skip navigation | text only | accessibility | site map
The Kennedy Center Activity Report

for

Virginia


The following represent those individuals, their respective companies and cities of origin that
participate in the Kennedy Center and its activities and oversight.


BOARDS/LEADERSHIP

Board of Trustees
The governing and leadership group composed of 36 members appointed by the President of the United States and 23 ex officio members who serve as designated by Act of Congress.

2009 Mr. Joseph E. Robert, Jr.
McLean, VA

Trustee
Community Advisory Board
A 40-member group representing the District of Columbia, Maryland and Virginia who advise and assist The Kennedy Center in its mission to serve the local area.

2009 Mr. David Chambers
Deloitte, LLP
, VA

Member
2009 Christine Chen
, VA

Member
2009 Ms. Sydney Duberstein
Washington, DC, VA

Member
2009 Mr. James Lake
August Consulting
Alexandria, VA

Member
2009 Mrs. Alma Johnson Powell
McLean, VA
Committees: Executive, Nominating

Co-Chairman
2009 Ms. Leslie Shapiro
Art Concepts
Washington, DC, VA

Member
2009 Mr. Christopher L. Williams
Director, Arlington County Office of Heritage Arts
Alexandria, VA

Member
Kennedy Center Circles Board
A 40-member advocacy board whose mission is to increase participation in The Kennedy Center Circles which help fund all Kennedy Center programs and educational activities.

2010 Dr. Torsten and Mrs. Janice Trey
Arlington, VA

Member
2010 Mr. Anthony Renzette
Ashburn, VA

Member
2010 RADM Daniel P. March, USN Ret.
Annandale, VA

Member
2010 Mr. and Mrs. John Fagelson
Reston, VA

Member
2010 Mrs. Shelly Hazel
Broad Run, VA

Member
2010 Mr. and Mrs. Ronald Seward
Burke, VA

Member
2009 Scott W. Sterl and Eugene M. Lawson, Jr.
McLean, VA

Member
2009 Ms. Stacy Costello
Partner, Robins, Kaplan, Miller & Ciresi LLP
Alexandria, VA

Member
2009 Mrs. Pamela Deese
McLean, VA

Member
2009 Lynne K. Furlong, MD
Great Falls, VA

Member
2009 Richard D. Holcomb and A.C. Gregg, III
Arlington, VA

Member
2009 Ms. Shirley Gustafson
Alexandria, VA

Member
2009 Ms. Mary Ann Japour
Vienna, VA

Member
2009 Mr. and Mrs. Donald Marx
Arlington, VA

Member
2009 Ms. Susan T. Ohle
Falls Church, VA

Member
2009 Martha Sawyer
Alexandria, VA

Member
2009 Ms. Anne Marie T. Tighe
Arlington, VA

Member
Kennedy Center Corporate Fund Board
A partnership composed of the nation's most distinguished leaders who help to secure funding in support of The Kennedy Center's arts education programs.

2011 Mr. Richard A. Montoni
President and CEO, MAXIMUS, Inc.
Reston, VA

Vice Chairman
2010 Dr. Paul Carter
President and CEO, Global Wireless Solutions, Inc.
Dulles, VA

Vice Chairman
2010 Ms. Lisa A. Hook
President and Chief Operating Officer, NeuStar, Inc.
Sterling, VA

Vice Chairman
2010 Mr. Jay L. Johnson
President and CEO, General Dynamics Corporation
Falls Church, VA

Vice Chairman
2010 Mr. Johan de Nysschen
President, Audi of America, Inc.
Herndon, VA

Vice Chairman
2010 Mr. Robert C. Kettler
Founder, Chairman & CEO, Kettler
McLean, VA

Vice Chairman
2010 Mr. Richard D. Fairbank
McLean, VA

Vice Chairman
2009 Mr. Edward J. Casey, Jr.
Chairman and Chief Executive Officer, Serco Inc.
Vienna, VA

Vice Chairman
2009 Mr. Michael T. Dan
Chairman, President and Chief Executive Officer, The Brink's Company
Richmond, VA

Vice Chairman
2009 Mr. Dan Hesse
President and Chief Executive Officer, Sprint Nextel Corporation
Reston, VA

Vice Chairman
2009 Charles W. Moorman, IV
Chairman, President and Chief Executive Officer, Norfolk Southern Corporation
Norfolk, VA

Vice Chairman
2009 Mr. Joseph E. Robert, Jr.
Chairman and Chief Executive Officer, J. E. Robert Companies
McLean, VA

Vice Chairman
2009 Mr. Roger W. Sant
Chairman Emeritus, The AES Corporation
Arlington, VA

Vice Chairman
Kennedy Center International Committee on the Arts
An advisory board comprised of arts advocates from America and overseas who support international programming at The Kennedy Center as well as provide a conduit for the international exchange of information about the arts.

2011 Dr. and Mrs. Paul Carter
Dulles, VA

Member
2010 Dr. Gerald and Mrs. Paula A. McNichols
Middleburg, VA

Member
2010 Ms. Clarice Smith
Arlington, VA

Member
2010 Mr. and Mrs. Ranvir Trehan
McLean, VA

Member
2009 Mr. Martin Alloy and Ms. Daris Clifton
Reston, VA

Member
2009 Mr. and Mrs. A. Huda Farouki
McLean, VA
Mr. and Mrs. Farouki represent both Jordan and the United States on the KCICA.

Co-Chairman
2009 Frederick and Marlene Malek
, VA

Member
2009 Mr. and Mrs. Tobia Mercuro
Arlington, VA

Member
2009 Mr. and Mrs. Edwin Phelps
McLean, VA

Member
2009 Mr. and Mrs. Wayne Reynolds
McLean, VA

Member
Kennedy Center Washington Committee on the Arts
An advisory board of Washington-area arts supporters who share knowledge of the Center’s local outreach and education programs with significant regional audiences and constituencies as needed, while enjoying exclusive benefits in recognition of each member’s philanthropic support and significant relationship to the Kennedy Center.

2009 Allie and Ellen Ash
Great Falls, VA

Member
2009 Irwin and Ginny Edlavitch
McLean, VA

Member
2009 Virginia McGehee Friend
Waterford, VA

Member
2009 Linda and Tobia Mercuro
Arlington, VA

Member
2009 Jonas and Lynn Neihardt
Alexandria, VA

Member
2009 Dr. Kazuko K. Price and Mr. Edward J. Ryan
Alexandria, VA

Member
2009 Bunnie Smith
Arlington, VA

Member
National Committee for the Performing Arts
A national advisory board whose members provide important support for The Kennedy Center through their leadership and advocacy in their home community as well as financial support. The NCPA has raised over $9 million for national arts education.

2010 Mr. Augustus Miller
Virginia Beach, VA

Member
2010 Ms. Paige Romig
Virginia Beach, VA

Member
2010 The Honorable Mary V. Mochary
Marshall, VA

Member
2009 Ms. Daris Clifton
Alexandria, VA

Member
2009 Ms. Norine Fuller
Arlington, VA

Member
2009 Joel Kanter
McLean, VA

Member
National Symphony Orchestra National Trustees
A 50-member advisory board from around the Nation and overseas who are counselors and patrons of the NSO.

2010 Ms. Theresa Thompson
Arlington, VA

Member
2010 Mr. David A. Wilson
Reston, VA

Member
NSO Association Board of Directors
A governing body comprised of important civic, corporate and philanthropic leaders in the Washington, D.C. community who act as advocates for the National Symphony Orchestra and are dedicated to the promotion of artistic excellence and growth through personal financial support as well as obtaining contributions from others.

2011 Mr. Steven P. Dussek
Reston, VA

Director
2010 Ms. Anne K. Altman
Oakton, VA

Director
2010 Mr. Gerald L. Kohlenberger
McLean, VA

Director
2009 Mr. Martin K. Alloy
Vienna, VA

Director
2009 Ms. Thelma Duggin
McLean, VA
Development and Special Events Committee

Vice President
2009 Mrs. Mary P. Marsh
Fairfax, VA
Lifetime Director

Director
2009 Mr. Terry D. McCallister
Springfield, VA

Director
2009 Mrs. Suzanne Peck
McLean, VA

Director
VSA Arts Advisory Board of Directors
A group of advisors commited to helping VSA Arts in highlighting the significant accomplishments of individuals with disabilities who demonstrate commitment to pursue the arts.

2010 Dr. Gerald and Mrs. Paula McNichols
Middleburg, VA

Member
EDUCATION

Accessibility
This initiative ensures that all performances and events at The Kennedy Center are accessible to visitors and guests with disabilities and assists other organizations and individuals throughout the United States in establishing or improving access for people with disabilities to all aspects of the cultural arts.

2013 Marion Bloomfeild
Clinician, skilquest
400 investor's place suite 102 virginia beachva 13452, VA
Intersection arts and special education conference

Organization
2013 Joan Bickelhaupt
teacher, Arlington public school
2879 S abington street Arlington VA 22206, VA
Intersection arts and special education conference

Organization
2013 Robyne Davis
Licensed professonal counselor, Blu egg counselling and consulting services
1707 chestford way Mclean VA, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Olivia finnegan
vice president, stage doors productions
9823 Dominon forest circle fredericksburg virgina, VA
intersection arts and special education

Organization
2013 Lisa Girdy
Dance specailist, fairfax county high/south lakes highschool
11400 south lakes drive reston va 20191, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Alice Hammel
3131 east Weyburn Road Richmond VA 23235, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Marie Harbison
general teacher NBCT, falls church city public schools
601 South oak street falls church va 22033, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Danniel Hart
direct services professoal/cituy of virgina beach, skillquest
400 investors place ste102 virgina beach va 23452, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Mary harvell
teacher, new vistas school
7192 taylor RD Lynchburg VA 24502, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Tracie Jackson
11150 sunburst Lane Apt c Fredericksberg Va 22407, VA
intresection arta and special education conference

Organization
2013 Kimberly Kemp
executive director, stage door production
10103 ravens Ct Dr# 302 spotslyvannia VA 22553, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Dawn Kyser
teacher, Arlinton high school
5142 N 24 street Arlington VA 22207, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 luke Meeken
master canidate, virginia commonwealth university
po box 5685 richmond VA 23220, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 jennifer Nichols
music teacher, prince willam county schools signal Hill ES
9553 birmingham drive Manassas VA 20111, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Karen Niles
assistant executive director perfessonal, council for exeptional children
6902 strata street mclean VA 22101, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Purvee Patel
Purvee Patel, Camelot elementry school
26 sunset drive Apt 1 alaxandra VA, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Jaclyn
progrma co-chair, stage door production
8201 jefferson Davis Hwy fedricksburg VA 220407, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Caolyn Ricks
Special education teacher, fairfax county public schools
6900 Harrison Lane Alaxandria VA 22306, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Anothony stroud
adaptive art teacher/art therapist, Virginia beach city public schools
1413 laskin Rd virginia beach VA 23451, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Patrick Ware
director, Fannie W fitzgerald elementry
15500 benita fitzgerald dr woodbridge VA 22193, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2013 Jesse White
graduate student, virginia commonworth university ycu department of art education
richmond VA 23284, VA
intersection art and special education conference

Organization
2013 Clara Somers
virginia beach city public schools
1413 laskin Rd virginia beach VA 23451, VA
intersection arts and special education conference

Organization
2010 Marianne Metz
Annandale, VA
2010 Leadership Exchange in Arts and Disability Conference

Organization
2010 Megan Dunn
Associate VP, HR and Chief Compliance Officer, Mount Vernon Ladies' Association
Mount Vernon, VA
2010 Leadership Exchange in Arts and Disability Conference

Organization
2010 Dana Rajczewski
Operations Manager, Modlin Center for the Arts, University of Richmond
Richmond, VA
2010 Leadership Exchange in Arts and Disability Conference

Organization
2009 Kim Hutchinson Interpreters
President/CEO, Disability Funders Network
Midlothian, VA
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Candice Jordon
Rehabilitation Specialist, Virginia Blind and Visually Impaired
, VA
Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Marianne Metz
Audio Describer House and Event, N/A
Annandale, VA
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2009 Ruth J. Townsend
Associate Director/ADA Coordinator, George Mason University Office of Equity and Diversity Services
Fairfax, VA
2009 Leadership Exchange in Arts and Disability

Organization
2008 Ms. Kim Hutchinson
Executive Director, Disability Funders Network
Midlothian, VA
LEAD-August 2008

Participant
2008 Ms. Dana Rajczewski
Operations Manager, Modlin Center for the Arts
Richmond, VA
LEAD-August 2008

Participant
2008 Angie Rios
Arlington County Dept. of Human Services
, VA
EEI intern

Student
2007 Erin Hickey
Executive Director, VSA arts of Virginia
Richmond, VA

Participant
American College Theatre Festival
A national competition, awards program and theater education program for colleges and their students.

2007 Bridgewater College
Bridgewater, VA

School
2007 Christopher Newport University
Newport News, VA

School
2007 College of William and Mary
Williamsburg, VA

School
2007 Emory & Henry College
Emory, VA

School
2007 Hollins University
Roanoke, VA

School
2007 James Madison University
Harrisonburg, VA

School
2007 Liberty University
Lynchburg, VA

School
2007 Longwood University
Farmville, VA

School
2007 Old Dominion University
Norfolk, VA

School
2007 Regent University
Virginia Beach, VA

School
2007 Southern Virginia University
Buena Vista, VA

School
2007 University of Virginia
Charlottesville, VA

School
2007 UVA College at Wise
Wise, VA

School
2007 Virginia Commonwealth University
Richmond, VA

School
2007 Virginia Tech
Blacksburg, VA

School
Capacity Building Program
An assembly of managers and directors from theaters, dance companies and music ensembles that are "of color" who will work collectively to strengthen their respective positions in their communities through a program of information exchange with Kennedy Center Management.

2012 Ginger Correll
Board Member, Chestnut Creek School of the Arts
Galax, Virginia, VA
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Theresa Lazo
Board Chair, Chestnut Creek School of the Arts
Galax, Virginia, VA
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Dr. Tim Mitchell
Director of Visual and Performing Arts, Flint Hill School
Oakton, VA, VA
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Cecelia Schieve
General Director, Opera on the James
Lynchburg, VA, VA
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2012 Warren Arbogast
Executive Director, WSC Avant Bard
Arlington, VA, VA
Capacity Building Program-Board Seminar

Organization
2010 Tomoko Azuma
Executive Director, American Youth Philharmonic Orchestra
Annandale, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Claire T. Huschle
Executive Director, Arlington Arts Center
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Lucy Bowen McCauley
Artistic Director, Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Shari Crandall
Executive Director, Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Keith Bridges
Artistic Director, Charter Theatre
Reston, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Paata Tsikurishvili
Artistic Director, Classika/Synetic
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Yulia Kriskovets
Business Manager, Classika/Synetic
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Marga Fripp
Founding President, Empowered Women International
Alexandria, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Elizabeth Murphy
Executive Director, Fairfax Symphony Orchestra
Fairfax, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Jane Franklin
Artistic Director, Jane Franklin Dance
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Kathy Harty Gray
Artistic Director, Kathy Harty Gray Dance Theatre
Alexandria, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Joanne Haroutounian
President & Executive Director, MusicLink Foundation
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2010 Warren Warbogast
Executive Director, Washington Shakespeare Company
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009
Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009
Charter Theatre
Reston, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Mimi Conger
Partner, St. Clair Partners
Alexandria, VA
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Penny Dimler
Vice President, City of Fairfax Band Association
Fairfax, VA
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Claudia Dulmage
Board Member, Choralis
Falls Church, VA
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Paul Frantz
Board Member, Taubman Museum of Art
Roanoke, VA
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Susan Frantz
Vice Chair, Board of Directors, Jefferson Center
Roanoke, VA
2009 Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Laurie Gibbons
Chief Professional Officer, Boys & Girls Clubs of Southwest Virginia
Roanoke, VA
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 R. Frederick Green
Chairman CEO, Green Haven LLC
Norfolk, VA
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Mary Gurr
Secretary, Wintergreen Performing Arts
Wintergreen, VA
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Ulrike Joiner
Board Member, Wintergreen Performing Arts (wpa)
Wintergreen, VA
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Laura Leisring
Administrative Assistant, Green Haven LLC
Norfolk, VA
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Douglas Lovejoy
Board Member, First Stage, Inc.
McLean, VA
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Salma Qarnain
Managing Director/COO, Synetic Theater
Arlington, VA
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Jan Smyth
Director of Development, Opera Roanoke
Roanoke, VA
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009 Paata Tsikurishvili
Artistic Director, Synetic Theater
Arlington, VA
Kennedy Center Board Member Seminar

Participant
2009
American Youth Philharmonic Orchestras
Annandale, VA
2009-10 DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Paata Tsikurishvili
Artistic Director, Classika/Synetic
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Ylia Kriskovets
Business Manager, Classika/Synetic
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Marga Fripp
Founding President, Empowered Women International
Alexandria, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Elizabeth Murphy
Executive Director, Fairfax Symphony Orchestra
Fairfax, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Jane Franklin
Artistic Director, Jane Franklin Dance
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Kathy Harty Gray
Artistic Director, Kathy Harty Gray Dance Theatre
Alexandria, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Joanne Haroutounian
President & Executive Director, MusicLink Foundation
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Karen J. Sugrue
Managing Director, Washington Shakespeare Company
Arlington, VA
DC Local Capacity Building Program

Organization
2008 Ms. Denise McPhail
Executive Director, CAPAC, Inc.
Woodbridge, VA
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Jeanne Mellish
Managing Director, City of Fairfax Band Association
Fairfax, VA
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Gina Parker
Board Member, CAPAC, Inc.
Woodbridge, VA
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Mr. Bill Perkins
Board Member, Washington Shakespeare Company
Arlington, VA
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Mr. Stan Shelton
Chair, Governance Committee, City of Fairfax Band Association
Fairfax, VA
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Cheryl Sidwell
Board Member, World Music Folklife Center
Arlington, VA
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Jody Stein
Governance Committee, City of Fairfax Band Association
Fairfax, VA
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Mr. Jay Sternberg
Grants, Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
Board member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Karen Sugrue
Managing Director, Washington Shakespeare Company
Arlington, VA
Board Member Participants-October 2008

Participant
2008 Mr. Albert Williams
Board Member, CAPAC, Inc.
Woodbridge, VA
Board Member Participants-October 2008

Participant
2008 Ms. Rachel Akins
Board Member, Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Ms. Crystal Arful-Addoh
Board Member, CAPAC, Inc.
Woodbridge, VA
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Ms. Shari Crandall
Executive Director, Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Ms. Alison Crosby
Outreach Director, Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Mr. Jim Egenreider
Board Member, Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Ms. Kimberlie Fair
Founder, Fair Studio
Centreville, VA
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Mr. John Flahive
Board President, City of Fairfax Band Association
Fairfax, VA
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Ms. Celia Fly
Director of Development, Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Ms. Loretta Freeman
Board Member, CAPAC, Inc.
Woodbridge, VA
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Ms. Paula Hansen
Public Relations Associate, Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Dr. Michael Jolkovski
Consultant & Psychoanalyst, Working Through Music Consulting
Falls Church, VA
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Mr. Tyrell Lashley
Board Member, CAPAC, Inc.
Woodbridge, VA
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Ms. Inta Malis
Finance/Bookkeeping, Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
Board Member Participants - October 2008

Participant
2008 Kathy Harty Gray
Artistic Director, Kathy Harty Gray Dance Theatre
Alexandria, VA
2008-2009 Local Capaciy Building Program

Participant
2008 Joanne Haroutounian
President & Executive Director, MusicLink Foundation
Arlington, VA
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Karen Sugrue
Managing Director, Washington Shakespeare Company
Arlington, VA
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Tomoko Azuma
Executive Director, American Youth Philharmonic Archestras
Annandale, VA
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Lucy Bowen McCauley
Artistic Director, Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
2008-2009 Local Capacity Building Progam

Participant
2008 Shari Crandall
Executive Director, Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Keith Bridges
Artistic Director, Charter Theatre
Reston, VA
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Paata Tsikurishvili
Artistic Director, Classika/Synetic
Arlington, VA
2008-2009 Local Capaciy Building Program

Participant
2008 Marga Fripp
Founding President, Empowered Women International
Alexandria, VA
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Elizabeth Murphy
Executive Director, Fairfax Symphony Orchestra
Fairfax, VA
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2008 Jane Franklin
Artistic Director, Jane Franklin Dance
Arlington, VA
2008-2009 Local Capacity Building Program

Participant
2007 Tomoko Azuma
American Youth Philharmonic Orchestra
Annandale, VA
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Joanne Haroutounian
President and Executive Director, MusicLink Foundation
Arlington, VA
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Mary Hynes
Executive Director, Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Jane E. Kenworthy
Executive Director, Fairfax Symphony Orchestra
Fairfax, VA
Local Capacity Building Program

Participant
2007 Lucy Bowen McCauley
Bowen McCauley Dance
Arlington, VA
Local Capacity Building Program

Participant
Community Partnerships
A program which provides high quality arts education activities, arts-based curricula, performances and professional development to students, teachers, community groups and individuals in the greater Washington, D.C. area that supports school-based partnerships.

2011 Casey Beetle
Ashburn, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Lauren Lee
Ashburn, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Lauryn Mann
Fairfax, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Sierra Yao
Alexandria, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level I

Student
2011 Kelsey Fields
Woodbridge, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Maya Glenn
Reston, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Mackenzie Meadows
Woodbridge, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Melissa Pratt
Springfield, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level II

Student
2011 Taylor Bell
Stafford, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Chelen Middlebrook
Lorton, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Lora Strum-Vaitsas
Alexandria, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level III

Student
2011 Audra Avery
South Riding, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2011 Chani Bell
Stafford, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2011 Veronica Robertson
Woodbridge, VA
Dance Theatre of Harlem Residency -- Level IV

Student
2010 Taylor Bell
Dance Theatre of Harlem
Stafford, VA
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Chani Bell
Dance Theatre of Harlem
Stafford, VA
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Hannah Bush
Dance Theatre of Harlem
Centreville, VA
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Kendall Cherry
Dance Theatre of Harlem
Lorton, VA
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Naomi Corbin
Dance Theatre of Harlem
Alexandria, VA
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Hillary Evans
Dance Theatre of Harlem
Lorton, VA
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Kelsey Fields
Dance Theatre of Harlem
Woodbridge, VA
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Jessica Friedman
Dance Theatre of Harlem
Bristow, VA
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Maya Glenn
Dance Theatre of Harlem
Reston, VA
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Grace Martin
Dance Theatre of Harlem
Centreville, VA
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Mackenzie Meadows
Dance Theatre of Harlem
Woodbridge, VA
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Chelen Middlebrook
Dance Theatre of Harlem
Lorton, VA
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2010 Melissa Pratt
Dance Theatre of Harlem
Springfield, VA
2009-10 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009
Arlington Arts Center
Arlington, VA
2009-10 DC Local Capacity Building Program

Organization
2009 Bess Lawrie
Springfield, VA
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Shelby Lemons
Stafford, VA
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 LaMartha Martin
Dale City, VA
2008-09 Dance Theater of Harlem Residency

Student
2009 Bess Lawrie
Springfield, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Shelby Lemons
Stafford, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 LaMartha Martin
Dale City, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Chelen Middlebrook
Springfield, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Meredith Moffitt
Stafford, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Idil Mohamed-Bray
Fairfax, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Jacob Myers
Manassas, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Chase O'Connell
Fredericksburg, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Maku Orleans-Pobee
Annandale, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Llena (Tracy) Perez
Sterling, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Melissa Pratt
Springfield, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Jessica Rennert
Reston, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Madeliine Skoletsky
Chantilly, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Stephanie Somerville
Great Falls, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Andre Strong
Alexandria, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Chairman
2009 Sydnee Sullivan
Arlington, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kaeli Ware
Alexandria, VA
2008-09 Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2008 Emily Chamberlin
Oakton, VA
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Kendell Cherry
Lorton, VA
The Kennedy Center's Dance Teatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Hillary Evans
Lorton, VA
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Jessica Friedman
Bristow, VA
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Llena Perez
Sprngfield, VA
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Melissa Pratt
Springfield, VA
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Stephanie Somerville
Great Falls, VA
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
2008 Kaeli Ware
Alexandria, VA
The Kennedy Center's Dance Theatre of Harlem Pre-Professional Residency Program

Student
Dance


2009 David Aronson
Arlington, VA
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Hannah Bush
Centreville, VA
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Emily Chamberlin
Oakton, VA
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Kendall Cherry
Lorton, VA
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Sarah Conrad
Arlington, VA
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Sydney Conway
Aldie, VA
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Ciera Edwards
Fredericksburg, VA
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Avalon Engelhardt
Alexandria, VA
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Hillary Evans
Lorton, VA
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Jessica Friedman
Bristow, VA
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Maya Glenn
Reston, VA
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2009 Angelique Harden
Fredericksburg, VA
Dance Theatre of Harlem Residency

Student
2008 Hannah Bush
Centreville, VA
08-09 dth residency

Student
2008 Kendall Cherry
Lorton, VA
08-09 dth residency

Student
2008 Sydney Conway
Aldie, VA
08-09 dth residency

Student
2008 Ciera Edwards
Fredericksburg, VA
08-09 dth residency

Student
2008 Avalon Engelhardt
Alexandria, VA
08-09 dth residency

Student
2008 Hillary Evans
Lorton, VA
08-09 dth residency

Student
2008 Jessica Friedman
Bristow, VA
08-09 dth residency

Student
2008 Maya Glenn
Reston, VA
08-09 dth residency

Student
2008 Bess Lawrie
Springfield, VA
08-09 dth residency

Student
2008 Chelen Middlebrook
Springfield, VA
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Meredith Moffitt
Stafford, VA
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Jacob Myers
Manassas, VA
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Tracy Perez
Springfield, VA
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Melissa Pratt
Springfield, VA
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Madeline Skoletsky
Chantilly, VA
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Stephanie Somerville
Great Falls, VA
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Sydnee Sullivan
Arlington, VA
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
2008 Kaeli Ware
Alexandria, VA
Dance Theater of Harlem Residency Program

Student
DeVos Institute of Arts Management Internship
College juniors, seniors and students who have not been out of school more than two years have the opportunity to intern in a specific department of The Kennedy Center.

2012 Jenny G. Fornoff
Springfield, VA
Press Intern

Student
2012 Wesley A. Lovell
Dumfries, VA
Performing Arts for Everyone Intern

Student
2012 Silu Zhang
Virginia, VA
Special Event Intern

Student
2012 Jessica Ruby
Richmond, VA
Winter/Spring, Sumer, Fall Intern

Student
2011 Kaitlyn Sakry
Stafford, VA
Spring Intern

Student
2011 Kathleen Hurst
Round Hill, VA
Fall Intern

Student
2011 Manon Kostrzewski
Blacksburg, VA
Fall Intern

Student
2011 Andrea Miller
Fairfax, VA
Fall Intern

Student
2011 Alexandra Ong
Centerville, VA
Fall Intern

Student
2011 Courtney Sander
Oakton, VA
Fall Intern

Student
2011 Kaitlyn A. Sakry
Stafford, VA
2011 Winter/Spring Intern

Student
2010 Alyssa N. Crump
Richmond, VA
2010 Fall Internship

Student
2010 Jacqueline Dolan
Harrisonburg, VA
2010 Fall Internship

Student
2010 Sarah Lokitis
Harrisonburg, VA
2010 Fall Internship

Student
2010 Maria Margarita Lopez Forero
Fairfax, VA
2010 Fall Internship

Student
2010 Kim Williams
Accotink Academy
Springfield, VA
Winter/Spring Interns

Student
2009 Rachel Olcheski
Williamsburg, VA
2009 Winter/spring intern

Participant
2009 Wynsor Smith
Alexandria, VA
2009 Winter/Spring internship

Participant
2009 Sarah-Catherine Buie
Arlington, VA
winter/spring 2009 internship

Participant
2009 Sarah-Catherine Buie
Arlington, VA
Winter/Spring Intern

Student
2009 Rachel Olcheski
Williamsburg, VA
Winter/Spring Intern

Student
2009 Wynsor Smith
Alexandria, VA
Winter/Spring Intern

Student
2009 Alexa Mahinka
Great Falls, VA
Summer Intern

Student
2009 Emily Cohen
Vienna, VA
EEI Intern

Student
2009 Jessica Wells
Sterling, VA
Fall Intern

Student
2008 Aaro Keipi
George Mason University
Fairfax, VA
Summer 2008 intern

Student
2008 Amanda Spellman
James Madison University
Harrisonburg, VA
Summer 2008 intern

Student
2007 Amy Luckett
Centerville, VA

Participant
2007 Elizabeth Templin
Alexandria, VA

Participant
2007 Cristina Flagg
Virginia Beach, VA

Participant
2006 Catherine Boyatt
McLean, VA

Participant
2006 Sarah Miller
Fairfax, VA

Participant
2006 Eric Snow
Falls Church, VA

Participant
2005 Allison Mitchell
Burke, VA

Participant
2005 David Purdy
Alexandria, VA

Participant
2005 John Mark Fernandez
Springfield, VA

Participant
2005 Kristen Armstrong
Arlington, VA

Participant
2005 Kristen Armstrong
Arlington, VA

Participant
2005 Jacqueline Perrottet
Arlington, VA

Participant
2004 Candice Smart
Alexandria, VA

Participant
2004 Ralph-James P. Cocco
Sterling, VA

Participant
2004 Rebecca A. Ende
Petersburg, VA

Participant
2004 Antonia A. Peabody
Reston, VA

Participant
2004 Sara R. Waller
Fairfax Station, VA

Participant
2004 Meghan C. Walsh
Fairfax, VA

Participant
2003 C. Mathew Harper
Reston, VA

Participant
2003 Jennifer Cooper
Woodbridge, VA
W/S 2003 intern in Edu/PDOT.

Participant
2003 Gregory Duesterhaus
Vienna, VA

Participant
2003 Marc Everett
Arlington, VA

Participant
2003 Matthew Harper
Reston, VA
W/S EEI intern in Document Ctr.

Participant
2003 Rachael Kesler
Blacksburg, VA
W/S Press intern

Participant
2003 Nora Koerner
Alexandria, VA
W/S 2003 Devo/Corporate Fund intern

Participant
2003 Charlie Love
Alexandria, VA
Fall 2002 Electronic Media intern

Participant
2003 Mary Malerich
Alexandria, VA

Participant
2003 Jennette Schorsch
Lake Ridge, VA

Participant
2003 Lindsey Stroud
Lynchburg, VA
W/S 2003 Advertising/Graphics intern

Participant
2002 Jaime Winne
Arlington, VA
Fall 2002 Press intern.

Participant
2002 Kimberly Johnson
Lorton, VA

Participant
2002 Jason Demarest
Alexandria, VA

Participant
2002 Kathy Schreiber
Springfield, VA

Participant
2002 Jill Arnott
Burke, VA

Participant
2002 Sean Costello
Oak Hill, VA
Fall 2002 Jazz Programming Intern

Participant
2002 Karen Lewis
Alexandria, VA
Fall 2002 Development - NSO intern

Participant
2002 Laura Miller
Reston, VA
Fall 2002 Youth and Family Programs intern.

Participant
2002 Brandi Rose
Alexandria, VA
Fall 2002 Professional Development Opportunities for Teachers intern

Participant
2002 Jaime Winne
Arlington, VA
Fall Press Intern

Participant
2001 Anne Lustfeldt
Herndon, VA

Participant
2001 Joseph McCracken
Alexandria, VA

Participant
Events for Students
Live and satellite-based programs which are designed for high school and college-level students to participate in and develop a better understanding of the performing arts.

2014 Grace cho
classical ballet theater
Reston VA, VA

Student
2014 Michaela Gobas
Kirov academy of ballet
washington DC md, VA

Student
2014 Madeline Gradle
Ballet NOVA center for dance
falls church VA, VA

Student
2014 Maya Harr
the washington school of ballet
Alaxandria VA, VA

Student
2014 Emily Haughton
the washington school of ballet
alexandria VA, VA

Student
2014 Joe Orgen
ballet Nova Center for dance
arlington VA, VA

Student
2014 Quentin Rouiller
akye ballet center
Reston VA, VA

Student
2012 Aaron Anker
Fredericksburg, VA
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Logan Hillman
Clifton, VA
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Michaela King
Locust Grove, VA
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Giselle MacDonald
Arlington, VA
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Hannah Markowitz
Reston, VA
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Jasmine Roberts
Reston, VA
Finalist for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Julia Lloyd
Herndon, VA
Alternate for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2012 Rebecca Mattern
Reston, VA
Alternate for Season 2011-12 Ballet Class series

Student
2011 Aaron Anker
Fredericksburg, VA
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Emma Bradley
Springfield, VA
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Logan Hillman
Clifton, VA
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Michaela King
Locust Grove, VA
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Hannah Markowitz
Reston, VA
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Jasmine Roberts
Reston, VA
Master Class Finalist for Season 2010-2011 Ballet Class series

Student
2011 Lauren Gallisa
Potomac Falls, VA
Master Class Alternate for Season 2010-2011 Ballet Class Series

Student
2011 Rebecca Mattern
Reston, VA
Master Class Alternate for Season 2010-2011 Ballet Class Series

Student
2011 Eden Thaler
Leesburg, VA
Master Class Alternate for Season 2010-2011 Ballet Class Series

Student
2010 Aaron Anker
Fredericksburg, VA
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Emma Bradley
Springfield, VA
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Logan Hillman
Clifton, VA
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Michaela King
Locust Grove, VA
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Hannah Markowitz
Reston, VA
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Jasmine Roberts
Reston, VA
Finalist for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Lauren Gallisa
Potomac Falls, VA
Alternate for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Rebecca Mattern
Reston, VA
Alternate for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Eden Thaler
Leesburg, VA
Alternate for 2010-2011 Ballet Class series

Student
2010 Michaela King
Locust Grove, VA
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Ellen Overstreet
McLean, VA
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Eleni Marie Thomas
Fairfax, VA
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2010 Amanda Walker
Vienna, VA
Finalist 2009-2010 Ballet Class series

Student
2009 Michaela King
Locust Grove, VA
Ballet Master Class

Student
2009 Ellen Overstreet
McLean, VA
Ballet Master Class

Student
2009 Eleni Marie Thomas
Fairfax, VA
Ballet Master Class

Student
2009 Amanda Walker
Vienna, VA
Ballet Master Class

Student
2008 Ellen Overstreet
McLean, VA
08-09 Master class student

Student
2008 Frank Sponn
Vienna, VA
08-09 Master class student

Student
2008 Monica Giragosian
Catharpin, VA
08-09 Master class student

Student
2008 Kendall Cherry
Lorton, VA
08-09 Master class student

Student
2008 Alexa Vasiliadis
Great Falls, VA
08-09 Master classs alternate

Student
2008 Nina Staeben
Arlington, VA
08-09 Master class alternate

Student
2007 Rachel Frank
Annandale, VA

Student
2007 Shanna Gayer
Herndon, VA

Student
2007 John Mark Giragosian
Catharpin, VA

Student
2007 Monica Lee Giragosian
Catharpin, VA

Student
2007 Keenan Kampa
Oak Hill, VA

Student
2007 Chelsea Monger
Reston, VA

Student
2007 Chase O'Connell
Fredericksburg, VA

Student
2003 Debra Witman
Harrisonburg High
Harrisonburg, VA
Distance Learning

School
2003 Janet Johnson
Little Run Elementary
Fairfax, VA
Visiting Artists Program

School
2002 Gene Pohl
Wakefield High
Arlington, VA
Visiting Artist Program

School
2002 Laurie Quint-Adler
Haycock Elementary
Falls Church, VA
Visiting Artist program

School
2002 Nancy Willis
Great Falls Elementary
Great Falls, VA
Visiting Artists Program

School
Exploring Ballet with Suzanne Farrell
An intensive three-week summer program for intermediate to advanced students aged 14 to 18 which is directed by one of America's most recognized prmia ballerinas.

2013 Madeline Gradle
Falls Church, VA

Student
2013 Emily Haughton
Alexandria, VA

Student
2013 Michaela King
Locust Grove, VA

Student
2013 Giselle MacDonald
Arlington, VA

Student
2013 Lily Anne
Vienna, VA

Student
2011 Aaron Anker
Fredericksburg, VA

Student
2011 Kyle Anne Bell
Arlington, VA

Student
2011 Emma Bradley
Springfield, VA

Student
2011 Michaela King
Locust Grove, VA

Student
2011 Julia Lloyd
Herndon, VA

Student
2009 Frank Sponn
Vienna, VA

Student
2008 Zarina Stahnke
Falls Church, VA

Student
2008 Melanie Eiffee
Vienna, VA

Student
2008 Ms. Melanie Riffee
Vienna, VA
Participants-July 2008

Student
2008 Ms. Zarina Stahnke
Falls Church, VA
Participants-July 2008

Student
2007 Frank Sponn
Vienna, VA

Student
2007 Zarina Stanhke
Falls Church, VA

Student
2006 Emily Cloyd
Vienna, VA

Student
2006 Rachel Frank
Annandale, VA

Student
2006 Zack Elliott
Banco, VA

Student
2006 Annelyse Gast
Fairfax, VA

Student
2006 Jordan Long
Blacksburg, VA

Student
2003 Michael Breeden
Winchester, VA

Student
Jazz


2014 Andrew jay randazzo
richmond, VA
instrument (bass) for the betty carter jazz ahead music residency program

Participant
2010 John Kocur
Howard University
Fairfax, VA
2010 Betty Carter's Jazz Ahead, the music residency program

Student
2005 Alan Parker
Virginia Commonwealth University
Richmond, VA
2005 Betty Carter's Jazz Ahead

Participant
2004 Daniel Clarke
Richmond, VA
Dept. of State - Kennedy Center Jazz Ambassador 2004

Participant
2004 Curtis Fye
Richmond, VA
Dept. of State - Kennedy Center Jazz Ambassador 2004

Participant
2004 Alan Parker
Richmond, VA
Betty Carter's Jazz Ahead residency 2004

Participant
2004 John Winn III
Richmond, VA
Dept. of State - Kennedy Center Jazz Ambassador 2004

Participant
Jazz Ahead


2009 Lena Seikaly
Falls Church, VA
Instrument:Alto/Mezzo Soprano

Student
2007 Justin Kauflin
Virginia Beach, VA

Participant
KCACTF Festival
A Web-based arts and education network that provides educators with resources for teaching in, through and about the arts: http://artsedge.kennedy-center.org.

2008 Eric Adamshick
Centreville, VA
Selected by audition

Artist
2008 Sarah Dickson
McLean, VA
Selected by audition

Artist
2008 Alexander Grimes
Alexandria, VA
Selected by audition

Artist
2008 Ueunjin Kim
Ashburn, VA
Selected by audition

Artist
2008 Shoma Kimura
Falls Church, VA
Selected by audition

Artist
2008 Dacee Parr
Falls Church, VA
Selected by audition

Artist
2008 Matt Schagrin
Farifax, VA
Selected by audition

Artist
2008 David Scott
McLean, VA
Selected by audition

Artist
2008 Emily Wilson
Burke, VA
Selected by audition

Artist
2007 Eric Adamshick
Centreville, VA
Selected by audition

Student
2007 Sarah Dickson
McLean, VA
Selected by audition

Student
2007 Alexander Grimes
Alexandria, VA
Selected by audtion

Student
2007 Eunjin Kim
Ashburn, VA
Selected by audtion

Student
2007 Shoma Kimura
Falls Church, VA
Selected by audtion

Student
2007 Kevin Park
Farifax Station, VA
Selected by audtion

Student
2007 Dacee Parr
Falls Church, VA
Selected by audtion

Student
2007 Matt Schagrin
Fairfax, VA
Selected by audtion

Student
2007 David Scott
McLean, VA
Selected by audition

Student
2007 Emily Wilson
Burke, VA
Selected by audition

Student
2006 Alicia Alikhani
Arlington, VA
selected by competition in state

Artist
2006 Steven Bobbitt
Alexandria, VA
local student

Artist
2006 Gennie Clarkson
Arlington, VA
local student

Artist
2006 Esther Erbe
Springfield, VA
local student

Artist
2006 Douglas Goldstein
McLean, VA
NSO Youth Fellow

Artist
2006 Shoma Kimura
, VA
local student

Artist
2006 Justin Moore
Springfield, VA
local student

Artist
2006 Kimberly Parillo
Burke, VA
local student

Artist
2006 Minhye Park
McLean, VA
local student

Artist
2006 Tyson Price
Arlington, VA
local student

Artist
2006 Schuyler Slack
Alexandria, VA
local student

Artist
2006 Rose Tobiassen
Falls Church, VA
local student

Artist
2006 Cheng Cheng Zhu
Springfield, VA
local student

Artist
2004 Jared Abbott
Clifton, VA
NSO Youth Fellow graduate

Artist
2004 Chris Bradley
Fairfax, VA
Local student

Artist
2004 Kyle Brightwell
Reston, VA
NSO Youth Fellow

Artist
2004 Kristen Brook
Burke, VA
Local student

Artist
2004 Joseph Demko
Alexandria, VA
Local student

Artist
2004 Maria Dickson
McLean, VA
Local student

Artist
2004 Jason Harris
Springfield, VA
Local student

Artist
2004 Sara Hiller
Vienna, VA
Local student

Artist
2004 Esther Kim
Centreville, VA
Local student

Artist
2004 Rena Kimura
Falls Church, VA
NSO Youth Fellow

Artist
2004 Elizabeth McDonald
Centreville, VA
Local student

Artist
2004 Yoriko Nakamura
McLean, VA
Local student

Artist
2004 Benjamin Pereyra
Dale City, VA
Local student

Artist
2004 David Perryman
Manassas, VA
Local student

Artist
2004 Edward Prevost
Manassas, VA
NSO Youth Fellow

Artist
2004 Jordan Teague
Vienna, VA
Local student

Artist
2003 Jennifer Ashburn
Teacher, Franconia Elementary
Springfield, VA
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Augusta Dadiego
Teacher, Rolling Ridge Elementary School
Sterling, VA
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Phyllis Gron
Teacher, Fairfax County Public Schools
Alexandria, VA
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Sonia Haley
Teacher, Jefferson-Houston School for Arts and Academics
Alexandria, VA
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Francisca Jorgenson
Teacher, Taylor Elementary School
Arlington, VA
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Georgeanna Wellings
Teacher, Rolling Ridge Elementary School
Sterling, VA
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Laura Wollman
Teacher, Jefferson-Houston School for Arts and Academics
Alexandria, VA
Teachers Advisory Council Member

Teacher
2003 Lisa Wu
Teacher, Thomas Jefferson School for Science and Technology
Alexandria, VA
Teachers Advisory Council Member

Teacher
1998 Dionne Wright
Chesapeake, VA
Young Artist of Color

Artist
1997 Marlisa del Cid
Fairfax, VA
soloist

Artist
1997 Eugene Dovgalyuk
Vienna, VA
local student

Artist
1997 Michael Evans
Arlington, VA
local student

Artist
1997 Erin Eyles
Springfield, VA
sploist

Artist
1997 Erin Eyles
Springfield, VA
soloist

Artist
1997 Heidi Schoen
Springfield, VA
Local student

Artist
Kennedy Center Alliance for Arts Education Network
A network of state-based organizations that works to infuse the arts into the education system of their state.

2003 Sharon Wilson
Contact, Virginia Commission on the Arts
Richmond, VA
The Virginia Commission on the Arts serves as a "contact" organization for the KCAAEN in Virginia.

Organization
2002 Roanoke City Public Schools
Roanoke, VA
Roanoke City Public Schools, in collaboration with The Arts Council of the Blue Ridge, was a national demonstration site community for the KCAAEN's "A Community Audit for Arts Education" initiative.

Organization
Kennedy Center Fellowships
A comprehesive management-training program for highly qualified individuals who aspire to manage performing arts institutions and arts service organizations.

2011 Jessica Ann Moretti
Alexandria, VA
Kenan Fellow, KCACTF, 2010-11 Season

Participant
2011 Andrew Bradford
Crozet, VA
2010-11-Season

Participant
2010 Andrew Bradford
Crozet, VA
2010-2011 Fellowship

Student
2006 Renee M. Littleton
Arlington, VA

Participant
2002 Daniel Hagerty
Alexandria, VA

Participant
Millennium Stage
Free performances are presented every day at 6:00 p.m. in The Kennedy Center's Grand Foyer.

2007 Broadway Then and Now
Broadway Then and Now, PAFE
Alexandria, VA

Artist
2007 Debi Smith
Debi Smith, PAFE
Arlington, VA

Artist
2007 Frank Solivan
Frank Solivan, PAFE
Alexandria, VA

Artist
2007 Justin Trawick
Justin Trawick, PAFE
Arlington, VA

Artist
2007 Looking Glass Productions "Let Freedom Ring"
Looking Glass Productions, PAFE
Arlington, VA

Artist
2007 The Marty Nau Quartet
The Marty Nau Quartet, PAFE
Springfield, VA

Artist
2007 Ronald Kramer
Ronald Kramer, PAFE
Bristow, VA

Artist
2007 Uptown Vocal Jazz Quartet
Uptown Vocal Jazz Quartet, PAFE
Fairfax, VA

Artist
2007 US Army Blues
US Army Blues, PAFE
Arlington, VA

Artist
2007 Vandaveer
Vandaveer, PAFE
Alexandria, VA

Artist
2005 Charles Pugh
Fairfax, VA

Participant
2005 Terri Allen
Afton, VA

Artist
2005
Newport News, VA

Participant
2005
Alexandria, VA

Artist
2004 Mary Ann Redmond
Great Falls, VA

Artist
2003 The AFM Madison Ensemble
Arlington, VA

Artist
2003 American Youth Symphonic Orchestra
Annandale, VA

Artist
2003 American Youth Symphonic Orchestra
Annandale, VA

Artist
2003 Amilia K Spicer
Falls Church, VA

Artist
2003 Tino Bastidas and Susan Reynolds
Arlington, VA

Artist
2003 Boris Willis Moves
Alexandria, VA

Artist
2003 CAG Substance Abuse Deliverance Gospel Choir
Alexandria, VA

Artist
2003 Chisato
Lorton, VA

Artist
2003 Chisato
Lorton, VA

Artist
2003 Colonial Forge Mixed Madrigals
Stafford, VA

Artist
2003 Con Brio
Vienna, VA

Artist
2003 Daniel Alexander y Orquestra Peligro
Reston, VA

Artist
2003 Danielle Westphal
Fairfax, VA

Artist
2003 Lisa Emenheiser
Sterling, VA

Artist
2003 Fairfax Chinese Dance Troupe
Annandale, VA

Artist
2003 Terry Garland
Richmond, VA

Artist
2003 Frank Guldseth & the New Columbia Swing Orchestra
Arlington, VA

Artist
2003 H-B Woodlawn Chamber Singers
Arlington, VA

Artist
2003 Hokum Jazz
Arlington, VA

Artist
2003 Hugo Wolf's Italienisches Liederbuch
Vienna, VA

Artist
2003 Jack Quigley
Alexandria, VA

Artist
2003 Kusun Ensemble
Floyd, VA

Artist
2003 Le Neon Theatre
Arlington, VA

Artist
2003 Lori Kelley
Centreville, VA

Artist
2003 Madison Emsemble, The AFM
Arlington, VA

Artist
2003 Mariachi Los Amigos
Falls Church, VA

Artist
2003 Tony Martucci
Falls Church, VA

Artist
2003 Marty Nau and "Strings Attached"
Springfield, VA

Artist
2003 Northern Virginia youth Symphony Ensemble
Norfolk, VA

Artist
2003 QuinTango
Alexandria, VA

Artist
2003 Dulcie Taylor
McLean, VA

Artist
2003 Theater of the First Amendment
Fairfax, VA

Artist
2003 Theater of the First Amendment
Fairfax, VA

Artist
2003 Uptown Vocal Jazz Quartet
Oakton, VA

Artist
2003 Uptown Vocal Jazz Quartet
Oakton, VA

Artist
2003 Robert Vetter
, VA

Artist
2003 Wally Garner Quartet
Falls Church, VA

Artist
2003 Jerome Wright
Alexandria, VA

Artist
2002 American Youth Philharmonic
Annandale, VA

Artist
2002 Annie Sidley Band
Falls Church, VA

Artist
2002 Bowen McCauley Dance
Arlington, VA

Artist
2002 Jerry Bresee
Sterling, VA

Artist
2002 Buck Creek Jazz Band
Springfield, VA

Artist
2002 Capitol Steps
Alexandria, VA

Artist
2002 Carol Ringers/Peace Ringers
Annandale, VA

Artist
2002 Beverly Cosham
Reston, VA

Artist
2002 Cravin' Dogs
Vienna, VA

Artist
2002 Daniel Alexander y Orquesta Peligro
Reston, VA

Artist
2002 Douze Cordes
Arlington, VA

Artist
2002 Duo Sakura
Arlington, VA

Artist
2002 Duo Con Brio - AFM
Springfield, VA

Artist
2002 Exit Studio
Arlington, VA

Artist
2002 Frank Guldseth & the New Columbia Swing
Arlington, VA

Artist
2002 Hesperus
Arlington, VA

Artist
2002 Japanese Choral Society of Washington
Vienna, VA

Artist
2002 John Jensen Quintet
Afton, VA

Artist
2002 Kusun Ensemble
Floyd, VA

Artist
2002 LaSalle Dance Orchestra
Annandale, VA

Artist
2002 Levine School of Music
Arlington, VA

Artist
2002 Madison Ensemble, The AFM
Arlington, VA

Artist
2002 Tony Martucci
Falls Church, VA

Artist
2002 Mercy Creek
Weems, VA

Artist
2002 New Line Brass Band
Fredericksburg, VA

Artist
2002 Christal J. Rheams
Dale City, VA

Artist
2002 Joshua Rich
Arlington, VA

Artist
2002 Bonnie Rideout Scottish Trio
Alexandria, VA

Artist
2002 Royce Campbell Trio
Massanutten, VA

Artist
2002 Suman Sharma
Herndon, VA

Artist
2002 Signature Theatre
Arlington, VA

Artist
2002 Signorello
Oakton, VA

Artist
2002 Sister's Trousers
Arlington, VA

Artist
2002 Amilia K. Spicer
Falls Church, VA

Artist
2002 Milt Stevens
Falls Church, VA

Artist
2002 Swing Shift
Fairfax, VA

Artist
2002 Tino Bastidas & Susan Reynolds
Arlington, VA

Artist
2002 Rick Whitehead
Gainesville, VA

Artist
2002 Charles Williams
Alexandria, VA

Artist
2002 Boris Willis Moves
Alexandria, VA

Artist
2002 Boris Willis Moves
Alexandria, VA

Artist
2002 World Children's Choir
McLean, VA

Artist
2002 Young and Rollins
Alexandria, VA

Artist
2002 Youth Orchestra of Prince William County
Woodbridge, VA

Artist
2001 Mark Aanderud
Annandale, VA

Artist
2001 Terri Allard
Afton, VA

Artist
2001 Amadeus Orchestra
Annandale, VA

Artist
2001 American Youth Symphonic Orchestra
Annandale, VA

Artist
2001 Andrew Harwood Classical Trio
Springfield, VA

Artist
2001 Angel Fall
Fairfax, VA

Artist
2001 Barb Martin Trio
Staunton, VA

Artist
2001 Barbara Lea & Lynn Gaubatz
Falls Church, VA

Artist
2001 Buck Creek Jazz Band
Springfield, VA

Artist
2001 Carey Colvin & On The Air
Sterling, VA

Artist
2001 Carl Donakowski Classical Duo
Harrisonburg, VA

Artist
2001 Chaise Lounge
McLean, VA

Artist
2001 Chuck Seipp/Deborah Craven Trio
Arlington, VA

Artist
2001 Con brio
Vienna, VA

Artist
2001 Dave Wiesler Emsemble
Charlottesville, VA

Artist
2001 DaVinci's Notebook
Arlington, VA

Artist
2001 Duo Con Brio - AFM
Springfield, VA

Artist
2001 Exit Studio
Arlington, VA

Artist
2001 Paul Fadoul
Centreville, VA

Artist
2001 Fairfax Saxophone Quartet
Annandale, VA

Artist
2001 Faith Spirit and Soul
Arlington, VA

Artist
2001 Lynn M. Gaubatz
Falls Church, VA

Artist
2001 Graham Breedlove Sextet
Arlington, VA

Artist
2001 Ron Gutierrez
Arlington, VA

Artist
2001 Shirley Horn
Charlottesville, VA

Artist
2001 Hesperus
Arlington, VA

Artist
2001 Hullabahoos
Charlottesville, VA

Artist
2001 Jane Franklin Dance
Arlington, VA

Artist
2001 Pete and Maura Kennedy
Reston, VA

Artist
2001 Le Neon Theatre
Arlington, VA

Artist
2001 Levine School of Music
Arlington, VA

School
2001 Tony Martucci
Falls Church, VA

Artist
2001 Mike Maher Quartet
Falls Church, VA

Artist
2001 Moonlighters
Alexandria, VA

Artist
2001 New Line Brass Band
Fredericksburg, VA

Artist
2001 Yoko Owada
Falls Church, VA

Artist
2001 QuinTango
Alexandria, VA

Artist
2001 Bonnie Rideout Scottish Trio
Alexandria, VA

Artist
2001 Ron Kramer Quartet
Bristow, VA

Artist
2001 Royce Campbell Trio
Massanutten, VA

Artist
2001 Shenandoah Shakespeare Express
Staunton, VA

Artist
2001 Sondheim Review/Signature Theatre
Arlington, VA

Artist
2001 Tom Teasley
Alexandria, VA

Artist
2001 Jamey Turner
Falls Church, VA

Artist
2001 Virginia State University Gospel Chorale
Petersburg, VA

School
2001 Washington & Lee High School
Arlington, VA

School
2001 Jill Westeyn & Mark L. Carson
Alexandria, VA

Artist
2001 Westhampton Winds
Alexandria, VA

Artist
2001 Stuart Whitford
Fredericksburg, VA

Artist
2001 Charles Williams
Alexandria, VA

Artist
2001 Woodbridge Flute Choir
Woodbridge, VA

Artist
2001 Young and Rollins
Alexandria, VA

Artist
2001 Zephyra
Burke, VA

Artist
2000 Mark Aanderud
Annandale, VA

Artist
2000 Alexandria Singers
Centreville, VA

Artist
2000 Angel Fall
Fairfax, VA

Artist
2000 Arda Keklikian Andonian
Vienna, VA

Artist
2000 Army Reserve Band & Bagpipe Ensemble
Fairfax, VA

Artist
2000 Wendy Lane Bailey
Alexandria, VA

Artist
2000 Elizabeth Blakeslee - AFM
Falls Church, VA

Artist
2000 Marge Calhoun & Ron Holloway
Alexandria, VA

Artist
2000 Carol Ringers/Peace Ringers
Annandale, VA

Artist
2000 21st Century Ensemble
Alexandria, VA

Artist
2000 Colleen Shanley & Casey O'Neal
Arlington, VA

Artist
2000 Con Brio
Vienna, VA

Artist
2000 Cravin' Dogs
Vienna, VA

Artist
2000 DaVinci's Notebook
Arlington, VA

Artist
2000 Exit Studio
Arlington, VA

Artist
2000 Faith Spirit and Soul
Arlington, VA

Artist
2000 Gypsy Strings
Fairfax, VA

Artist
2000 Harry Watters Quartet
Ft. Myer, VA

Artist
2000 Hot Kugel
Fairfax Station, VA

Artist
2000 Jane Franklin Dance
Arlington, VA

Artist
2000 Jefferson Quartet
Alexandria, VA

Artist
2000 Kathy Harty Gray Dance Theatre
Arlington, VA

Artist
2000 Ken Hall Trio
Gainesville, VA

Artist
2000 Larry Eanet Trio
Great Falls, VA

Artist
2000 Le Neon Theatre
Arlington, VA

Artist
2000 Lowell "Red" Arwood Dixieland Quintet
Fairfax Station, VA

Artist
2000 Madison Ensemble, The AFM
Arlington, VA

Artist
2000 Metropolitan Wind Symphony
Arlington, VA

Artist
2000 Michael Faith Trio
Fairfax, VA

Artist
2000 Mike Maher & Dr. Hovaya Samandari
Falls Church, VA

Artist
2000 Bruce Molsky
Arlington, VA

Artist
2000 Nicki Gonzalez Band
Sterling, VA

Artist
2000 Panthera Vocal Ensemble
Sterling, VA

Artist
2000 Prelude-AFM
Chantilly, VA

Artist
2000 QuinTango
Alexandria, VA

Artist
2000 Randy Barrett Trio
Falls Church, VA

Artist
2000 Bonnie Rideout Scottish Trio
Alexandria, VA

Artist
2000 Kenny Rittenhouse Quartet AFM
Alexandria, VA

Artist
2000 Ron Kramer Quartet
Bristow, VA

Artist
2000 Rondo Alla Turk AFM
Arlington, VA

Artist
2000 Salsa Fuego Dance Company
Springfield, VA

Artist
2000 Solazo
Floyd, VA

Artist
2000 The Savoys
Arlington, VA

Artist
2000 The Classical Brass
Woodbridge, VA

Artist
2000 The Grandsons
Arlington, VA

Artist
2000 Uptown Vocal Jazz Quintet
Oakton, VA

Artist
2000 Walking the Wind
Alexandria, VA

Artist
2000 George Wall
Vienna, VA

Artist
2000 Washington Korean Dance Company
Falls Church, VA

Artist
2000 Washington's Best
Vienna, VA

Artist
2000 Corey Whitehead
Arlington, VA

Artist
NSO Education
Programs which offer an introduction to symphonic music to children and their families as well as furthering the musical education of young musicians. Programs include specially designed concerts, training programs for talented young musicians and other outreach projects.

2014 Eric Costantino
Alexandria, VA
Summer Music Institute Participant - Instrument Viola

Student
2014 Elise Kolle
Alexandra, VA
Summer Music Institute Participant - Instrument Harp

Student
2014 Tavifa Cojocari
Reston, VA
Summer Music Institute Participant - Instrument Violin

Student
2014 Joseph Cradler
Fairfax, VA
Summer Music Institute Participant - Instrument Horn

Student
2014 Stepeh Moran
Arlington, VA
Summer Music Institute Participant - Instrument Cello

Student
2014 Emma Resmini
Fairfax Station, VA
Summer Music Institute Participant - Instrument Flute

Student
2014 Kai Rocke
Woodbridge, VA
Summer Music Institute Participant - Instrument Bassoon

Student
2014 Olivia Staton
Vienna, VA
Summer Music Institute Participant - Instrument Flute

Student
2011 Elizabeth O'Neil
, VA
NSO Summer Music Institute Oboe

Student
2011 James Heron
, VA
NSO Summer Music Institute Viola

Student
2011 Graham Kolle
, VA
NSO Summer Music Institute Bass

Student
2011 Rebekah Carpio
, VA
NSO Summer Music Institute Clarinet

Student
2011 Tristan Clarke
, VA
NSO Summer Music Institute Trumpet

Student
2011 Sarah Park
, VA
NSO Summer Music Institute Violin

Student
2011 Genevieve Salamone
, VA
NSO Summer Music Institute Violin

Student
2011 Joel Watts
, VA
NSO Summer Music Institute Horn

Student
2009 Eric Adamshick
Centreville, VA
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Dominic Flavia
Vienna, VA
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Graham Kolle
Alexandria, VA
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Kyle McConnaughay
McLean, VA
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Elizabeth O'Neil
Arlington, VA
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2009 Miles Sollinger
Reston, VA
2009-10 NSO Youth Fellows

Student
2005 Hyunjoo Choo
Youth Fellowship Program
Vienna, VA
Selected by live audition

Student
2005 Hyunjoo Choo
Youth Fellowship Program
Vienna, VA
Selected by live audition

Student
2005 Celia Hatton
Youth Fellowship Program
Springfield, VA
Selected by live audtion

Student
2005 Lauren Hunt
Youth Fellowship Program
McLean, VA
Selected by live audition

Student
2005 Ana Quijano
Youth Fellowship Program
Leesburg, VA
Selected by live audition

Student
2005 Bo-Min Son
Youth Fellowship Program
Great Falls, VA
Selected by live audition

Student
2004 Arseniy Bolotsko
Youth Fellowship Program
Reston, VA
Selected by live audition

Student
2004 Elise Bonhivert
Young Associates' Program
Clifton, VA
Selected by application

Student
2004 Kyle Brightwell
Youth Fellowship Program
Reston, VA
Selected by live audition

Student
2004 Grace Browning
Youth Fellowship program
McLean, VA
Selected by live audition

Student
2004 Meghan Clark
Young Associates' Program
Oakton, VA
Selected by application

Student
2004 Brendan Conway
Youth Fellowship Program
McLean, VA
Selected by live audition

Student
2004 Pamela Daniels
Young Associates' Program
Reston, VA
Selected by application

Student
2004 Kathryn Farenish
Young Associates' Program
Fairfax Station, VA
Selected by application

Student
2004 Sara Franke
Youth Fellowship Program
Springfield, VA
Selected by live audition

Student
2004 Giancarlo Garcia, clarinet
Young Soloists Competition/High School Division
McLean, VA
Selected as finalist in live audition/honorable mention

Participant
2004 Johathan Hazel
Young Associates' Program
Woodbridge, VA
Selected by application

Student
2004 Rachelle Hunt
Youth Fellowship Program
McLean, VA
Team entered program in 1996; 117 teachers participated in 5 workshops in 2002-2003; Participating in Professional Development Research Project 2002-2004. Participant in State-Based Initiative to train artist educators in 2003-2004; continuing State-based Initiative grant in 2004-2005. 314 teachers participated in 9 workshops in 2003-2004.

Student
2004 Rena Kimura
Youth Fellowship Program
Falls Church, VA
Selected by live audition

Student
2004 Rena Kimura, violin
Young Soloists Competition/High School Division
Falls Church, VA
selected as finalist in live audition

Winner
2004 Denise Kropaczek
Young Associates' Program
Fairfax, VA
Selected by application

Student
2004 Janice Lee
Young Associates' Program
McLean, VA
Selected by application

Student
2004 Maria Dickson
Young Soloists Competition/High School Division
McLean, VA
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Matthew McKay
Youth Fellowship Program
Fairfax, VA
Selected by live audition

Student
2004 Rachelle Hunt
Young Soloists Competition/High School Division
McLean, VA
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Jonathan Bragg
Young Soloists Competition/High School Division
McLean, VA
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Naomi Munk
Young Associates' Program
Vienna, VA
Selected by application

Student
2004 Henry Flory
Young Soloists Competition/High School Division
Nokesville, VA
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Eileen O'Brien
Young Associates' Program
Springfield, VA
Selected by application

Student
2004 Charlaine Prescott
Youth Fellowship Program
Alexandria, VA
Selected by live audition

Student
2004 Edward Prevost
Youth Fellowship Program
Manassas, VA
Selected by live audition

Student
2004 Brendan Shea, violin
Young Soloists Competition/High School Division
McLean, VA
Selected as finalist in live audition

Participant
2004 Kathleen Tertell
Young Associates' Program
McLean, VA
Selected by application

Student
2004 Alexander White
Young Associates' Program
Burke, VA
Selected by application

Student
NSO Young Associates Program
A program for 11th and 12th graders interested in learning more about the National Symphony Orchestra, life as a professional musician, and the business of arts management.

2011 Grayson Boehne
Alexandria, VA
NSO Young Associates Program 2011-Oboe

Student
2011 Stephen Moran
Arlington, VA
NSO Young Associates Program 2011-cello

Student
2011 Sarah Park
Fairfax, VA
NSO Young Associates Program 2011-violin

Student
2011 Sungmin Sohn
McLean, VA
NSO Young Associates Program 2011-violin

Student
2011 Daniel Wilson
Springfield, VA
NSO Young Associates Program 2011-violin

Student
2011 Tova Yampolsky
Reston, VA
NSO Young Associates Program 2011-violin

Student
2011 Kit Zimmerman
Falls Church, VA
NSO Young Associates Program 2011-violin

Student
NSO Youth Fellowship Program
An orchestral training program for high school music students interested in pursuing orchestral music as a career

2011 Emily Beare
Manassas, VA
NSO Youth Fellows 2011-oboe

Student
2011 Dominic Favia
Vienna, VA
NSO Youth Fellows 2011-trumpet

Student
2011 Ryan Hintzman
Oak Hill, VA
NSO Youth Fellows 2011-Cello

Student
2011 Graham Kolle
Alexandria, VA
NSO Youth Fellows 2011-bass

Student
2011 Jackie Lin
Clifton, VA
NSO Youth Fellows 2011-violin

Student
2011 Samuel Matzner
Arlington, VA
NSO Youth Fellows 2011-viola

Student
2011 Genevieve Mays
Woodbridge, VA
NSO Youth Fellows 2011-bass

Student
2011 Chiara Sanchez-O'Brien
Fairfax Station, VA
NSO Youth Fellows 2011-viola

Student
2011 Miles Sollinger
Reston, VA
NSO Youth Fellows 2011-percussion

Student
2011 Somok Yoo
South Riding, VA
NSO Youth Fellows 2011-cello

Student
2010 Eric Adamshick
Centreville, VA
2009-2010 NSO Youth Fellows

Student
2010 Graham Kolle
Alexandria, VA
2009-2010 NSO Youth Fellows

Student
2010 Kyle McConnaughay
McLean, VA
2009-2010 NSO Youth Fellows

Student
2010 Dominic Favia
Vienna, VA
2009-2010 NSO Youth Fellows

Student
2010 Elizabeth O'Neil
Arlington, VA
2009-2010 NSO Youth Fellows

Student
2010 Miles Sollinger
Reston, VA
2009-2010 NSO Youth Fellows

Student
2009 Eric Adamshick
Centerville, VA

Student
2009 Dominic Favia
Vienna, VA

Student
2009 Graham Kolle
Alexandria, VA

Student
2009 Kyle McConnaughay
McLean, VA

Student
2009 Elizabeth O'Neil
Arlington, VA

Student
2009 Miles Sollinger
Reston, VA

Student
2008 Graham Kolle
Alexandria, VA
Accepted by Audition

Student
2008 Kyle McConnaughay
McLean, VA
Accepted by Audition

Student
2008 Miles Sollinger
Reston, VA
Accepted by Audition

Student
2006 Dacee Chimgee-Parr
Falls Church, VA

Participant
2006 Hyunjoo Choo
Vienna, VA

Participant
2006 Karen Cueva
Burke, VA

Participant
2006 Douglas Goldstein
McLean, VA

Participant
2006 Alexander Grimes
Alexandria, VA

Participant
2006 Lauren Hunt
McLean, VA

Participant
2006 Eunjin Kim
Ashburn, VA

Participant
2006 Shoma Kimura
Falls Church, VA

Participant
2006 Ana Quijano
Leesburg, VA
selected by live audition

Participant
2006 David Scott
McLean, VA
Selected by live audition

Participant
2006 Bo-Min Son
Great Falls, VA
selected by live audition

Participant
2006 Emily Wilson
Burke, VA
selected by live audition

Participant
NSO Youth Soloists' Competition
A competition designed to encourage and foster the development of high school musicians. The winner performs as a soloist with the NSO.

2009 Alexander Stabile
Oakton, VA
High School Division

Artist
2008 Alex Grimes
Alexandria, VA
High School Division

Artist
2008 Stephen Tavani
Haymarket, VA
High School Division Honorable Mention

Artist
Partners in Education
The Performing Arts Centers and Schools is a program which works with cultural organizations and schools throughout the nation to expand their education programs with a primary focus on the education of teachers.

2010
Theatre IV
, VA

Participant
2010
Richmond Public Schools
, VA

Participant
2010
Arlington (VA) Public Schools
, VA

Participant
2009
Arlington Public Schools
Arlington, VA
Partnership Teams

Participant
2007 Arlington Public Schools
Arlington, VA
Team entered program in 1997; 91 teachers attended 4 workshops in 2002-2003. 128 teachers attended 6 workshops in 2003-2004.

Participant
2007 Richmond Public Schools
Richmond, VA
Team entered program in 1997; 83 teachers participated in 7 workshops in 2002-2003. 38 teachers attended 4 workshops in 2003-2004.

Participant
2007 Theatre IV
Richmond, VA
Team entered program in 1997; 83 teachers participated in 7 workshops in 2002-2003. 38 teachers attended 4 workshops in 2003-2004.

Participant
Professional Development for Teachers
Since 1976 The Kennedy Center has developed and refined professional learning programs for teachers in partnership with area school systems. The program builds teachers' knowledge of the arts and develops their abilities for teaching in, through and about the arts. The program set out to examine how a sustained professional learning program in arts integration based on national, state, and local standards and best practices in professional learning could yield changes across an entire school in the way teachers teach and the way students learn. The program also set out to examine how collaborative professional learning models in arts integration would affect the school culture—moving teachers away from isolation and toward an interactive and supportive community of learners.

2110 Tiffany Ford
Artistic Consultant, Washington Improv Theater
Alexandria, VA
Changing Education through the Arts Conference

Participant
2013 Lauren Hanahan
Teacher, Hartwood Elementary School
Fredericksburg, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Laurie Henderson
teacher, Hartwood Elementary School
Fredericksburg, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Amy Juengst
Teacher, Kenmore Middle School
Arlington, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Nelson Kahle
Assistant Principal, Hartwood Elementary School
Fredericksburg, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Cathy Kalkus
Primary Montesorri Teacher, Drew Model School
Arlington, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Anne Marmon
Art Teacher, Hartwood Elementary
Frederickburg, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Javier Mantilla
General ED Teacher, Hunters Woods ES
Reston, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Myra Merritt
Teacher, Hunters Woods Elementary School
Reston, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Norma Morris
Art Specialist, Hunter Woods Elementary
Reston, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Allison Piccolo
Teacher, Hartwood Elementary School
Fredericksburg, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Michelle Rodriguez
5th Grade Teacher, Bailey's Elementary School
Falls Church, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Lindsey Serrao
Instrumental Music Teacher, John Adams ES
Alexandria, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Jessica Shirley
Teacher, John Adams Elementary School
Alexandria, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Mary Simpson
5th Grade Teacher, Bailey's Elementary
Falls Church, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Kirsten Walleck
Elementary School Teacher, McKinley Elementary
Arlington, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Joanne Warner
Kindergarten Teacher, Bailey's Elementary School for the Arts and Sciences
Falls Church, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Asha Abraham
Kindergarten Teacher, John Adams Elementary School
Alexandria, VA
Arts Integratiion Conference

Participant
2013 Elvira Arnal
Primary Montessori Teacher, Drew Model School (CETA school)
Arlington, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Denice Arroyo
kindergarten teacher, John Adams Elementary School
Alexandria, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Maria Cardenas
Grade 2 Classroom Teacher, McKinley Elementary Schools
Arlington, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Emily Cope
Principal, FCPS - Hunters Woods ES
Reston, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Taylor Cunningham
Fifth grade teacher, Bailey's Elementary School
Falls Church, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Scott Elchenko
Principal, Hartwood Elementary Schools
Fredericksburg, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Suzanne Fisher
1st grade teacher, Bailey's Elementary School
Falls Church, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Kathleen Fugle
School Based Technology Specialist, Bailey's Elementary
Falls Church, VA
Arts Integration Conference

Participant
2013 Lauren Gautier
teacher, McKinley Elementary
Arlington, VA
Arts Integration Conference

Participant
2012 Joanne Uyeda
Principal, Abingdon Elementary School
Arlington, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Paige Whelan
CETA Coordinator, Abington Elementary School
Arlington, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Shane Wolfe
Principal, Bailey's Elementary School for the Arts and Sciences
Falls Church, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Rebecca Pietak
CETA Coordinator, Bailey's Elementary School for the Arts and Sciences
Falls Church, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Barbara Messinger
Principal, Canterbury Woods Elementary School
Alexandria, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Kelli Daniels
CETA Coordinator, Canterbury Woods Elementary School
Alexandria, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Dwayne Young
Principal, Centreville Elementary School
Centreville, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Steve Thorne
CETA Coordinator, Centreville Elementary School
Centreville, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Cynthia Burrows
CETA Coordinator, Centreville Elementary School
Centreville, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Cheryl Relford
Principal, Drew Model School
Arlington, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Connie Usova
CETA Coordinator, Drew Model School
Arlington, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Barbara Leibbrandt
Principal, Fort Hunt Elementary School for the Arts and Sciences
Alexandria, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Caroline Lynch
CETA Coordinator, Fort Hunt Elementary School for the Arts and Sciences
Alexandria, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Terry Dade
Principal, Graham Road Elementary School
Falls Church, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Wanji Lee
CETA Coordinator, Graham Road Elementary School
Falls Church, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Olivia Toatley
Principal, Hunters Woods Elementary School for the Arts and Sciences
Reston, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Jill Stewart
CETA Coordinator, Hunters Woods Elementary School for the Arts and Sciences
Reston, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Grace Taylor
Principal, John Adams Elemenatry School
Alexandria, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Mark Fort
CETA Coordinator, John Adams Elementary School
Alexandria, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 John Word
Principal, Kenmore Middle School
Arlington, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Shauna Dyer
CETA Coordinator, Kenmore Middle School
Arlington, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Mahri Aste
Principal, Mosby Woods Elementary School
Fairfax, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Helene Shore
CETA Coordinator, Mosby Woods Elementary School
Fairfax, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Michele Sims
Principal, Terre Centre Elementary School
Burke, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Tiffany Koch
CETA Coordinator, Terre Centre Elementary School
Burke, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Bridget Chapin
Principal, Woodburn Elementary School for the Fine and Communicative Arts
Falls Church, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2012 Heather Burt
CETA Coordinator, Woodburn Elementary School for the Fine and Communicative Arts
Falls Church, VA
Year 2011-12 Changing Education Through the Arts

Participant
2011 Mya Akin
5th Grade Teacher, Alexandria City Public Schools - Charles Barreet
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Jami Bolton
Teacher, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Kat Cole
Teacher, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Jane Fett
4th Grade Teacher, Alexandria City Public Schools - Charles Barreet
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Stacy Hoeflich
Teacher, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Hannah Keith
Teacher, Alexandria City Public Schools - Charles Barreet
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Jennifer Landis
4th Grade Teacher, Alexandria City Public Schools - Charles Barreet
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Polly Malton
Reading Specialist, Kings Glen Elementary School
Springfield, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Katie McGinn
Teacher, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 April Rodgers
Teacher, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Anna Smith
Teacher, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Carissa Sumner
5th Grade Teacher, Alexandria City Public Schools - Charles Barreet
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Susan Waren
Teacher, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Doug Wilson
Teacher, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Megan R. Atkinson
PE Teacher/Administrative Intern, Mary Ellen Henderson Middle School/Falls Church City Public Schools
Falls Church, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Debra Baird
Art Teacher, Mary Ellen Henderson Middle School/Falls Church City Public Schools
Falls Church, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Lauren Glass
Chorus/General Music Teacher, Mary Ellen Henderson Middle School/Falls Church City Public Schools
Falls Church, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Connie R. Jenkins
Band Director, Mary Ellen Henderson Middle School/Falls Church City Public Schools
Falls Church, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Bradley Lands
Technology Teacher, Mary Ellen Henderson Middle School/Falls church City Public Schools
Falls Church, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Barbara Piscopo
Teacher/Theatre, Mary Ellen Henderson Middle School/Falls Church City Public Schools
Falls Church, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Linda Goldberg
Principal, Potomac Elementary School/MCPS
Arlington, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Melissa Pagano-Kumpf
LCPS Art Supervisor, Loundon County Public Schools
Ashburn, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Cindy Peterson
Director, Arts Promotion
Roanoke, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Grace Taylor
Principal on Assignment, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Kerri Buonamico
Teacher, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandira, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Cynthia Christian
Teacher, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Katelyn Collier
Teacher, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Lemore Fritz
Teacher, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Mary Gaddis
Para-Professional, John Adams Elementary School, City of Alexandria Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Laura James
Teacher, John Adams Elementary School, City of Alexandria Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Lorraine Keir
ELL Teacher, Alexandria City Public Schools - Charles Barreet
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Wes McCune
Teacher, John Adams Elementary School, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Cynthia MdKie
Teacher, John Adams Elementary School, Alexnadria City Public Schools
Alexandria, VA
Changing Education Through the Arts Conference

Participant
2011 Jennifer Ratliff
2nd Grade Teacher, McKinley Elementary School
Arlington, VA
Arts Integration Conference

Participant
2003 Betty Ann Plishker
Art Specialist, Fairfax County Public Schools
Falls Church, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Carol Erion
Arts Education Supervisor, Arlington Public Schools
Arlington, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Cheryl Toth
General Music Resource Teacher, Fairfax County Public Schools
Falls Church, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Debra Duncan
Music Instructional Teacher, Fairfax County Public Schools
Falls Church, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Flavius Hall
Curriculum Specialist, Prince William County Public Schools
Alexandria, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Frank Marino
Theater Arts/Dance George Mason High School, Falls Church City Public Schools
Falls Church, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Fred Milbert
Curriculum Supervisor of Music, PE, and Art, Prince William County Public Schools
Manassas, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Gloria Guba
Assistant Superintendent, Falls Church City Public Schools
Falls Church, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Janet A. Payne
Fine Arts Coordinator, Stafford County Public Schools
Stafford, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Jim Harmon
Music Supervisor, Loudoun County Public Schools
Leesburg, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Judy Bowns
Theater Arts and Dance Resource Teacher, Fairfax County Public Schools
Falls Church, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Karen McWilliams
Coordinator, Gifted and Talented/Fine Arts, Manassas City Public Schools
Manassas, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Kim Durand
Humanities Project Coordinator, Arlington Public Schools
Arlington, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Melissa Pagano-Kumpf
Art Supervisor, Loudoun County Public Schools
Leesburg, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Melvin Goodwyn
Adm. Coor., Fine & Perf. Arts Specialty Program, Prince William County Public School
Woodbridge, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Pam Farrell
Arts Education Specialist, Arlington Public Schools
Arlington, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Reba Greer
Supervisor for Language Art, Library, Media, Prince William County Public Schools
Manassas, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Richard Dill
Curriculum Specialist for Fine Arts, Alexandria City Public Schools
Alexandria, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Roger Tomhave
Fine Arts Coordinator, Fairfax County Public Schools
Falls Church, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Sandra Phaup
Coordinator, Fine Arts Program for Gifted, Arlington Public Schools
Arlington, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Stan Schoonover
Music Specialist, Fairfax County Public Schools
Falls Church, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
2003 Tamra Ferreira
Fine Arts Resource Teacher, Fairfax County Public Schools
Falls Church, VA
Member of the Council of Metropolitan Arts Supervisors

School
Summer Music Institute
A four-week festival of orchestral and chambermusic for young people ages 15 to 21 at The Kennedy Center. The Institute consists of orchestral and chamber music coached by NSO musicians, conducting and master classes, private lessons with NSO musicians and additional enrichment sessions.

2010 Alexander Grimes
Alexandria, VA
Viola

Student
2010 James Heron
Reston, VA
Viola

Student
2008 Marina Aikawa
Herndon, VA
local

Artist
2008 Adam Celli
Oakton, VA
local

Artist
2008 Karen Cueva
Burke, VA
Young Artist of Color

Artist
2008 Thomas
Reston, VA
Selected by competition in the state

Artist
2008 Sarah Dickson
McLean, VA
NSO Youth Fellow

Artist
2008 Esther Erbe
Springfield, VA
local

Artist
2008 David George
Arlington, VA
local

Artist
2008 Lauren Hunt
McLean, VA
NSO Youth Fellow grad

Artist
2008 Yoona Kim
Haymarket, VA
local

Artist
2008 Parker Lee
Reston, VA
local

Artist
2008 Maryland Liff
Falls Church, VA
Selected by competition in the state

Artist
2008 Brittany Nelson
Annandale, VA
local

Artist
2008 Anna Odell
McLean, VA
Selected by competition in the state

Artist
2008 Kimberly Parillo
Burke, VA
local

Artist
2008 Benjamin Pereyra
Dale City, VA
local

Artist
2008 David Perkins
Oak Hill, VA
local

Artist
2008 Brandon Smith
Madison, VA
local

Artist
2008 Nick Smith
McLean, VA
local

Artist
2008 Stuart Stephenson
Fairfax Station, VA
local

Artist
2008 Wesley Thompson
Fairfax Station, VA
local

Artist
2008 Marissa Troiano
Herndon, VA
local

Artist
2008 Danny Vozzolo
Falls Church, VA
local

Artist
2007 Nathan Black
Fredericksburg, VA
local invited

Artist
2007 Krystyn Brauning
Spotsylvania, VA
local invited

Artist
2007 Karen Cueva
Burke, VA
NSO Youth Fellow

Artist
2007 Esther Erbe
Springfield, VA
local invited

Artist
2007 Matthew Feldman
Fairfax, VA
local invited

Artist
2007 Emily Hendrix
Bristow, VA
local invited

Artist
2007 Luke Johnson
Manassas, VA
local invited

Artist
2007 Parker Lee
Reston, VA
local invited

Artist
2007 Justin Moore
Springfield, VA
local invited

Artist
2007 Kennan Murphy-Sierra
McLean, VA
local invited

Artist
2007 Yoriko Nakamura
McLean, VA
local invited

Artist
2007 Floyd Oliver
Alexandria, VA
local invited

Artist
2007 Kimberly Parillo
Burke, VA
local invited

Artist
2007 Benjamin Pereyra
Dale City, VA
local invited

Artist
2007 Rose Tobiassen
Falls Church, VA
local invited

Artist
2007 Marissa Troiano
Herndon, VA
local invited

Artist
2007 Danny Vozzolo
Falls Church, VA
local invited

Artist
2007 Avery Waite
Charlottesville, VA
Selected by competition in state

Artist
2007 Cheng Cheng Zhu
Springfield, VA
local invited

Artist
2006 Shoma Kimura
Falls Church, VA
selected by competition in state

Artist
2003 Muhsianah Abdul-Karim
Springfield, VA
Local Student

Artist
2003 Joey Demko
Alexandria, VA
Local Student

Artist
2003 Nate Enns
Springfield, VA
NSO Youth Fellowship Program Graduate

Artist
2003 Kara Fiegleson
Lorton, VA
Local Student

Artist
2003 Thomas Harrell
Alexandria, VA
Local Student

Artist
2003 Andrew Helgerson
Oakton, VA
NSO Youth Fellowship Program Graduate

Artist
2003 Eugene Kim
McLean, VA
Local Student

Artist
2003 Rena Kimura
Falls Church, VA
NSO Youth Fellowship Program

Artist
2003 Saki Kurose
Vienna, VA
NSO Youth Fellowship Program

Artist
2003 Timothy LaCrosse
Springfield, VA
NSO Youth Fellowship Program

Artist
2003 Stephanie Lai
Herndon, VA
NSO Youth Fellowship Graduate

Artist
2003 Sean McGhee
Springfield, VA
Local Student

Artist
2003 Benjamin Pereyra
Dale City, VA
Local Student

Artist
2003 Paul Phelps
Springfield, VA
Local Student

Artist
2003 Sharon Sul
Fairfax, VA
Local Student

Artist
2003 Anna Thoman
Vienna, VA
local student

Artist
2002 Jared Abbott
Clifton, VA
local student

Artist
2002 Rachel Cohen
Reston, VA
local student

Artist
2002 Tomoko Endo
Fairfax, VA
local student

Artist
2002 Jeff Franca
Clifton, VA
local student

Artist
2002 Kevin Jones
Chesapeake, VA
selected by competition in state

Artist
2002 Matthew McKay
Fairfax, VA
local student

Artist
2002 Jodie McLauren
Burke, VA
local student

Artist
2002 Benjamin Pereyra
Dale City, VA
local student

Artist
2002 Edward Prevost
Manassas, VA
local student

Artist
2002 Amanda Rice-Johnston
Falls Church, VA
local student

Artist
2002 Skye Schell
Fairfax, VA
local student

Artist
2002 Amanda Walker
Oak Hill, VA
local student

Artist
2002 Andrew Yee
Fairfax, VA
local student

Artist
2001 Christopher Andersen
Fairfax Station, VA
local student

Artist
2001 Allida Born
Arlington, VA
local student

Artist
2001 Gina Choe
Woodbridge, VA
local student

Artist
2001 Eugene Dovgalyuk
Vienna, VA
local student

Artist
2001 Nate Enns
Springfield, VA
local student

Artist
2001 Erika Grimm
Centreville, VA
local student

Artist
2001 Andrew Helgerson
Oakton, VA
local student

Artist
2001 Daniel Hoover
Burke, VA
local student

Artist
2001 Holly Hughston
Centreville, VA
local student

Artist
2001 Matthew Jensen
Springfield, VA
local student

Artist
2001 Tim LaCrosse
Springfield, VA
local student

Artist
2001 Allison Pickett
Annandale, VA
local student

Artist
2001 Amanda Rice-Johnston
Falls Church, VA
local student

Artist
2001 William Russell
Charlottesville, VA
local student

Artist
2001 Skye Schell
Fairfax, VA
local student

Artist
2001 Robert Schutz
Burke, VA
local student

Artist
2001 Amanda Walker
Oak Hill, VA
local student

Artist
2001 Hana Yim
Fairfax Station, VA
local student

Artist
Theater for Young Audiences
An initiative which creates, commissions, produces, presents and tours performances for young people and their families both locally and nationally.

2110
Paramount Theater
Charlottesville, VA
Chasing George Washington - February 26

Organization
2012
Sandler Center for the Performing Arts
Virginia Beach, VA
Locomotion February 28

Organization
2012
Downing-Gross Cultural Arts Center
Newport News, VA
Locomotion March 14

Organization
2011
Hylton Performing Arts Center
Manassas, VA
Knuffle Bunny: A Cautionary Musical October 1

Organization
2009
Ella Fitzgerald Theatre
Newport News, VA
Chasing George Washington

Organization
2008
Alden Theatre at the McLean Community Center
McLean, VA
The Phantom Tollbooth

Other
2008
Sandler Center for the Performing Arts
Virginia Beach, VA
The Phantom Tollbooth

Other
2007 Alden Theatre-McLean Community Center
McLean, VA

Organization
2006 Ferguson Center for the Arts, Christopher Newport University
Ferguson Center for the Arts, Christopher Newport University
Newport News, VA

Participant
2006 The Paramount
The Paramount
Charlottesville, VA

Participant
2006 Tidewater Community College
Tidewater Community College
Norfolk, VA

Participant
2005 Chad Hershner
Executive Director, The Paramount
Charlottesville, VA

Other
2005 Robert Cross
Virginia Arts Festival
Norfolk, VA

Other
2004 Baba Jamal Koram
Alexandria, VA
African Stories in the Americas

Artist
2004 Jeffrey Neil
Young Associates' Program
Vienna, VA
Selected by application

Student
2004 Julie Thompson
Operations Manager, George Mason University
Fairfax, VA

Other
2003 Charlottesville Performing Arts Center
Charlottesville, VA
Imagination Celebration on Tour: The Nightingale

Participant
2003 Northern Virginia Jewish Community Center
Fairfax, VA
Imagination Celebration on Tour: Dreams in the Golden Country

Participant
2002 Charlottesville Performing Arts Center
Charlottesville, VA
Imagination Celebration on Tour: Lilly's Purple Plastic Purse

Participant
2001 Charlottesville Performing Arts Center
Charlottesville, VA
Imagination Celebration on Tour: Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Participant