

Artist
2012 The Alexandria Kleztet
Pikesville, MD

Artist
2012 Diana Fish
Potomac, MD

Artist
2012 Zan McLeod
Potomac, MD

Artist
2012 Refreshing Spring Church of God in Christ, INC.
Riverdale, MD

Artist
2012 Tzveta Kassabova
Riverdale, MD

Artist
2012 Asian American Music Society
Rockville, MD

Artist
2012 Cantor Aaron Marcus-Keshet Chorale
Rockville, MD

Artist
2012 Montgomery County High School Honors Jazz Band
Rockville, MD

Artist
2012 U.S. Royalty
Rockville, MD

Artist
2012 Maggie Sansone
Shady Side, MD

Artist
2012 Bob Perilla and Big Hillbilly Bluegrass
Silver Spring, MD

Artist
2012 Boys and Girls Club of Greater Washington
Silver Spring, MD

Artist
2012 Culkin School of Traditional Irish Dance
Silver Spring, MD

Artist
2012 Daryl Davis
Silver Spring, MD

Artist
2012 Icon
Silver Spring, MD

Artist
2012 International Young Artist Piano Competition (IYAPC)
Silver Spring, MD

Artist
2012 Lenny Robinson
Silver Spring, MD

Artist
2012 Lisa Shaw
Silver Spring, MD

Artist
2012 Origem
Silver Spring, MD

Artist
2012 Chuck Redd
Takoma Park, MD

Artist
2012 Eleanor Ellis
Takoma Park, MD

Artist
2012 Washinton Musica Viva
Takoma Park, MD

Artist
2012 Encore Chorale Senior Singers
Tracys Landing, MD

Artist
2012 James King
Upper Marlboro, MD

Artist
2012 Metro Divas and the Mass transit Band
Upper Marlboro, MD

Artist
2011 The Peabody Institute
Baltimore, MD
Conservatory Project, 2/24/2011

Artist
2007 Culkin School of Traditional Irish Dance
Culkin School of Traditional Irish Dance, PAFE
Silver Spring, MD

Artist
2007 Ernesto Tamayo
Ernesto Tamayo, PAFE
Baltimore, MD

Artist
2007 Julie Vidrick Evans
Julie Vidrick Evans, PAFE
Silver Spring, MD

Artist
2007 Kush Abadey & Friends
Kush Abadey & Friends, PAFE
Cheverly, MD

Artist
2007 The Michael Thomas Quartet
The Michael Thomas Quartet, PAFE
Wheaton, MD

Artist
2007 Orrin Starr Duo with John Seebach
Orrin Starr Duo, PAFE
Cheverly, MD

Artist
2007 Steve Abshire & Vince Lewis
Steve Abshire & Vince Lewis, PAFE
Columbia, MD

Artist
2007 Urban Nation H.I.P.-H.O.P. Choir
Urban Nation H.I.P.-H.O.P. Choir, PAFE
Chevy Chase, MD

Artist
2005
Asian American Music Society
Rockville, MD

Artist
2005
Columbia, MD

Artist
2005
Takoma Park, MD

Artist
2005
College Park, MD

Artist
2004 Nicki Gonzalez Band
Baltimore, MD

Artist
2003 Anansegromma of Ghana
Silver Spring, MD

Artist
2003 Elke Baker
Ellicot City, MD

Artist
2003 Bruce Ewan and the Solid Senders
Silver Spring, MD

Artist
2003 Chris Jones
Baltimore, MD

Artist
2003 Malcolm Dalglish
Silver Spring, MD

Artist
2003 Daryl Davis
Silver Spring, MD

Artist
2003 Eastwind Consort
Mt. Airy, MD

Artist
2003 Frankie Condon Big Band
Baltimore, MD

Artist
2003 Greg Harrison Jazz Group
Gaithersburg, MD

Artist
2003 Barbara Hollinshead and Howard Bass
Silver Spring, MD

Artist
2003 The Jewels
Capitol Heights, MD

Artist
2003 Jill Lawson
Cockeysville, MD

Artist
2003 Chris Jones
Baltimore, MD

Artist
2003 Jill Lawson
Cockeysville, MD

Artist
2003 Legendary Orioles
Baltimore, MD

Artist
2003 Linwood Taylor band
Lanham, MD

Artist
2003 Liz Lerman Dance Exchange
Takoma Park, MD

Artist
2003 Liz Lerman Dance Exchange
takoma Park, MD

Artist
2003 Maryland Dance Ensemble
College Park, MD

Artist
2003 Maureen McCusker
Severna Park, MD

Artist
2003 Maureen McCusker
Severna Park, MD

Artist
2003 Melanie Mason Band
Montgomery Village, MD

Artist
2003 Montgomery Blair High School Jazz Band
Silver Spring, MD

School
2003 Polkas Unlimited
Annapolis, MD

Artist
2003 Prism Brass Quintet
Hyattsville, MD

Artist
2003 Aldo Ragone
Silver Spring, MD

Artist
2003 Ryan Diehl Trio
Baltimore
, MD

Artist
2003 Silk Road Dance Company
Silver Spring, MD

Artist
2003 Sister Shirley
Baltimore, MD

Artist
2003 Steve Abshire Jazz Quartet
Columbia, MD

Artist
2003 Tappers With Attitude
Silver Spring, MD

Artist
2003 Tappers with Attitude
Silver Spring, MD

Artist
2003 Tatiana Sarbinska
Newmarket, MD

Artist
2003 The Paganini Duo
Kensington, MD

Artist
2003 United States Naval Academy
Stevensville, MD

School
2003 Warner Williams and Jay Summerour
North Potomac, MD

Artist
2003 Watkins Mill High School Chamber Singers
Gaithersburg, MD

School
NSO Education
Programs which offer an introduction to symphonic music to children and their families as well as furthering the musical education of young musicians. Programs include specially designed concerts, training programs for talented young musicians and other outreach projects.

2011 Joe Buono
, MD
NSO Summer Music Institute Bass Trombone

Student
2011 Emilio Carlo
, MD
NSO Summer Music Institute Viola

Student
2009 Emilio Carlo
College Park, MD
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Nina DeCesare
Ellicott City, MD
2009 NSO Youth Fellows

Student
2009 Jordan Hamilton
Upper Marlboro, MD
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Julia Henderson
Leonardtown, MD
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Jessica Lyons
Hollywood, MD
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Amy Miller
Chevy Chase, MD
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Isabella Nogues
Bethesda, MD
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Michael Sinni
Germantown, MD
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Nathaniel Taylor
Waldorf, MD
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Adam Trinkoff
Owings Mills, MD
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Maurice Watkins
Clinton, MD
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Alison Zhang
Potomac, MD
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2005 Luke Fitzpatrick
Youth Fellowship Program
Gaithersburg, MD
Selected by live audition

Student
2005 Sara Elise Schneider
Youth Fellowship Program
North Potomac, MD
Selected by live audition

Student
2005 Taylor Simmons
Youth Fellowship Program
Potomac, MD
Selected by live audition

Student
2004 Samantha London, piano
Young Soloists Competition/High School Division
Baltimore, MD
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Emily Barkakati
Youth Fellowship Program
North Potomac, MD
Selected by live audition

Student
2004 Christina Coleman
Youth Fellowship Program
Burtonsville, MD
Selected by live audition

Student
2004 Benjamin Davis
Young Associates' Program
Bethesda, MD
Selected by application

Student
2004 Bart Dunn
Young Associates' Program
Huntingtown, MD
Selected by application

Student
2004 Constance Gallerizzo
Young Associates' Program
Highland, MD
Selected by application

Student
2004 Soo Han
Youth Fellowship Program
Rockville, MD
Selected by live audition

Student
2004 Caroline Harbitz
Young Associates' Program
North Bethesda, MD
Selected by application

Student
2004 Andrew Horrigan
Youth Fellowship Program
Woodbine, MD
Selected by live audition

Student
2004 Mei ching Hwang
Young Soloists' Competition/College Division
Baltimore, MD
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Zenas Kim
Youth Fellowship Program
Gaithersburg, MD
Selected by live audition

Student
2004 Benjamin Kim
Young Soloists' Competition/College Division
Baltimore, MD
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Katie Kirkpatrick
Young Associates' Program
Westminster, MD
Selected by application

Student
2004 William Kranz
Young Associates' Program
Westminster, MD
Selected by application

Student
2004 Alexis Lanz
Yotu Felloship Program
Columbia, MD
Selected by live audition

Student
2004 Tommaso Lonquich
Young Soloists' Competition/College Division
Frederick, MD
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Juan Lora
Lora
Bethesda, MD
Selected by application

Student
2004 Nadeau Lyn
Young Associates' Program
Lantham, MD
Selected by application

Student
2004 James McCain
Young Soloists' Competition/College Division
Frederick, MD
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Sang-Woo Moon
Youth Fellowship Program
Gaithersburg, MD
Selected by live audition

Student
2004 Gabrielle Moskey
Young Associates' Program
Glenn Dale, MD
Selected by application

Student
2004 Cristina Nassif
Young Soloists' Competition/College Division
Ft. Washington, MD
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Cristina Nassif
Young Soloists' Competition/College Division
Ft. Washington, MD
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Doug O'Connor
Young Soloists' Competition/College Division
Potomac, MD
Selected as finalist in live audition

Winner
2004 Doug O'Connor
Young Soloists' Competition/College Division
Potomac, MD
Selected as finalist in live audition

Winner
2004 Claudio Olachea
Youth Fellowship Program
Rockville, MD
Selected by live audition

Student
2004 Dario olachea
Youth Fellowship Program
Rockville, MD
Selected by live audition

Student
2004 Danielle Pastin
Young Soloists' Competition/College Division
Odenton, MD
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Zachary Plue
Youth Fellowship Program
Landover Hills, MD
Selected by live audition

Student
2004 Joy Roos
Young Associates' Program
Boyds, MD
Selected by application

Student
2004 Jessica Sammis
Young Soloists' Competition/College Division
Bethesda, MD
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 David Spencer
Young Associates' Program
Rockville, MD
Selected by application

Student
2004 Megan Travers
Young Associates' Program
Derwood, MD
Selected by application

Student
NSO Young Associates Program
A program for 11th and 12th graders interested in learning more about the National Symphony Orchestra, life as a professional musician, and the business of arts management.

2011 Jessica Lyons
Hollywood, MD
NSO Young Associates Program 2011-violin

Student
2011 Aurora Wheeland
Bethesda, MD
NSO Young Associates Program 2011-violin

Student
NSO Youth Fellowship Program
An orchestral training program for high school music students interested in pursuing orchestral music as a career

2011 Emily Brown
Myersville, MD
NSO Youth Fellows 2011-bass

Student
2011 Emilio Carlo
College Park, MD
NSO Youth Fellows 2011-Viola

Student
2011 Amy Miller
Chevy Chase, MD
NSO Youth Fellows 2011-cello

Student
2011 Emily Park
Bethesda, MD
NSO Youth Fellows 2011-percussion

Student
2011 Maurice Watkins
Clinton, MD
NSO Youth Fellows 2011-percussion

Student
2011 Niles Watson
Damascus, MD
NSO Youth Fellows 2011-flute

Student
2011 Alison Zhang
Potomac, MD
NSO Youth Fellows 2011-viola

Student
2010 Emilio Carlo
College Park, MD

Student
2010 Nina DeCesare
Ellicott City, MD

Student
2010 Jordan Hamilton
Upper Marlboro, MD

Student
2010 Julia Henderson
Leonardtown, MD

Student
2010 Jessica Lyons
Hollywood, MD

Student
2010 Amy Miller
Chevy Chase, MD

Student
2010 Isabella Nogues
Bethesda, MD

Student
2010 Michael Sinni
Germantown, MD

Student
2010 Nathaniel Taylor
Waldorf, MD

Student
2010 Adam Tinkoff
Owings Mills, MD

Student
2010 Maurice Watkins
Clinton, MD

Student
2010 Alison Zhang
Potomac, MD

Student
2009 Emilio Carlo
College Park, MD

Student
2009 Nina DeCesare
Ellicott City, MD

Student
2009 Jordan Hamilton
Upper Marlboro, MD

Student
2009 Julia Henderson
Leonardtown, MD

Student
2009 Jessica Lyons
Hollywood, MD

Student
2009 Amy Miller
Chevy Chase, MD

Student
2009 Isa bella Nogues
Bethesda, MD

Student
2009 Michael Sinni
Germantown, MD

Student
2009 Nathaniel Taylor
Waldorf, MD

Student
2009 Adam Trinkoff
Owings Mills, MD

Student
2009 Maurice Watkins
Clinton, MD

Student
2009 Alison Zhang
Potomac, MD

Student
2008 Nina DeCesare
Ellicott City, MD
Accepted by Audition

Student
2008 Isabella Nogues
Bethesda, MD
Accepted by Audition

Student
2008 Nathaniel Taylor
Waldorf, MD
Accepted by Audition

Student
2008 Adam Trikoff
Qwings Mills, MD
Accepted by Audition

Student
2008 Alison Zhang
Potomac, MD
Accepted by Audition

Student
2006 Daniel Getz
Bethesda, MD

Participant
2006 Max Li
North Potomac, MD
Selected by live audition

Participant
2006 Cuma Ogunwole
Millersville, MD
Selected by live audition

Participant
2006 Sara Elise Schneider
North Potomac, MD
selected by live audition

Participant
2006 Ron Shalom
Potomac, MD
selected by live audition

Participant
2006 Taylor Simmons
Potomac, MD
selected by live audtion

Participant
NSO Youth Soloists' Competition
A competition designed to encourage and foster the development of high school musicians. The winner performs as a soloist with the NSO.

2009 Tianheng Wang
Gaithersburg, MD
High School Division

Artist
2008 George Fu
Frederick, MD
High School Division Winner $1,000

Winner
2008 Lauren Song
Potomac, MD
High School Division

Artist
2008 Patricia Wnek
Germantown, MD
High School Division

Artist
2008 Lanze Zhao
Rockville, MD
High School Division

Artist
Partners in Education
The Performing Arts Centers and Schools is a program which works with cultural organizations and schools throughout the nation to expand their education programs with a primary focus on the education of teachers.

2010 John Ceschini
Executive Director, Arts Education in Maryland Schools Alliance
Baltimore, MD
(Season 2009-2010) Partnership Team

Participant
2010 Brad Dunnells
Director of Development, Arts Education in Maryland Schools Alliance
Baltimore, MD
(Season 2009-2010) Partnership Team

Participant
2010 Janice Webber
Program Director, Arts Education in Maryland Schools Alliance
Baltimore, MD
(Season 2009-2010) Partnership Team

Participant
2009 John Ceschini
Executive Director, Arts Education in Maryland Schools Alliance
Baltimore, MD
(Season 2009-2010) Partnership Team

Participant
2009 Brad Dunnells
Director of Development, Arts Education in Maryland Schools Alliance
Baltimore, MD
(Season 2009-2010) Partnership Team

Participant
2009 Janice Webber
Program Director, Arts Education in Maryland Schools Alliance
Baltimore, MD
(Season 2009-2010) Partnership Team

Participant
Professional Development for Teachers
Since 1976 The Kennedy Center has developed and refined professional learning programs for teachers in partnership with area school systems. The program builds teachers' knowledge of the arts and develops their abilities for teaching in, through and about the arts. The program set out to examine how a sustained professional learning program in arts integration based on national, state, and local standards and best practices in professional learning could yield changes across an entire school in the way teachers teach and the way students learn. The program also set out to examine how collaborative professional learning models in arts integration would affect the school culture—moving teachers away from isolation and toward an interactive and supportive community of learners.

2110 Melanie Moore
Education Outreach Coordinator for Cultural Events Series, Frostburg State University
Frostburg, MD
Changing Education through the Arts Conference

Participant
2013 Morgan Bradford
Art teacher/Arts integration Coach, Any Given Child Baltimore
Idlewylde, MD
Arts Integration Conference

Participant
2013 Julia DiBussolo
Executive Director, Arts Every Day
Baltimore, MD
Arts Integration Conference

Participant
2012 Barbara Liess
Principal, Kensington Parkwood Elementary School
Kensington, MD
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Jennifer Lane
CETA Coordinator, Kensington Parkwood Elementary School
Kensington, MD
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Linda Goldberg
Principal, Potomac Elementary School
Potomac, MD
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Amanda Barrett
CETA Coordinator, Potomac Elementary School
Potomac, MD
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2011 Mark Crimans
SilverSpring, MD
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Maria Barbosa
Frederick, MD
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Joy Bishop
Teacher, Potomac Elementary/ Montgomery County Schools
Potomac, MD
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Krista Mckim
English Teacher, Roberto Clemente Middle School
Germantown, MD
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Joanne Miller
Photographer/Teaching Artist, Montgomery County & District of Columbia Public Schools
Silver Spring, MD
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Linda Braukus
Music Resource Teacher, Howard County Public Schools
Columbia, MD
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Linda Newton
Clarksville, MD
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Marci Fleck
Music Specialist, Calert County Public Schools
Sunderland, MD
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2003 Brenda Makle
Visual Arts Specialist, Prince George's County Public Schools
Capitol Heights, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Collen Rigot
2644 Riva Road, Anne Arundel County Public Schools
Annapolis, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Dr. Marilyn Moreno
Supervisor, Specialized Instructional Programs, Prince George's County Public Schools
Capitol Heights, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Dr. Lillian Pailen
Coordinator, General and Choral Music, Montgomery County Public Schools
Rockville, MD
Member of the Council of Arts Supervisors

School
2003 Helen Smith
Coordinator, Mid & High School Art, Theater, & Dance, Montgomery County Public Schools
Rockville, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Jessica Ivey
Curriculum Specialist, Physical Education, Baltimore County Public Schools
Baltimore, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Joan Stoer
Coordinator, Elem. School Art, Theatre, Dance, Montgomery County Public Schools
Rockville, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Joseph Richter
Vocal/General Music Supervisor, Prince George's County Public Schools
Capitol Heights, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Juanita Ross
Physical Education and Dance Specialist, Prince George's County Public Schools
Capitol Heights, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Kathy Rodeffer
Instrumental Music Specialist, Prince George's County Public Schools
Capitol Heights, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Linda M. Patton
Supervisor of Instruction for Cultural Arts, Calvert County Public Schools
Prince Frederick, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Lynne E. Morgan
Supervisor of Instruction for Fine Arts, St. Mary's County Public Schools
Leonardtown, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Mark Coates
Instructional Facilitator for Fine Arts, Howard County Public Schools
Ellicott City, MD
Member of Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Rick Penix
Coordinator, Instrumental Music, Montgomery County Public Schools
Rockville, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Rockledge Elementary School
Bowie, MD
Entered "The Kennedy Center and Schools: Changing Education Through the Arts (CETA)" program October 1999

School
2003 Rojulene Norris
English Supervisor, Prince George's County Public Schools
Capitol Heights, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Ronald Johnson
Coordinator, Visual and Performing Arts Program, Prince George's County Public Schools
Forestville, MD
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Suzanne Owens
Coordinator of Art, Anne Arundel County Public Schools
Annapolis, MD
Member of Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Tim Bodamer
Specialist in Fine and Performing Arts, Charles County Public Schools
LaPlata, MD
Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
Summer Music Institute
A four-week festival of orchestral and chambermusic for young people ages 15 to 21 at The Kennedy Center. The Institute consists of orchestral and chamber music coached by NSO musicians, conducting and master classes, private lessons with NSO musicians and additional enrichment sessions.

2010 Jessica Lyons
Hollywood, MD
Instrument: violin II

Student
2008 Katie Calvert
Ellicott City, MD
Local student

Artist
2008 Joshua Coyne
Potomac, MD
Young Artist of Color

Artist
2008 Evan Martino
Bethesda, MD
Selected by competition in state

Artist
2008 Chuma Ogunwole
Millersville, MD
NSO Youth Fellow

Artist
2008 Christian Posse
Gaithersburg, MD
Selected by competition in state

Artist
2008 Ben Schatz
Potomac, MD
Local student

Artist
2008 Ron Shalom
Potomac, MD
NSO Youth Fellow Grad

Artist
2008 Andrew Smith
Perry Hall, MD
Selected by competition in state

Artist
2008 Erin Snedecor
Crofton, MD
NSO Youth Fellow

Artist
2007 Julie Harp
Parkton, MD
local invited

Artist
2007 Jennifer Hughson
Gaithersburg, MD
local invited

Artist
2007 Ryan Lee
Forest Hill, MD
Selected by competition in state

Artist
2007 Evan Martino
Bethesda, MD
local invited

Artist
2007 Sang Moon
Gaithersburg, MD
NSO Youth Fellow grad

Artist
2007 Chuma Ogunwole
Millersville, MD
NSO Youth Fellow

Artist
2006 Max Li
North Potomac, MD
selected by competition in state

Artist
2003 Ted Botsford
Bethesda, MD
NSO Youth Fellowship Program Graduates

Artist
2003 Heather Gunther
Germantown, MD
Local Student

Artist
2003 Soo Han
Rockville, MD
NSO Youth Fellowship Program

Artist
2003 Diana Keung
Potomac, MD
Local Student

Artist
2003 Lisa Kwak
North Potomac, MD
Local Student

Artist
2003 Tiimothy Lapanne
Owings, MD
Local Student

Artist
2003 Dario Olachea
Rockville, MD
NSO Youth Fellowship Program

Artist
2003 Matthew Owens
Kensington, MD
Local Student

Artist
2003 Matthew Piazza
Potomac, MD
Local Student

Artist
2003 Martin Piazza
Potomac, MD
Local Student

Artist
2003 Eugene Shyu
North Potomac, MD
Local Student

Artist
2003 Brian Shyu
North Potomac, MD
Local Student

Artist
2003 Ian Stuart
Derwood, MD
Local Student

Artist
2003 Justin Thomas
Baltimore, MD
Young Artist of Color

Artist
2003 Megan Travers
Derwood, MD
Local Student

Artist
2002 Ted Botsford
Bethesda, MD
local student

Artist
2002 Charisa Dowe
Bowie, MD
selected by competition in state

Artist
2002 David Einstein
Silver Spring, MD
local student

Artist
2002 Matthew Piazza
Potomac, MD
local student

Artist
2002 Zachary Plue
Clinton, MD
local student

Artist
2002 Zachary Rothstein
Potomac, MD
local student

Artist
2002 Ian Stuart
Derwood, MD
local student

Artist
2002 Peter Sung
Potomac, MD
local student

Artist
2002 Loren Westbrook-Fritts
Kensington, MD
local student

Artist
2001 Aziz Barnard
Westminster, MD
local students

Artist
2001 Daniel Chang
Rockville, MD
local student

Artist
2001 JiHea Choi
Silver Spring, MD
local student

Artist
2001 Zachary Crystal
Potomac, MD
local student

Artist
2001 Charisa Dowe
Bowie, MD
local student

Artist
2001 Carl Jensen
Annapolis, MD
local student

Artist
2001 Jonathan Jones
District Heights, MD
selected by competition in state

Artist
2001 William McDaniel
Rockville, MD
local student

Artist
2001 Matthew Piazza
Potomac, MD
local student

Artist
2001 Peter Sung
Potomac, MD
local student

Artist
2001 Lelia-Michelle Walker
Takoma Park, MD
local student

Artist
2001 Loren Westbrook-Fritts
Kensington, MD
local student

Artist
2001 Elizabeth Wynn
Suitland, MD
local student

Artist
2001 Frank Yang
Rockville, MD
local student

Artist
9 Andrew Smith
Terry Hall, MD
instrument played: horn

Student
9 Andrew Yu
Potomac, MD
instrument played: cello

Student
Theater for Young Audiences
An initiative which creates, commissions, produces, presents and tours performances for young people and their families both locally and nationally.

2110
Todd Performing Arts Center
Wye Mills, MD
Chasing George Washington - March 3

Organization
2012
Robert E. Parilla Performing Arts Center
Rockville, MD
Locomotion January 7

Organization
2011
Robert E. Parilla Performing Arts Center, Montgomery College
Rockville, MD
Barrio Grrrl!

Organization
2010
Bowie Center for the Performing Arts
Bowie, MD
Knuffle Bunny: A Cautionary Musical, October 8-9, 2010

Organization
2008
The Lyric Opera House
Baltimore, MD
The Phantom Tollbooth

Other
2007 Maryland Hall
Annapolis, MD

Organization
2006 Montgomery College
Rockville, MD

Organization
2006
Cathy Fink, Marcy Marxer, and Friends
Kensington, MD
Cathy and Marcy's Country Music Jamboree

Artist
2006 Amoss Center, Hareford Community College
Amoss Center, Hareford Community College
Bel Air, MD

Participant
2006 Todd Performing Arts Center, Chesapeake College
Todd Performing Arts Center, Chesapeake College
Wye Mills, MD

Participant
2005 Debra Fydorov
Theatre Manager, Montgomery College, Robert E. Parilla Performing Arts Center
Rockville, MD

Other
2005 Barbara Houchen
Todd Performing Arts Center at Chesapeake College
Wye Mills, MD

Other
2005 Ruth Waalkes
Director of Cultural Participation, Clarice Smith Performing Arts Center at University of Maryland-College Park
College Park, MD

Other
2004 Janet Stanford
Artistic Director, Imagination Stage
Bethesda, MD

Participant
2003 Coppin State College
Baltimore, MD
Imagination Celebration on Tour: Harlem

Participant
2003 Performing Arts Center at Montgomery Comm. College
Rockville, MD
Imagination Celebration on Tour: Harlem

Participant
2003 Prince George's Publick Playhouse
Hyattsville, MD
Imagination Celebration on Tour: The Emperor's New Clothes

Participant
2003 Prince George's Publick Playhouse
Hyattsville, MD
Imagination Celebration on Tour: Harlem

Participant
2003 Weinberg Center for the Arts
Frederick, MD
Imagination Celebration on Tour: Harlem

Participant
2003 The Weinberg Center for the Arts
Frederick, MD
Imagination Celebration on Tour: The Nightingale

Participant
2002 Performing Arts Center at Montgomery Comm. College
Rockville, MD
Imagination Celebration on Tour: A Light in the Storm

Participant
2002 Performing Arts Center at Montgomery Comm. College
Rockville, MD
Imagination Celebration on Tour: Harlem

Participant
2002 Performing Arts Center at Montgomery Comm. College
Rockville, MD
Imagination Celebration on Tour: The Nightingale

Participant
2002 Weinberg Center for the Arts
Frederick, MD
Imagination Celebration on Tour: Lilly's Purple Plastic Purse

Participant
2001 Performing Arts Center at Montgomery Comm. College
Rockville, MD
Imagination Celebration on Tour: Lilly's Purple Plastic Purse

Participant
2001 Peforming Arts Center at Montgomery Comm. College
Rockville, MD
Imagination Celebration on Tour: Lilly’s Purple Plastic Purse

Participant
2001 Weinberg Center for the Arts
Frederick, MD
Imagination Celebration on Tour: Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Participant
2000 Performing Arts Center at Montgomery Comm. College
Rockville, MD
Imagination Celebration on Tour: Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Participant
2000 Olney Theatre Center
Olney, MD
Imagination Celebration on Tour - My Lord What a Morning: The Marian Anderson Story

Participant